Presunúť na hlavný obsah

Horúci favorit filmových kritikov na Oscara: Niektorí si myslia, že Nomadland je najlepší film roka!

Lifestyle

Film Nomadland, Krajina Nomádov, bol nielenže pozitívne prijatý verejnosťou, ale aj samotnými filmovými kritikmi. Práve tí napísali priam hviezdne recenzie naň. Dokonca mnohí ho už teraz titulovali ako najlepší film minulého roka. Prečo?

Filmová predloha Nomadlandu vzišla z knižnej predlohy Jessici Bruderovej s názvom Nomadland: Prežiť v Amerike v 21. storočí. Film vyšiel ešte minulý rok a režírovala ho Chloé Zhao. Jej dráma získala na filmovom festivale v Benátkach a na TIFF najvyššie ceny a hodnotenia, čo samo o sebe je veľký úspech. 

Mohlo by vás zaujímať: Film Lepší profil vyvolal diskusiu: Tisícky likov a sledovateľov vás možno urobia slávnym, ale nie šťastným

Cesta ženy v stredných rokoch naprieč americkým západom

Vo filme si zahrala hlavnú postavu známa herečka Francis McDormand, ktorej výkon bol vychválený a filmoví kritici sa zhodujú, že práve ona posúvala dej dopredu svojím hereckým talentom. Jej postava Fren, žena v stredných rokoch, sa rozhodne opustiť svoje rodné mestečko v Nevade a cestovať naprieč americkým západom, potom čo jej zomrie manžel a stratí prácu. Tomu predchádzalo rozpredávanie jej vecí, aby si mohla kúpiť dodávku, cestovať, a popri tom hľadať aj novú prácu. Na tejto svojej ceste sa Fren stretáva s ďalšími nomádmi, ktorí sú ochotní učiť ju ako prežiť, dávajú jej tipy, ako čo najlepšie využiť život. Ďalších nomádov alebo kočovníkov, ktorí sa sťahujú z miesta na miesto, vo filme stvárňujú herci ako Linda May, Bob Wells, Derek Enders a Swankie, či David Strathairn. 

Zhaovej rozprávačský talent a divoký spôsob stvárnenia hlavnej postavy 

Režisérka Chloé Zhao bola doslova vynesená do filmových výšin za  svoj rozprávačský talent, vykreslenie charakteru zabudnutých ľudí, ale aj súčasných Američanov a ich spôsob života. Recenzia na Rotten Tomatoes tiež dáva do pozornosti: „Zhao vynikajúco bojuje s americkým súčasným životom, zatiaľ čo McDormand v úlohe Fern predstaví ďalšie celoživotné predstavenie. Zatiaľ čo ústredná postava môže nájsť priekopnícku slobodu, Nomadland skúma tie oblasti spoločnosti, ktoré nie sú často v centre pozornosti. Vďaka množstvu nominácií na prestížne ceny je film už teraz priekopníkom ďalších Oscarov.“ 

 

Čítajte tiež: Film našich susedov, Kúsky ženy, ako jeden z najlepších na Netflixe v tomto roku: Tvorcovia išli s kožou na trh

Podľa Entertainment Weekly je ťažké predstaviť si v hlavnej úlohe inú herečku než práve McDormand, ktorá tiež priniesla do filmu svoj producentský kredit: „Ona sa nestane iba Fern, ale ju aj vytvorí. Premení scenár režisérky Zhao na svoju divokú postavu spôsobom, ktorý pôsobí až neskutočne reálne. Spoločne sa im podarilo natočiť túto vzácnu vec: film, ktorý je nevyhnutný a vznešený.“ Na základe nielen tejto recenzie, je Francis McDormand na najlepšej ceste za svojím tretím Oscarom v kategórii najlepšia herečka. 

Portrét slobodných duchov, ktorí odmietajú kultúru, ktorá odmietla ich 

Kritici sa zhodujú aj v tom, že Nomadland je v niektorých ohľadoch odsúdením súčasného systému, ktorý odmeňuje desaťročia vernosti spoločnosti chudobou a neistotou. Na druhej strane pozoruhodne ukazuje úprimné pôžitky a výhody života na cestách. Ako dodáva recenzia AV club, „výsledkom je nuancovaný portrét slobodných duchov, ktorí odmietajú kultúru, ktorá ich odmietla“. Vďaka pozitívnym kritikám je Nomadland považovaný za jeden z najlepších filmov minulého roka, ak nie najlepší. Či však vyhrá aj Oscara, nechajme sa prekvapiť. Držíme mu palce. 

Neprehliadnite: Netflix predstavuje novinku Ako v bavlnke: Krehká Rosamunde Pike v role šikovnej podvodníčky

Tu si môžete pozrieť trailer k filmu Nomadland, ktorý je horúcim favoritom na získanie Oscara vo viacerých kategóriách: 

- Najčítanejšie -