Presunúť na hlavný obsah

Filmový tip: Saving Face, ľúbostný príbeh dvoch Aziatiek je vraj jedna z najlepších romantických komédií vôbec

Lifestyle

Romantická komédia Saving Face, Záchrana tváre z roku 2004 nesie metaforický názov. Pod záchranou tváre sa rozumie zachovanie spoločenskej cti vlastnej rodiny aj za cenu straty lásky, ktorá je neprípustná. Ak ste tak doteraz neurobili, tu sú dôvody prečo by ste si mali práve tento film o láske pozrieť.

Film, ktorý hovorí o lesbickej láske aj vzťahu matky a dcéry 

Premisa romantickej komédie Záchrana tváre z roku 2004 je revolučná a príbeh sa vás dotkne, aj keď nepatríte ku komunite čínsko-amerických prisťahovalcov. Autorkou filmu je Alice Wu, ktorá vo svojej poznámke smerom k režisérovi filmu vysvetlila, že film Záchrana tváre napísala ako milostný list svojej vlastnej matke. Chcela jej tak pripomenúť, že nikdy nie je neskoro zamilovať sa po prvýkrát, že môže žiť pre seba a nielen pre svoju dospelú dcéru. Na základe tohto je podľa avclub.com polovica filmu sladkým lesbickým románikom medzi slobodomyseľnou Vivian a roztomilo úzkostlivou Wil. Druhá polovica filmu je zase neuveriteľne premysleným príbehom medzi matkou a dcérou, ktoré sú na pohľad tak rozdielne, no keď príde na preberanie zodpovednosti, kráčajú po rovnakej ceste životom: „Obraz ženy, ktorej ťahá na 50, ktorá bola vyhodená z domu vlastným otcom, je tragický, ale aj trocha zábavný, čo je druh pôsobivého vyváženia, ktoré možno vo filme nájsť,“ dodáva recenzia na avclub.com. 

Mohlo by vás zaujímať: Dráma Jarný kvet o živote samotnej režisérky: Čo sa stane, keď sa dospievajúca tínedžerka zamiluje do staršieho muža

Slobodomyseľnosť hlavnej hrdinky v rozpore s konzervatívnou líniou jej komunity 

Jednou z hlavných hrdiniek romantickej komédie je Michelle Krusiec, ktorá hrá mladú chirurgičku Wilhelminu „Wil“  Pang, ktorá sa ocitá v rozpore s konzervatívnejšou líniou svojej čínsko-americkej prisťahovaleckej komunity vo Flushing v Queense. Zatiaľ čo sa ju jej ovdovená a „slušná“ mama Gao Hwei-Lan (Joan Chen) snaží nájsť pre ňu vhodného muža, ona má oči len pre sebaistú baletku Vivian Shing (Lynn Chen). Wil však musí svoju sexualitu tajiť, aby neurážala „tvár“, spoločenskú česť svojej rodiny. Ako cituje samotnú Wu aclub.com: „Toto nie je príbeh o tom, kedy sa táto žena prizná svojej matke. Je to príbeh o tom, kedy tieto dve ženy odhodia svoje masky a skutočne sa uvidia. “

Napriek jeho výnimočnosti nebol prijatý ako súčasť hlavného prúdu 

Recenzie tohto filmu spred rokov hovoria samy za seba. Tu je jedna z nich, ktorú cituje avclub.com: „Keď som prvýkrát uvidel film Saving Face, nemohol som uveriť, že taký očarujúci, zábavný, komplexný a krásne precítený film existuje a že nebol prijatý ako súčasť hlavného prúdu rom-com canon. Napriek tomu, že ho Autostraddle označil za druhý najlepší lesbický film všetkých čias (okrem filmu But I'm A Cheerleader), tvorcovia ako Ali Wong, Lulu Wang a Awkwafina ho uviedli ako hlavný vplyv, film Saving Face je stále skrytý klenot pre mainstreamových fanúšikov rom-com (romantických komédií).“

Čítajte tiež: Milostný trojuholník, v ktorom si zahrá hlavnú úlohu Harry Styles: V novom filme na Amazone by ste ho nespoznali

Žiadna typicky predvídateľná romantická komédia 

No Saving Face je skutočne prelomový a zdá sa ako jeden z tých, ktoré predbehli svoju dobu. Zasadením prostredia do New Yorku do Queensu nadväzuje na staré dobré klasiky ako Moonstruck alebo film Keď Harry stretol Sally. Je však zároveň aj plný špecifickosti, ktorú postrádali romantické komédie vo všeobecnosti v posledných rokoch. Cítiť tu hravý detektívny rozmar, kedy Wil požiada svojich kolegov v nemocnici, aby jej pomohli nájsť rande pre jej matku. Hoci ide o film, o ktorom už na začiatku viete, že dopadne happyendom, cesta k tomuto šťastiu na filmovom plátne je plná prekvapení, vďaka ktorým film nie je typicky predvídateľnou romantickou komédiou. 

Autorka filmu si ho vybojovala viackrát 

Autorka filmu Alice Wu založila príbeh na svojej vlastnej životnej skúsenosti, ktorá nebola vôbec jednoduchá. Bola prisťahovalkyňou spolu s matkou v cudzom meste, pracovala ako scenáristka v spoločnosti Microsoft. Získala však toľko pozitívnych ohlasov, že sa rozhodla zanechať informatiku a dala si 5-ročný deadline, aby sa z nej stala filmárka. Jej scenár k filmu Saving Face vyhral dokonca súťaž Coalition of Asian Pacifics In Entertainment. No veľa filmových štúdií jej radilo, aby zamenila myšlienku filmu čo sa týka postáv, ktorými boli ázijsko-americkí homosexuáli. Povzbudzovali ju k tomu, aby ich nahradila bielymi, avšak to neakceptovala. Nakoniec uspela u filmového producenta Teddyho Zee, vtedajšieho riaditeľa spoločnosti Willa Smitha, Overbrook Entertaiment, ktorý bol sám synom čínskeho prisťahovalca. Wu vyhrala však aj bitku o jazyk filmu, väčšina je s podtitulom v čínštine, inak film prepína medzi angličtinou a mandarínčinou, aby bol autentický. Svojho času Wu povedala: „Ide o to, že nejde o cynický film... Nie som cynický človek ... nesnažím sa posúvať hranice. Len sa snažím vyrozprávať dobrý príbeh.“

Neprehliadnite: Najromantickejšie filmy všetkých čias, ktoré môžeme pozerať dookola. Urobte si filmový večer

VIDEO: Posúďte sami, či sa jej to podarilo a pozrite si malú ukážku jej filmu Záchrana tváre v tomto traileri: