Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Kolekcia CHANEL Métiers d’art 2020/2021: Predlohou sa stal film Angelika, modelky kráčali ako dámy po šachovnici

Móda

Úcta k poctivej remeselnej výrobe a kolekcia, ktorá je naklonená oslave silných a mocných žien. Predlohou novej kolekcie CHANEL bola Angelika, po šachovnicovej podlahe kráčali modelky ako dámy s typickým chanelovským kódom.

Kolekcia Métiers d’art bola vytvorená v roku 2002 na počesť francúzskeho módneho časopisu, ktorý je nekonečne objavovaný v neustálom dialógu medzi módnym domom CHANEL a umelcami remeselníkmi a je každoročne mimoriadnym stretnutím. Jedinečná Ready to Wear kolekcia, typická pre CHANEL, je prezentovaná mimo kalendára ostatných show, a to v decembri. Tematicky je zameraná na realistický alebo imaginárny cieľ prepojený s históriou a aktuálnymi udalosťami módneho domu. 

VIDEO: Pozývame vás na prehliadku fashion show Métiers d’art 2020/2021 do zámku Château de Chenonceau v údolí Loiry

Dnes táto kolekcia vyjadruje tvorivú silu Virginie Viard, umeleckej riaditeľky módnych kolekcií CHANEL, a spája odborné znalosti CHANEL's Métiers d’art kruhu, ktorí spoločne združuje niekoľko stoviek vyšívačiek, pracovníkov s perím, obuvníkov, klobúčnikov a výrobcov rukavíc sídliacich v Paríži, zvyšku Francúzska a Talianska.

Inšpirujte sa: Preslávený ružový kostým Jackie Kennedy počas atentátu: Klamala ním verejnosť, málokto však tuší túto pravdu

Niekoľko desaťročí po tom, čo Gabrielle Chanel ako prvá vyzvala najlepších parížskych remeselníkov s potrebou chrániť, udržiavať a rozvíjať tieto podniky, podporovať ich schopnosť inovácie a globálneho uznania, sa to stalo misiou módneho domu CHANEL. 

Dámsky hrad a ženy ako silné osobnosti

Tento rok sa prehliadka Métiers d’art 2020/21 konala v Château de Chenonceau, ktorý sa nachádza v údolí Loiry. Jeho história, známa tiež ako „Le Château des Dames“ (Dámsky hrad), je úzko spojená s legendárnymi ženami, ktoré tam striedavo žili: Katherine Briçonnet, Diane de Poitiers, Catherine de 'Medici, Louise de Lorraine, Gabrielle d'Estrées a Louise Dupin. Tie sa stali ústrednými postavami v inšpirácii umeleckej riaditeľky Virginie Viard

Neprehliadnite: Ikona Coco Chanel nedala v starostlivosti o svoje telo na túto jednu vec dopustiť: Rituály boli podľa nej kľúčové

V druhej polovici 16. storočia, kráľovná talianskeho pôvodu, Catherine de’ Medici, dala tomuto sídlu renesančnú nádheru. Ako dôkaz zostávajú v interiéri zámku početné nápisy jej monogramu: dve prekladané písmená C, ktoré sa ohromujúco podobajú dvojitému písmenu C, aké predstavila Gabrielle Chanel už v roku 1921, a to legendárnom parfume N°5. 

Nevieme, či sa ňou Coco priamo inšpirovala, ale je to veľmi pravdepodobné, pretože obdivovala renesančné ženy. Práve odtiaľ pochádza aj jej vášeň pre čipkované lemovanie a estetika určitých šperkov. Hlboko vnútri je toto miesto súčasťou histórie Chanel,“ prezradila Virginie Viard. 

Šachovnicová podlaha pripomína hru dámy v životnej veľkosti. Modelky sa objavujú na móle vo flitrovaných minisukniach a dlhom tvídovom komplete s geometrickým patchworkom a žakárovým svetrom. Dlhý kabát v čiernom zamate – po smrti kráľa Henri II. Catherine de‘ Medici nosila len čiernu. Inšpirácia sa preniesla aj z kvetinových záhrad po bokoch zámku v podobe kvetinových výšiviek.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe