Presunúť na hlavný obsah

Minari získal Zlatý glóbus za najlepší cudzojazyčný film: Dráma, ktorá vypovedá o veľkom americkom sne

Lifestyle

Film Minari je označovaný ako kronika amerického sna. Pozoruhodná intímna hudba, vintage kúsky z konca 70. a začiatku 80. rokov, ktoré sa podarilo režisérovi filmu etablovať do filmu a ešte oveľa viac. Niet divu, že film získal Zlatý glóbus a ašpiruje dokonca na Oscara.

Film Minari zaujal filmovú verejnosť natoľko, že získal Zlatý glóbus za najlepší cudzojazyčný film tohto roka. A vďaka faktu, že tohtoročné oceňovanie zlatými soškami bolo posunuté o celé dva mesiace, dostal aj šancu zabojovať o samotného Oscara. Vďaka čomu je taký zaujímavý?  

Mohlo by vás zaujímať: Jeden z najslávnejších filmov všetkých čias Casablanca: Nikto neočakával, že to bude hit a to už 80 rokov

Pokus o veľký americký sen , v ktorom ide o získanie nezávislosti človeka

Film Minari je dielom režiséra a scenáristu v jednom, Leeho Isaaca Chunga, ktorý sa inšpiroval vlastným detstvom v Arkansase. Hlavnú rolu si v jeho filme zahral Steven Yeun, ktorého poznáme aj zo seriálu Walking Dead. Film sa zameriava na rodičov, prisťahovalcov z Ázie a Ameriky, najmä z čias ich mladosti, ktorí sa nezhodujú v tom, čo im prinesie budúcnosť na základe  ich ťažkých rozhodnutí, ktoré musia dnes urobiť. Z tejto perspektívy je aj celý príbeh vyrozprávaný. Film je akousi bublinou, v ktorej žije a pracuje ázijsko-americká domácnosť, v ktorej jednotliví členovia začnú pochybovať o svojej identite. Vďaka tomu sa Minari stáva podľa recenzie theseoulite.com nepochybne typickým americkým filmom, v ktorom ide o boj o zabezpečenie nezávislosti človeka. Otec Jacob, Steven Yeun sa snaží dosiahnuť americký sen a zápasí s krajinou o život svojej rodiny. „Jeho úsilie je plné obety a jeho spôsob  života ukazuje, aká nezaujatá je táto generácia bielymi ľuďmi a asimiláciou. Ich prvou a poslednou starosťou bolo prežitie,“ dodáva recenzia. 

Láska k rodine a boj za lepší život navodzujú ilúziu sna  

Celým dejom filmu sa nesie veľa lásky a intimity v rodine, ktorá sa skutočne miluje. Podľa mnohých recenzií to navodzuje hyperrealistický až snový efekt. Spolu s láskou v rodine ide ruka v ruke aj boj za lepší, nový život, snaha uspieť, získať nezávislosť a pochopiť svoje konanie, rozhodnúť sa správne pre lepšiu budúcnosť. Toto všetko sa odzrkadľuje aj v hudbe, ktorá je veľmi hlboká a ohromujúca.

 

Čítajte tiež: Horúci favorit filmových kritikov na Oscara: Niektorí si myslia, že Nomadland je najlepší film roka!

Hudba k filmu bola na svete skôr než padla prvá oficiálna klapka 

Spomínaná originálna a pozoruhodná hudba k filmu Minari je výsledkom práce skladateľa Emile Mosserima, ktorý je majstrom v hudobnom rozprávaní intímnych príbehov. No treba povedať, že jeho hĺbka bola plne vyzdvihnutá až pri práci práve na tomto filme. Pozoruhodné a zaujímavé je práve to, že hudbu k filmu zložil oveľa skôr než bola natočená vôbec prvá scéna. Hudbu zložil na základe  otvorených rozhovorov s režisérom a scenáristom filmu v jednom. Výsledkom sú melódie, ktoré vyčarujú pocit nostalgie, lásky až milostnej atmosféry. Na margo filmu povedal tvorca jeho hudby pre avclub.com: „Je to sen každého skladateľa pracovať na niečom, čo je také hlboko osobné dielo ... Je tu zraniteľnosť a čistota, ktorá je skutočne zvláštna.“

Majstrovské dielo v získavaní vintage detailov 

Film je aj majstrovským dielom v získavaní presných fyzických, hmotných detailov, ktoré vás vrátia späť v čase, do konca 70. a začiatku 80. rokov veľmi ľahko a nenásilne. „Kórejské domácnosti budú priam ohromené z toho, ako sa režisérovi dostali do ruky vintage kúsky Mountain Dew, kombi Oldsmobile a zápasnícke klipy WWF,“ dodáva recenzia. 

Neprehliadnite: O Oscara zabojuje aj film našich českých susedov, dráma Šarlatán: Zahral si v ňom tento známy slovenský herec

Ak sme vás týmto stručným zhrnutím obsahu filmu zaujali, pozrite si aj trailer k Minari, ktorý ašpiruje na Oscara: