Presunúť na hlavný obsah

Čím ste starší, tým je lepší! Vekom sa kvalita sexu neznižuje, práve naopak

Sex a vzťahy

Aj keď si mnoho ľudí myslí, že sex vekom upadá, v skutočnosti je to naopak. Hoc sa jeho intenzita znižuje, kvalitatívne stúpa nahor.

Podľa odborníkov nás mylný mýtus drží v domnienke, že časom sex z dlhodobého vzťahu nielenže stratí na kvalite, ale aj intenzívnosti. Bohužiaľ to, že milovanie nebude na prvom mieste tak, ako pred desiatimi rokmi, je pravdou. Časom sa totiž nielen vo vzťahu, ale aj v súkromnom živote človeka objavia povinnosti, ktoré je potreba riešiť. Sex tak ide bokom. Podľa viacerých štúdií by sme naň nemali však zanevrieť, práve naopak. Sexuálne hrátky nám pomôžu udržať sa v kondícií, prehlbovať vášeň a iskru vo vzťahu a v neposlednom rade nás zbaviť aj stresu, ktorý sa v nás hromadí. 

Prečítajte si: Čo je pre mužov najnudnejšie v posteli? Prezradili sami veľmi otvorene

Sex je o čosi lepší

Pravdou však je, že aj keď sa človeku nechce do milovania viac, ako kedysi, kvalita sexu môže byť až niekoľkonásobne vyššia. Vplýva na to práve vek, ale aj skúsenosti oboch partnerov. Laicky povedané - čím viac toho za sebou máte, tým viac viete uspokojiť svoju polovičku. Nehovoriac o tom, že v sexe nie ste ostražitý a hanblivý, nakoľko je bežnou súčasťou vášho života.

Prieskumy dokonca uvádzajú, že štaršie ženy dosahujú oveľa častejšie orgazmus než tie mladé. Dôvodom môže byť práve dostatok skúseností, ale aj poznanie vlastného tela, ktoré môžete následne pretlmočiť vašej polovičke a povedať jej, čo sa vám páči a čo vás najviac vzrušuje. Zaujímavosťou je, že paradoxne sa oddiaľuje aj ten mužský orgazmus - a tým pádom je vyššia šanca na to, že vyvrcholíte v čase, ako vaša polovička. Približný vek, kedy by ste mali pocítiť oveľa väčší a hodnotnejší zážitok z milovania, by mal byť v rozpätí 40-45 rokov

Negatívne by na milovanie nemalo zasiahnuť ani plánovanie toho, kedy budete mať pohlavný styk. Existujú odborníci, ktorí tvrdia, že práve plánovanie sexu a istota toho, že máte na milovanie dostatok času, vám umožní si sex užiť čo najviac.

Stále sme výkonní

K neodvratným dôkazom toho, že sex je v staršom veku výrazne lepší, prispieva aj naša hormonálna sústava. Aj keď u žien v období menopauzy často prichádza k nechuti na sex, faktom je, že naše telo je prispôsobené milovaniu aj v staršom veku. „Spoločnosť je stále ovplyvnená filozofiou, že sexualita je nevyhnutne spojená s plodením. Takáto filozofia stavia potom starších ľudí, ktorých vyhliadky na splodenie dieťaťa sú nereálne, do polohy asexuálnych bytostí, v ktorých veku sa "už nepatria" sexuálne prejavy,'' prezrádza sexuológ Ivan Kubiš. Podľa jeho slov je však tak, ako ženské, aj mužské telo nastavené na milovanie aj naďalej. 

„Pre ženy po menopauze je prirodzené, že potrebujú dlhšiu dobu vzrušenia, aby dosiahli vaginálnu lubrikáciu ( zvlhčenie). Sexuálne vzrušenie u starších žien sa prejavuje slabším rozšírením pošvy, ako u mladých, znížením intenzity orgazmu a rýchlejšou fázou uvoľnenia. Je potvrdené, že ešte po päťdesiatke mávajú muži počas nočného spánku erekcie trvajúce priemerne 90 minút. A nie sú to erekcie vyvolané ani erotickými snami, ani naplnením močového mechúra. Sú dôsledkom aktivity autonómneho nervového systému u primerane zdravého muža,'' dodáva Kubiš.

Neprehliadnite: Nielen počas sexu, ale aj pred a po ňom. Aké pravidlá by v posteli mali platiť?

- Najčítanejšie -