Presunúť na hlavný obsah

Preslávený ružový kostým Jackie Kennedy počas atentátu: Klamala ním verejnosť, málokto však tuší túto pravdu

Zahraničné celebrity

Najslávnejšia prvá dáma Ameriky všetkých čias Jackie Kennedy zviditeľnila tvídový kostým CHANEL po celom svete. Málokto však dodnes tuší, že išlo o kópiu.

Jacqueline Kennedy koloval štýl a zmysel pre estetiku v DNA už odmalička. Jej vrúcny vzťah k móde, estetike, ale aj architektúre uzrel svetlo sveta po tom, čo sa stala manželkou 35. prezidenta USA, Johna Kennedyho a prvou dámou Spojených štátov amerických. Do Bieleho domu vniesla opätovnú úctu k umeniu a architektúre a ihneď po tom, čo sa tam usídlili, začala s jeho rekonštrukciou. 

Pozornosť verejnosti však pútala svojím šatníkom a zmyslom pre eleganciu. Jednoducho dáma, ako sa patrí. Milióny žien po celom svete kopírovali jej štýl a Jackie sa pre nich stala symbolom ženskosti a elegancie. Milovala francúzske módne značky, ale po tom, čo sa stala prvou dámou, musela v rámci nariadení nosiť všetko „americké“.

Prečítajte si: Desivá kliatba slávnych Kennedyovcov. Komu sa ju podarí zlomiť?

Módna ikona 60. rokov bola jednoznačne „krásna Jackie“

Jackie Kennedy sa tak stala ikonou 60. rokov, ktorej zmysel pre štýl pretrváva dodnes. V tom čase dokonca zatienila britskú kráľovnú Alžbetu II. a vlastne všade, kde sa objavila, strhávala zraky ľudí len na ňu. Ženy sa jej chceli čo najviac podobať, niektoré snívali o podobnom šatníku, iné si dávali podľa jej vkusu šiť. Ľudovo ju začali prezývať „krásna Jackie“. Muži jej ležali pri kolenách a nie je náhoda, že o to, získať srdce Jackie, sa snažilo niekoľko prominentných pánov, biznismenov a členov spoločenskej elity. Dokonca aj manžel Alžbety II., Filip, bol z nej unesený. 

Dvorným dizajnérom Jackie Kennedy sa stal Oleg Cassini, ktorý mal na starosti jej šatník. Jackie si potrpela na detaily a na verejnosti i v súkromí bola vždy dokonale upravená. Etiketu mala v krvi, milovala totiž aj kone a jazdectvo, čo sa odrážalo na jej vystupovaní. 

Počas atentátu mala na sebe tvídový kostým, ktorým sa zapísala do dejín

Je 22. novembra 1963 a v texaskom Dallase došlo k atentátu na prezidenta Johna Kennedyho. Jackie mala v osudný deň na sebe ružový tvídový kostým, ktorý bol poznačený prezidentovou krvou. Ani na inaugurácii nového prezidenta Lindona B. Johnsona si tento poškvrnený kostým Jackie nedala dole, namiesto toho prehlásila: „Nech vidia, čo urobili.“

Preslávený kostým, o ktorom si dodnes myslia, že je z dielne CHANEL, však z tohto módneho domu nepochádzal. I keď, objavil sa v kolekcii jeseň/zima 1961, teda predtým, ako ho začala obliekať Jackie. Po tom, ako sa stala prvou dámou totiž napriek vášni a obľube francúzskych značiek, musela nosiť tie americké. Tvídový kostým pochádzal z newyorského salónu, ktorý mal dohodu so CHANEL, že môže používať pre prvú dámu ich strihy a dokonca aj látky.

Zaujímavosťou tiež je, že samotná módna návrhárka Coco Chanel na jednej zo svojich prehliadok, kam pozvala úzky okruh klientov v istom momente povedala, aby si nezabudli ich krajčíri robiť poznámky. Narážala tak na fakt, že jej strihy a unikátne modely často kopírovali. Gabrielle Chanel mala provokatívnu povahu a čo na srdci, to na jazyku.

Neprehliadnite: Nechcené dieťa a zlá študentka. Aká bola princezná Diana predtým, než stretla Charlesa?

Mimochodom, Jackie tento kostým s krvou uchovala do krabice a dodnes je uskladnený v Národnom archíve, kde sa pri určitej teplote a prísnych opatreniach zachováva originál, aj s prezidentovou krvou. Jediným dodnes žijúcim potomkom manželského páru je ich dcéra Caroline Kennedy. Kostým má v archíve zostať do roku 2103, kedy bude na ďalších potomkoch rozhodnutie, čo s ním urobia. 
Kam sa však podel ružový klobúk zostáva dodnes záhadou. Jackie ho údajne stratila v nemocnici a odvtedy sa nevie, kde sa nachádza. 

- Najčítanejšie -