Presunúť na hlavný obsah

Základný ničiteľ dnešných vzťahov: Čo všetko nám doba sociálnych sietí vzala?

Partnerské vzťahy

Sociálne siete, ovplyvňujú náš život v každej oblasti. No vzťahov sa dotýkajú predsa len o niečo viac, ako čohokoľvek iného. Ako sa to prejavuje? A aký to môže mať dopad na naše fungovanie?

Citová prázdnota je niečo, čo dokáže skutočne človeka položiť na úplné dno

Moderné technológie sú pre harmonický vzťah dvoch ľudí, skutočným peklom. Aj keď si to neuvedomujeme, vytvárajú medzi nami priepasť. Správy, videohovory, sociálne siete. To všetko odrazu nahrádza našu bežnú komunikáciu. Nemusíme spolu ani tráviť čas a vieme o sebe všetko. Presne to predstavuje ozajstný problém.  

Pri reálnom stretnutí sa potom nemáme o čom rozprávať. Skúste preto po príchode domov nechať telefóny a chodbe a siahnite po nich až keď pôjdete na druhý deň do práce. Chvíle s najbližšími by ste si mali užívať bez ťukania do mobilu.

"Áno, toto je aspekt, ktorý zohráva veľmi významnú úlohu a prejavuje sa oveľa častejšie ako kedysi. Ja tomu v mojej praxi hovorím internetové partnerské krízy. Predstavte si túto situáciu. Prídete z práce domov, skontrolujete maily, pozriete si instagram, facebook. Veď len na chvíľku. Pritom so svojim partnerom ste fyzicky neboli celý deň." 

Neprehliadnite: Čím ste starší, tým je lepší! Vekom sa kvalita sexu neznižuje, práve naopak

"Nerobí vám problém ťukať do mobilu, no máte problém, fungovať bez neho. Napríklad pri večeri je úplne bežné, že jeden z dvojice, niečo rieši pri telefóne. A je to obrovský problém, hoci to vyzerá nevinne. Vzdaľujete sa takto jeden druhému. Postupne sa aj takýmito na prvý pohľad nepodstatnými vecami, vytráca zo vzťahu vášeň. Ten človek oproti vám, váš manžel, manželka, ktorý ten mobil nedrží, sa cíti nedocenený, ignorovaný a to vnútorne frustruje. Vôbec to nemusí vysloviť nahlas," vysvetľuje Mgr. Marek Lanko, psychológ.

Prečítajte si: 5 vecí, na ktoré muži v posteli nedajú dopustiť: Takto sa pre nich stanete ozajstnou bohyňou

Hoci sa to nezdá, práve virtuálne vzťahy vyostrujú samotný pocit neistoty, s ktorým vlastne počas celého dňa bojujeme ako o preteky. Citová prázdnota je niečo čo dokáže skutočne človeka položiť na úplné dno. A je jedno, či ste vo vzťahu, rok, dva, máte deti, alebo nie.

Každý z nás túži po pozornosti. Ale takej ozajstnej. Kedy vás ten druhý, skutočne vníma, počúva, venuje sa vám. Lebo aj o tom je láska. O rešpekte, neustálom spoznávaní, komunikácii a interakcii. Preto sa teraz postavte a pohladkajte svojho muža. Pobozkajte ho a spýtajte sa, po čom túži. Ak sa pýtate prečo, máte problém. Urobte to len tak. Lebo milujete. A lásku našťastie sociálne siete nahradiť nedokážu. 

- Najčítanejšie -