Presunúť na hlavný obsah

Pamätáte si oscarový film Americká krása? Kríza stredného veku a lolita, ktorá dokáže s mužom divy

Lifestyle

Americká krása, oscarový film z roku 1999, je z časti tzv. Lolitkou. Príbeh starnúceho muža, ktorý si dovolí prejaviť záujem o mladé, neplnoleté dievča. Film je komédiou, drámou, nájdete v ňom aj ľahkú erotiku a romantiku v jednom. Čo by ste mali o ňom ešte vedieť?

Príbeh muža, ktorý viac nechcel žiť svoj život 

Režisérsky debut Sama Mendesa, film Americká krása, si v roku 2000 odniesol až 5 Oscarov.

O 21 rokov neskôr je príbeh stále aktuálny a patrí medzi filmové hollywoodske klasiky, ktoré pozná snáď každý. V skratke, spomínate si na tento príbeh muža, Lestera Burnhama alias Kevina Spaceyho, ktorý podľahol kríze stredného veku, opustil prácu, začal cvičiť, brať marihuanu, s pubertálnou dcérou a manželkou, ktoré o neho nejavili záujem, prestal jednať v rukavičkách a napokon podľahol aj zvodom mladej a krásnej, avšak neplnoletej spolužiačke a priateľke svojej dcéry, Angele alias Mene Suvari? Všetci vieme, ako film skončil, Lester doplatil na svoje nesprávne rozhodnutia vlastným životom. Viete však, aké pikošky samotný film sprevádzajú? 

Mohlo by vás zuajímať: TOP 10 najsledovanejších filmov na Neftlixe: Nenechajte si ujsť, čo by ste rozhodne mali vidieť

Film bol inšpirovaný týmto kurióznym prípadom

Nie všetci si pravdepodobne spomínate na škandál zo začiatku 90. rokov, kde titulné stránky zaplnil nelegálny vzťah Amy Fisher s Joeyom Buttafuocom, ktorí boli milencami. Amy sa stala neslávne slávnou ako Lolita, ktorá mala len 17 rokov, keď strelila manželku svojho milenca priamo do tváre. Odsedela si 6 rokov vo väzení a jej milenec 4 mesiace za znásilnenie neplnoletej. „Genézou tohto nápadu na film bola Amy Fisher a Joey Buttafuoco z New Yorku, kde som žil a pracoval. Jedného dňa som vyšiel von a nejaký chlapík predával komiks o nich dvoch. Na jednej strane bola panensky vyzerajúca Amy a veľký posmešný, chlípny a dravý Joey. Otočili ste stranu a tam bol boli vykreslení presne naopak. Joey ako tá obeť a Amy ako dračica. Pamätám si, ako som si pomyslel, že pravda je presne niekde medzi týmito dvomi stranami a nikdy sa nedozvieme, ako to bolo naozaj,“ prezradil pre Archív americkej televízie scenárista filmu, Alan Ball. 

Ikonická scéna nemala byť v záplave červených lupeňov ruží

Pamätáte sa na nezabudnuteľnú, priam ikonickú scénu, v ktorej si Lester predstavuje Angelu v záplave červených lupeňov ruží? Ako prezradil Sam Mendes, pôvodne to bola kaluž vody, v ktorej bola Mena nad Kevinom, no potom ju zmenili na oveľa viac filmovú a príznačnú. Červené lupene symbolizujú aj Lesterov tragický koniec v kaluži krvi, v záverečnej scéne. Sam Mendes tiež dodal pre Total Film aj toto: „Vďakabohu, že sme mohli natočiť scénu ešte raz, potom, čo sa rozbila kamera a Mena bola nepohyblivá, pretože to, čo robí film krásnym je jej pohyb.“ Mena musela podľa jeho slov vraj mávať rukami hore a dolu ako „dementný“ motýľ. 

Film je plný hereckých improvizácií

Do filmu je zakomponovaných veľa improvizovaných scén, ktoré si vyžiadal sám režisér. Ktorá je tánajpamätnejšia? Predsa tá, v ktorej si Kevin Spacey strihne sólo z filmu Americká žena a pritom fajčí marihuanu. Sam Mendes na margo toho povedal: „Ak mám pocit, že niekto uviazol v scéne, poviem... „Položte kamery, všetci si dajte šálku kávy, ideme trocha improvizovať“.“

Čítajte tiež: Romantický film Notebook: Napriek odlišnosti svetov a rodín sa do seba zamilujú a musia prejsť prekážkami

Na plagáte nie je ruka ani brucho Meny Suvari, ale tejto ženy 

Mena Suvari, hoci krásna a zvodná, nebola predlohou pre pútavý plagát k filmu. Hollywood.com prezradil, že v skutočnosti išlo o modelku a herečku Chloe Hunter, kalifornskú rodáčku, ktorá mala za sebou len malé, nevýrazné roly. Napriek tomu sa však zdala tvorcom filmu pre plagát príhodnejšia. 

Herečka Thory Birch potrebovala rodičovské povolenie, aby sa ukázala polonahá

Thory Birch si zahrala vo filme Lesterovu pubertálnu dcéru Jane, ktorá nemala najmenší záujem sa rozprávať so svojím otcom, a ktorú napokon potešil a prekvapil záujem jej prisťahovaného mladého suseda, ktorý si ju natáčal na kameru a uprednostnil ju pred Angelou, ktorá napokon zviedla jej otca. Thory však potrebovala povolenie rodičov, aby si mohla v tomto filme zahrať polonahú scénu. Prečo? Pretože v tom čase mala naozaj ešte pubertálny vek, 17 rokov: „Pre mňa mala tá scéna zmysel. Nebolo to niečo, čo tam nemalo byť,“ prezradila herečka pre denník The Berkshire Eagle, hoci priznala, že niektorých divákov tá scéna rozčuľovala. 

Neprehliadnite: Životopisný film House of Gucci: Odkrýva nielen príbeh vraždy, ale aj vykreslenie módneho šialenstva a chamtivosti

Úlohu Angely mala hrať táto hollywoodska herečka 

Pamätnú rolu zvodnej, mladej a neplnoletej Angely pôvodne ponúkali herečke Kirsten Dunst. Tá odmietla s vysvetlením, že v tom čase nebola predstava intímneho styku so starším mužom jednoducho nič pre ňu. „Mala som vtedy ešte len 15 rokov a nechcela som sa bozkávať s Kevinom Spaceym  alebo byť na očiach verejnosti ako ležím nahá v červených lupeňoch ruží,“ prezradila Dunst pre BBC Five Live. 

Oživte si pamäť a pozrite si spolu s nami trailer k filmu Americká krása z roku 1999:

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe