Presunúť na hlavný obsah

Ak túžite po vzťahu, na tieto veci sa začnite sústrediť: Toto je hlavná chyba single žien, tvrdí psychológ

Partnerské vzťahy

Najkrajší dar, ktorý môžete dať sebe samej je bezpodmienečná láska. Je však vaša sebaláska zdravá natoľko, aby sa pohla smerom k druhým?

Zdá sa, že byť single je novým trendom aktuálnej doby. Mnohé moje priateľky, ktoré sú v najproduktívnejšom veku, sú mimoriadne úspešné, no nevedia si nájsť partnera. Naopak generácia žien okolo 50 - tky sa zasa rozvádza. Napriek tomu, všetky spája jeden spoločný menovateľ. Nechcú byť samy. 

Prvým krokom je naučiť sa žiť sama so sebou

Práve to je podľa odborníkov kameň úrazu. ”Častokrát ženy nevedia žiť samy so sebou, no napriek tomu, chcú mať po boku milujúceho partnera. Idú z jedného nefunkčného vzťahu do druhého a v podstate je to pre ne istá zóna komfortu,” vysvetľuje Mgr. Martin Miler, klinický psychológ. 

V ideálnom svete by sme po každom rozchode mali zostať aspoň rok bez partnera. To je presne obdobie, aké žena potrebuje, aby sa vnútorne vyrovnala so životnou zmenou. Lebo hoci sa častokrát navonok tvárime, že sme dva mesiace po rozchode absolútne v poriadku a šťastné, väčšinou klameme nielen okolie ale aj seba.

Prečítajte si: Túžite po stabilite, vernosti? Hoci láska nerobí vraj rozdiely, tieto znamenia sú na také vzťahy stvorené

Tento čas by ste mali venovať veciam, ktoré milujete. Spomínate si na film s Juliou Roberts - ”Jedz, modli sa a miluj”? Tak toto je dokonalý modelový príklad. Stretávajte sa s kamoškami, cestujte, ochutnávajte nové jedlá, nechajte sa zlákať novými výzvami. 

Bežný stereotyp, ku ktorému vo vzťahoch väčšinou skĺzneme, nás často drží spútané na jednom mieste a neposúva dopredu. Tu naozaj platí, že ak je žena vnútorne skutočne šťastná, navonok pôsobí oveľa príťažlivejšie. 

Zdravá sebaláska je kľúčová

Najmä však nezabúdajte mať rada sama seba. ”Zdravá sebaláska je podstatným elementom na to, aby sme boli schopní milovať niekoho iného,” vysvetľuje Miler. Dokonca aj na svoje slabé stránky by sme mali byť hrdé. Všetko aj to zlé, čo sa nám stane, v nás podporuje osobnostný rast. Na to netreba zabúdať.

Neprehliadnite: Nepatrné zmeny môžu znamenať to najhoršie. Takto sa správa chlap, ktorý má milenku

No a ako to povedal uznávaný psychológ Seltzer: "Najkrajší dar, ktorý môžete dať sebe samej je bezpodmienečná láska." Je teda vaša sebaláska zdravá natoľko, aby sa pohla smerom k druhým?”

- Najčítanejšie -