Presunúť na hlavný obsah

Túto novinku Netflixu si nenechajte ujsť! Film Madame Claude je o žene, ktorá riadila parížsky svet prostitúcie

Lifestyle

Život neslávne slávnej madam Claude, vlastným menom Fernanda Grudeta, je inšpiráciou pre filmárov už roky. Nejde o prvú filmovú adaptáciu príbehu, tou bol erotický triler Just Jaeckin ešte z roku 1977. Čo uvidíte v novom spracovaní Netflixu?

Paríž minulého storočia, neviazanosť, zábava aj tajomstvá 

Predstavte si Paríž v polovici minulého storočia, rituálny zafajčený salón, ktorý prekypuje energiou krásy, mladosti, zvodnosti, neviazanej zábavy, šampanským, ale aj tajomstvami. Presne do takejto atmosféry je vsadený dej nového francúzskeho filmu Madame Claude o kráľovnej prostitútok. Fernande Grudeta alias Madame Claude riadila prekvitajúci a skorumpovaný  svet prostitúcie a robila to naozaj dômyselne. V hlavnej úlohe madam Claude sa predstaví Karole Rocher a v ďalších aj Garance Marillier, Joséphine de La Baume či Roschdy Zem, a film režíruje Sylvie Verheyde. Film je už aktuálne k pozretiu na Netflixe od 2. apríla. Na čo sa môžete ešte tešiť? 

Mohlo by vás zaujímať: Romantický príbeh dvoch žien na pozadí vedy: Nakoľko film Ammonite môže zamiešať karty na Oscarovi?

Odkaz je jasný, žiadna lacná erotika

Hoci by sa mohlo zdať, že pôjde o ďalší erotický triler, nie je to tak. Odkaz režisérky Sylvie Verheyde je jasný. Tieto ženy, prostitútky, ponúkajú svoje služby najvplyvnejším mužom nielen Paríža, no nie sú to žiadne naivky ani lacné ženy, sú skutočne luxusné a cenené, pretože dôvtipná  madam Claude dbá o ich a v konečnom dôsledku o svoj kredit vo svete nielen vysokej politiky. Je verejným tajomstvom, že do klientely jej salóna pravidelne zavítajú aj Marlon Brando, John F. Kennedy, ktorí boli kvôli tomu neraz v centre klebiet. Diskrétnosť sa však v tomto svete cení viac než čokoľvek. 

Neotrasiteľný svet madam Claude až do príchodu Sydonie 

Madam Claude je prezieravá a všetko, čo zistí o svojej klientele vstupom do spální vysokej spoločnosti, jej poslúži ako zbraň. Je informátorkou a špinavé tajomstvá a obrázky neváha vymeniť len preto, aby ochránila sebe a svoje dievčatá. Jej systém sa zdá byť inteligentný a neotrasiteľný len do chvíle, keď prijme do salóna pracovať dievča z vyššej spoločnosti, Sydonie, ktorú hrá herečka Garance Marillier. Dej filmu je poháňaný dialógom a dynamikou vzťahu práve týchto dvoch hlavných postáv

Ambivalentná žena v stredných rokoch naozaj baví všetkých

Madam Claude je v skutočnosti podľa recenzie First Post antihrdinkou, ktorá vo svojej bezohľadnosti a sile oplýva mužskou energiou. Jej starosti sa vzťahujú len na to, či jej dievčatám bolo dobre zaplatené. Príkladom je komentár, ktorý vo filme zaznie z jej úst, potom, čo sa dievčatá vrátia so znepokojivými známkami útoku na ich osobu:  „Zaplatili vám? Vaša biela pokožka sa ľahko pomliaždi, ale o dva dni bude všetko preč... Zvieratá sa potia, muži sa potia a ženy sa uspokoja s pocitom horúčavy.“ V madam Claude sa mieša vznešená majestátnosť so slzavými výbuchmi, zúrivosťou a bolesťou, s nekompromisným obchodným prístupom a sexualitou. Rocher svojím výkonom prekvapila a svoju rolu zvládla neuveriteľne presvedčivo. Až tak, že táto ambivalentná žena v stredných rokoch naozaj baví všetkých. 

Čítajte tiež: Životopisný film House of Gucci: Odkrýva nielen príbeh vraždy, ale aj vykreslenie módneho šialenstva a chamtivosti

Sydonie madam Claude obdivuje a pritom drží nad ňou Damoklov meč

Naproti tomu, Sydonie, je mladá, ambiciózna aristokratka, ktorá je so svojou sexualitou vyrovnaná. Ale má eso v rukáve, ktorým môže madam Claude zničiť. Na jednej strane sa miestami javí ako zmätená, potom vyznáva lásku svojej mentorke madam Claude. Na jednej strane ju obdivuje, na strane druhej drží nad ňou povestný Damoklov meč. Raz ich vzťah pripomína podľa First Post vzťah mentorky a mentorovanej, potom zase vzťah matky a náhradnej dcéry. Zostávajú však naďalej samostatnými piliermi, na ktorých dej filmu stojí. 

Filmu pridáva na kredite aj to, že madam Claude sa veľmi dômyselne zaoberá aj témami triedy, ženskosti a patriarchátu, bez toho, aby vo filme dominovali.  

Neprehliadnite: Film našich susedov, Kúsky ženy, ako jeden z najlepších na Netflixe v tomto roku: Tvorcovia išli s kožou na trh

Film obsahuje podľa First Post niekoľko skutočne vydarených scén a samotný soundtrack k nemu tiež lahodí oku diváka, presvedčte sa sami.

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe