Presunúť na hlavný obsah

Od smrti legendárnej Coco Chanel ubehlo 50 rokov. Ako dokázala žena z detského domova zmeniť módny svet?

Krása

Keď sa povie meno Chanel, každý vie, že sa jedná o luxusnú značku, ktorá v módnom priemysle znamená veľa. Aká však bola predstaviteľka, ktorá za ňou stála?

Život Gabrielle Chanel už od začiatku pripomína hollywoodsky film. Malé dievčatko, spolu s ďalšími troma súrodencami, sa po smrti svojej mamy dostalo do cirkevného sirotinca. V tomto zariadení trávila dlhé roky svojho dospievania, ktoré ju učili tvrdému režimu. Oddych mala len počas prázdnin, kedy mohla navštíviť svoju tetu. Práve pri nej sa priučila tajom módy, konkrétne šitia - a celé dni trávila práve tým, že sa v tejto novej znalosti zdokonaľovala.

V čase, keď mala 16 rokov a konečne jej bolo umožnené opustiť sirotinec, sa mladá Gabrielle zamestnala v pánskom krajčírstve. Tam začala získavať ďalšie cenné, praktické skúsenosti, ktoré sa jej začali úročiť v módnom priemysle pomerne rýchlo. Dokonca až tak, že o pár mesiacov neskôr získavala pozvania do prestížnych kabaretov, ktoré boli vo Francúzsku veľkou prestížou. Práve tam jej prischla prezývka Coco podľa pesničky, ktorú spievala. Coco sa postupne začala dostávať do pozornosti - stále mala totiž originálne kúsky, ako nikto. Nemala totiž dostatok peňazí na nové šaty, a tak si svoje staré prešívala. Už vtedy však začala rozmýšľať o tom, ako sa v tomto svete ako sirota presadí a rýchlo pochopila, že najľahšie to bude tak, že si vytvorí dobré kontakty... najčastejšie s opačným pohlavím. 

Prečítajte si: Trpký osud Fridy Kahlo. Jej manžel ju podviedol s vlastnou sestrou, a tak sa začala meniť na muža

Schopná milenka

Už zakrátko sa Coco stala milenkou Etienna Balsana, bohatého podnikateľa, ktorý ju ako prvý zoznámil s luxusom. Ten si mladá Fracúzska okamžite zamilovala a dokonca jej ani len nevadilo, že bola len milenkou. Od Etianna toho získala veľa - šperky, luxusné darčeky, štartovací kapitál na svoj biznis s klobúkmi.a v neposlednom rade aj ďalšie dôležité známosti, ktoré ju dokázali posunúť v živote tým správnym smerom. Paradoxne po tom, ako sa Coco začalo v módnom svete dariť, ju Etiann opustil a nahradil druhou milenkou. Nepáčilo sa mu totiž, že jedna z jeho bokoviek priťahovala pozornosť na neho a jeho nevydarené manželstvo. 

Módnej návrhárke však prišiel do života ďalší osudový a najmä bohatý muž, britský diplomat Arthur Capel. Ten svojej láske pomohol otvoriť ďalšie pobočky s luxusnými klobúkmi. Meno Chanel sa postupne začalo stavať ikonickým a ku pokrývkam hlavy pribudli aj iné kúsky - medzi nimi aj ikonické little black dress. Spôsobila nimi veľký rozruch, nakoľko sa čierna farba nosila len na pohreby a smútočné udalosti. Stala sa taktiež prvou predstaviteľkou módy, ktorá pre ženy navrhovala nohavice. „Neexistujú zlé ženy - sú len ženy zanedbané,'' zvykla hovoriť na margo módy návrhárka. 

Neprehliadnite: Vlastná mama si priala jej smrť. Marilyn Monroe nemala v živote šťastie na matku, ani na to, aby sa ňou stala

Život obetovala kariére

Napriek tomu, že sa počas druhej svetovej vojny spojila s nacistami a jej sláva začala prudko klesať, na konci svojho života sa však Coco opäť podarilo dostať na výslnie. Napriek tomu, že mala vo svojom repertoári niekoľko ikonických kúskov, ktoré sú používané do dnešného dňa - medzi nimi aj kabelka 2.55, parfum Chanel N°5 či elegantný kostým, ktorý preslávila Jackie Kennedyová, talentovaná umelkyňa priznala, že jej v živote predsa mnoho vecí chýbalo. „Človek by nemal žiť sám. Myslela som si, že si svoj život musím vybudovať sama, no bol to omyl. Teraz nemám nič. Zostala som len so svojimi miliónmi,'' priznala v jednom zo svojich posledných rozhovorov Coco. Napriek tomu zanechala svetu odkaz, aký zanechá len málokto a napriek tomu, že zomrela už pred polstoročím, jej meno je značkou prestíže do dnešného dňa - a ešte dlho bude.

- Najčítanejšie -