Presunúť na hlavný obsah

Ikona Coco Chanel nedala v starostlivosti o svoje telo na túto jednu vec dopustiť: Rituály boli podľa nej kľúčové

Zahraničné celebrity

Táto žena sa stala vzorom pre tisícky ľudí po celom svete. A nielen tým, že menila dejiny módy a nastavovala v tejto oblasti iné pravidlá. Ženy milovali jej spôsob života a to, ako sa starala o svoje telo nám môže byť príkladom dodnes. Na čo nedala dopustiť?

Jej pohľad na život rúcal zaužívané pravidlá a menil dejiny

Gabrielle „Coco“ Chanel patrí k najväčším postavám módy, prvej polovice dvadsiateho storočia. Krásna a očarujúca Coco ako ju prezývali, pochádzala z jednoduchej rodiny. Jej mama pracovala ako modistka, zomrela však veľmi mladá, v 33 rokoch na následky početných pôrodov. Gabrielle sa aj so svojimi súrodencami ocitla v sirotinci. Keď mala 18 naučila sa sama šiť na stroji a neskôr dostala prácu šičky vo firme, ktorá vyrábala detskú spodnú bielizeň. Vždy si však hovorila, že v živote chce dosiahnuť viac. 

Do módy ako úplne prvá vniesla prvky pánskej módy, čím spôsobila absolútnu revolúciu. Coco sa celkovo snažila celkovo dámsku módu oslobodiť od zažitých stereotypov a ženské telo nejakým spôsobom vymaniť spod korzetov a nepohodlných prezdobených strihov. 

Prečítajte si: Rozhovor so známou slovenskou youtuberkou Peťuš: Priznať sa, že som bola znásilnená, bolo ťažké, no potrebné

Úspech na seba nedal dlho čakať a z jej značky Chanel, ktorú postupne vybudovala, sa zakrátko stal veľký hit. Na začiatku bezvýznamná chudobná krajčírka, sa pomerne rýchlo vypracovala na najprestížnejšiu návrhárku a založila najluxusnejšiu značku na svete. 

Po roku 1921 bol úspech jej značky skutočne obrovský a na niekoľko rokov obsadila dnes veľmi slávnu Rue de Cambon 27, 29, 31, ktorá je už legendárnou adresou. Jej módny dom sa tam nachádza stále.

Ženy začali chudnúť, aby sa zmestili do jej modelov, strihať si vlasy na kratšie a populárny sa stal androgénny štýl, čo bol pred očami šľachty, vystupujúcej v korzetoch obrovský zvrat. Ona sama totiž mala svoje telo ako modlu. Veľmi jej záležalo na tom ako vyzerala a o svoju figúru sa príkladne starala. Nedala dopustiť na rituály, ktoré sama považovala za kľúčové.

Svoje telo považovala za chrám a tak sa k nemu aj správala

Ráno začínala tým, že zjedla dve lyžičky olivového oleja s chilli. Zapila to dvomi pohármi teplej vody a venovala sa meditácii. Následne išla na prechádzku, 10-12 km bolo úplným štandardom. Vedela, že robí niečo nielen pre svoje telo, ale aj myseľ zároveň.

Až keď prišla, urobila si raňajky a kávu. Väčšinou začínala deň sladkým croissantom, s tmavou čokoládodou a k tomu si dala dvojité espresso. Následne vypila šálku zeleného čaju a venovala sa práci.

Mohlo by vás zaujímať: Prirodzená vs. retuš: Claudia Schiffer priznáva, že umelo vytvorená krása je pre svet oveľa atraktívnejšia

Každý večer znova absolvovala dlhú prechádzkua a dala si veľmi ľahkú večeru. Vždy to bola len nejaká polievka. Práve toto bolo tajomstvo jej štíhlej postavičky, ktorú jej mnohé ženy dodnes závidia. podľa Gabriell ženy nemusia hladovať a hodiny cvičiť. Stačí zdravá strava v kombinácii s dostatočným množstvom pohybu. 

- Najčítanejšie -