Presunúť na hlavný obsah

Jazdecké čižmy ovládli módu: Sú inšpirované Coco Chanel a ženy po celom svete ich nosia na rôzne spôsoby

Móda

Čižmy, ktoré sa medzi módnymi ikonami rozšírili rýchlosťou svetla vykúzlia tie najpôsobivejšie outfity sezóny zima 2020/2021, veď posúďte sami.

Nástupkyňa legendárneho vizionára Karla Lagerfelda, Virginie Viard, predstavila kolekciu Ready-to-Wear jeseň/zima 2021 a nadviazala tak na dialóg jej predchodcov s pevnými základmi v krajčírstve.

Samotnú Gabrielle Chanel sprevádzalo krajčírske remeslo od detstva, prvý dotyk s ním mala po opustení sirotinca, v ktorom vyrastala, ale i tam strávila hodiny a hodiny šitím. Jej prvá práca bola pre miestneho krajčíra, čo možno považovať za úplne prvotný míľnik v jej živote.

Inšpirujte sa: VIDEO: Kolekcia CHANEL Métiers d’art 2020/2021: Predlohou sa stal film Angelika, modelky kráčali ako dámy po šachovnici

Vizionár Karl Lagerfeld lietal v oblakoch a prekračoval hranice všednosti, treba však povedať, že mal za sebou roky učenia sa technologických postupov, ovládal strihy a všetky zákutia ženskej siluety. Zastával názor, že najskôr sa treba učiť a nikdy nevedel pochopiť, ako niektorí mladí dizajnéri môžu navrhovať bez toho, aby o tom niečo viac vedeli. Tvrdil, že za všetkým je najskôr tvrdá drina, hodiny a roky učenia sa a práce. Virginie Viard je známa zase navrhovaním divadelných kostýmov. Vzťah medzi herectvom a módou reflektovala v kolekcii Ready-to-Wear jeseň/zima 2021.

Sloboda, energia, túžba po nekonečne

„Jednoduchosť. Čisté momenty. Romantizmus bez rozmachu. Emócie bez zbytočných ozdôb. Pohyb a vzdušnosť. Bez zbytočného ohraničenia. Nemám rada rámcovanie,“ takto definovala kolekciu, s ktorou prichádza, samotná kreatívna riaditeľka módneho domu CHANEL, Virginie Viard.

Jazdecké čižmy hrajú túto sezónu prím

Predlohou sa jej stal dostihový kôň Gabrielle Chanel, Romantica, ako aj film Les Biches od Chabrola pre jeho Parížanky, ktoré sú nielen ženské, ale aj bojovníčky, a tiež fotografia Karla Lagerfelda v pruhovanom obleku a jazdeckých čižmách. V ambícii zachovať pôvodný chanelovský kód DNA Virginie v kolekcii jeseň/zima 2021 oživila niektoré z majstrovských počinov. Pod sklenenou strechou v tvare kupoly kráčali modelky po móle v sedemmíľových čižmách, ktoré tak reinkarnovala do každého z predstavených 72 lookov. Jazdecký štýl sa spája nielen s Karlom Lagerfeldom, ale aj samotnou zakladateľkou Gabrielle Chanel. Svet dostihov a koní objavila vďaka bohatému Étienne Balsanovi, ktorého bola milenkou, a on si ju zobral na svoj zámok už ako 23-ročnú. Nebolo to však idylické, ako by sa mohlo zdať. Gabrielle sa tu stretla s povrchnosťou a pocitmi ponižovania zo strany aristokratickej smotánky upätej na konvencie a nič iné. Rozruch spôsobila na dostihoch, keď si dala na seba „polo klobúk“, ktorý dámy nenosili, ale to bola typická Gabrielle Chanel. Búrať stereotypy a robiť veci tak, ako to cíti ona sama. Riadila sa tým, čo sa páči jej, nie tým, čo nosí a čo od nej očakáva okolie. Po krátkej chvíli však za ňou prišiel jeden pán a pýtal sa na jej výnimočný klobúk pre svoju manželku. Gabrielle sebavedome až uštipačne odpovedala, že ho má z Maison Chanel, Paris. Butik, ktorý ešte neexistoval, ale ona mala jasnú víziu ísť si za svojím a nikto ju nezastavil.

Ísť proti prúdu a byť iná bola jediná cesta, ktorá jej dodávala sebavedomie v tom, čo robí. Nikto jej však neveril a jej ego bolo neustále pošliapavané. Bola odvážna, slobodomyseľná a vždy svoja a práve to sa jej časom obrátilo v prospech a na sklonku života to zhrnula nasledovnými slovami: „Samota ma vybavila potrebou vyniknúť v spoločnosti, chudoba ma naučila zbohatnúť, prehry ma učili vyhrávať a malosť, ktorú mi každý dával najavo, ma prinútila túžiť po veľkosti. Vďaka ponižovaniu a oslabovaniu som nachádzala silu a naučila sa užívať si pýchu, keď sa mi niečo podarilo.“

Neprehliadnite: Ikona Coco Chanel nedala v starostlivosti o svoje telo na túto jednu vec dopustiť: Rituály boli podľa nej kľúčové

 

Street style a najzaujímavejšie stylingy v sedemmíľových čižmách

Sedemmíľové čižmy CHANEL sa stali obľúbeným kúskom mnohých módnych ikon a na fashion weekoch sme ich mohli vidieť v tých najrôznejších stylingoch. 

- Najčítanejšie -