Presunúť na hlavný obsah

Trpký osud Fridy Kahlo. Jej manžel ju podviedol s vlastnou sestrou, a tak sa začala meniť na muža

Lifestyle

Azda nie je na svete človeka, ktorý by legendárnu mexickú maliarku nepoznal. Nielen jej tvorba, ale aj osobnosť, či život sa stali akýmsi symbolom utrpenia a zároveň krásy - ktoré jej prinášajú uznanie a slávu aj 66 rokov po smrti.

Príbeh Fridy Kahlo už od skorého začiatku pripomína smutný film. Mexické dievčatko, ktoré sa narodilo s jednou nohou výrazne kratšou než tou druhou, sa napriek svojej odlišnosti snažila užívať život plnými dúškami. V čase, keď sa jej začala črtať sľubná budúcnosť a Frida nastúpila na vysokú školu, kde sa chcela vzdelávať v odbore medicíny, však zasiahol osud. Len 18-ročná tínedžerka sa vtedy vstala jednou z obetí autonehody, ktorá ju na dlhé mesiace pripútala na lôžko. Napriek tomu, že bolo vôbec zázrakom, že prežila, život umelkyne bol spočiatku dosť monotónny a bez chuti do života - až pokiaľ jej jej otec nepriniesol maliarske plátno. Dnes už niet pochýb o tom, že maľovanie Frida brala ako istý druh psychoterapie, počas ktorej sa vyrovnávala s nepriaznivým osudom. Jej prvé dielo sa volalo autobus a okrem toho, že znázorňovalo hrôzostrašnú udalosť, v sebe nieslo aj silný, emočný výboj, ktorý bol divákovi jasný až po tom, ako sa zoznámil s príbehom Fridy. 

Nehoda však nebola jediným trápením známej umelkyne, práve naopak. Život sa s ňou nemaznal, no ona sa nevzdávala a svoju frustráciu premietala do svojich obrazov. Umenie jej učarovalo natoľko, že sa vybrala za najznámejším mestským maliarom, Diegom Riverom. Ten bol v tom čase už druhýkrát ženatý a aj keď mu prvé manželstvo skrachovalo kvôli nevere, veselo podvádzal ďalej. Napriek tomu však jeho charizme podľahla aj Frida. No tak, ako iné ženy, aj ona o pár rokov toto rozhodnutie oľutovala. „V živote sa mi stali dve nehody. Dopravná nehoda a Diego Rivera,'' prezradila po manželstve, ktoré rozhodne nepatrilo medzi ukážkové.

Prečítajte si: Miloval ju celý svet, no ona mala panický strach z ľudí: Audrey Hepburn bola v mnohom iná, ako ju vnímala verejnosť

Neveru mu tolerovala

Vzťah Fridy a Diega bol plný nevery a aférok - tak, ako si ulietal maliar, svoju bokovku mala aj samotná umelkyňa. Na rozdiel od Diegových predošlých žien, ona svojho manžela opustiť nechcela. Práve naopak, snažila sa s ním mať dieťa, no to sa koniec koncov nepodarilo. Frida síce niekoľkokrát otehotnela, no v skorých mesiacoch zakaždým potratila. O manželovej opore sa jej však mohlo akurát snívať, podľa viacerých informácií jej totiž bol neverný celých 10 rokov manželstva. To by zrejme neskončilo, ak by Frida nezistila šokujúcu správu - a to, že ju jej manžel podvádza s jej vlastnou sestrou Christinou. Vtedy zažila ďalšiu bolesť, ktorá nielenže ovplyvnila jej umelecké diela, ale zároveň aj jej výzor. Maliarka bola zo svojho bývalého partnera natoľko znechutená, že si ostrihala svoje dlhé vlasy a začala sa obliekať ako muž. 

Samostatný, single život jej síce dopomohol k tomu, aby sa stala jednou z najvýraznejších ženských umelkýň na svete, no v skutočnosti si so sebou nosila ďalšie trápenie. Už pár rokov po rozvode sa jej začal jej zdravotný stav prudko zhoršovať. Práve vtedy sa k nej, na sklonku života vrátil Diego, ktorý ju požiadal o ruku, len krátko predtým, než podľahla pneumónii. A ona súhlasila a opäť si ho zobrala za muža a namaľovala svoj posledný, najsilnejší obraz - Viva La Vida.

Neprehliadnite: Aj ona bola poriadna rebelka. Aká bola kráľovná Alžbeta za mlada?

- Najčítanejšie -