Presunúť na hlavný obsah

TOP filmy, ktoré zabojujú o Oscara a ako bude vlastne noc Oscarov vyzerať tento rok?

Lifestyle

Onlinu vysielaniu na tohtoročnom udeľovaní Oscara odzvonilo. Napriek tomu, že noc Oscarov bola posunutá o celé dva mesiace kvôli pandémii, konať sa nielenže bude, ale dočkáme sa aj hviezd kráčajúcich po červenom koberci. Noc prinesie zároveň aj víťazov a viete, ktoré filmy o Oscara vlastne zabojujú?

Hviezdy budú opäť kráčať po červenom koberci 

Aktuálny, 93. ročník udeľovania zlatej sošky Oscara, bude vysielať stanica ABC v nedeľu 25. apríla večer o ôsmej. Môžete ich tiež vidieť naživo prostredníctvom služieb YouTube TV a Hulu, ak máte predplatené naživo. Samotný slávnostný ceremoniál bude rozdelený do dvoch miest... Dolby Theatre na Hollywood Boulevard, kde sa Oscary konajú už od roku 2002 a losangeleská Union Station, ktorá bola zvolená pre svoju veľkosť. Akadémia filmových umení sa takto rozhodla, aby zaistila všetkým zúčastneným pocit bezpečia kvôli stále aktuálnej pandémii. Takže hoci na veľa štvorcových metroch, kde nebude možné zachytiť všetko a každého, ale hviezdy po červenom koberci znova tento rok kráčať budú. 

Nominácie filmov oznámené touto hviezdnou dvojicou 

Napriek tomuto však noc Oscarov predsa len svojich víťazov bude mať. Nominácie boli oznámené hviezdnym hollywoodskym manželským párom, Nickom Jonasom a Priyankou Choprou naživo na Oscars.com. Ktoré filmové lahôdky sa teda uchádzajú o tohtoročnú sošku Oscara? 

Mohlo by vás zaujímať: Nominácie na Oscara 2021 sú už oficiálne. Šancu vyhrať prestížne ocenenie majú známe tváre, ale aj nováčikovia

The Father

Obdivuhodný Anthony Hopkins v dômyselnej dráme o mužovi postihnutom demenciou. Film, ktorý je podľa viacerých recenzií nesmierny efektívny, vám navodí skutočné zimomriavky. Hlavná postava, rovnako Anthony, je milovaný rodič, ktorého duševný úpadok nenechá chladným nikoho, ani jeho dcéru, s ktorou bojuje.  

Judas And The Black Messiah

Február je v USA označovaný ako „mesiac čiernej histórie“  a ak sa o tejto histórii chcete dozvedieť viac, tento film je pre vás ideálny. Ukáže vám ako vyzeral systematický rasizmus v USA v minulom storočí a ako sa proti nemu Afroameričani stavali, dokonca umierali v spánku. Vo filme podáva Daniel Kaluuya priam neskutočný herecký výkon. Prejavy jeho postavy sú strhujúce a inšpirujúce, plné intenzity, naliehania a presvedčenia. Hlavná postava Fred Hampton vás prinúti uveriť v jeho misiu... spojiť „dúhovú“ koalíciu ľudí všetkých rás proti spoločnému nepriateľovi. Film je hviezdnou spoluprácou, o ktorej sa bude určite nejaký ten piatok ešte hovoriť. 

Mank

David Fincher si prostredníctvom tohto filmu splnil svoj filmársky sen, ktorý nosil v hlave od 90. rokov minulého storočia. Celý film sa nesie v duchu zlatej éry Hollywoodu, pretože je čiernobiely a využíva aj množstvo typických prvkov z tejto doby. Film je poctou nielen zlatej ére Hollywoodu, ale aj Občanovi Kaneovi. Herecký výkon hlavnej postavy v podaní Garyho Oldmana je priam pozoruhodný. Ak ho uvidíte hrať v tomto filme, budete mať problém si spomenúť, aké roly hral vlastne pred touto. 

Minari

Film Minari zaujal filmovú verejnosť natoľko, že získal Zlatý glóbus za najlepší cudzojazyčný film tohto roka. Je dielom režiséra a scenáristu v jednom, Leeho Isaaca Chunga, ktorý sa inšpiroval vlastným detstvom v Arkansase. Dej filmu sa zameriava na rodičov, prisťahovalcov z Ázie a Ameriky, najmä z čias ich mladosti, ktorí sa nezhodujú v tom, čo im prinesie budúcnosť na základe  ich ťažkých rozhodnutí, ktoré musia dnes urobiť. Z tejto perspektívy je aj celý príbeh vyrozprávaný. Film je akousi bublinou, v ktorej žije a pracuje ázijsko-americká domácnosť, v ktorej jednotliví členovia začnú pochybovať o svojej identite. Vďaka tomu sa Minari stáva filmom, v ktorom ide o splnenie si amerického sna. 

Nomadland

Práve tento film je horúcim favoritom filmových kritikov na Oscara. Dráma režisérky Chloé Zhao získala na filmovom festivale v Benátkach a na TIFF najvyššie ceny a hodnotenia, čo samo o sebe je veľký úspech. Herečka Francis McDormand vo filme predviedla vraj svoje celoživotné predstavenie. Jej postava Fren, žena v stredných rokoch neváha po smrti manžela a strate práce opustiť svoje rodné mestečko v Nevade a cestovať naprieč americkým západom. Na tejto ceste ženy, ktorá putuje po boku ďalších Nomádov, sa učíte žiť aj prežiť. 

Čítajte tiež: Romantický príbeh dvoch žien na pozadí vedy: Nakoľko film Ammonite môže zamiešať karty na Oscarovi?

Promising Young Woman

Dospelá atraktívna žena Cassandra v podaní úžasnej Carey Mulligan, využíva svoj vzhľad na zlákanie mužov. Sústreďuje sa však na tých, ktorí sú sexuálni zhýralci a násilníci. Chce tak vykonať spravodlivosť a pomstiť sa najmä v mene svojej priateľky Niny, ktorú v škole znásilnil chlapec za povzbudzovania ďalších opitých chlapcov. Ak by ste čakali, že sa bude chcieť pomstiť v štýle oko za oko a zub za zub, ste na omyle. V skutočnosti ich vystraší natoľko, že sa priznajú sami k svojim zvrátenostiam. Problém nastane, keď stretne bývalého spolužiaka a zamiluje sa. Chce s týmto trestaním skončiť, no minulosť ju dobieha. Film získal až 4 nominácie na Zlatý glóbus, čo o jeho kvalitách svedčí. 

Sound Of Metal

Režisérsky debut Dariusa Mardera je založený na nedokončenom dokumente Dereka Cianfranceho s názvom Metalhead. Hudobná dráma Sound of Metal je príbehom bubeníka, ktorý prakticky z minúty na minútu prišiel o to najcennejšie, osvoj sluch. Celým filmom sa nesie odveká životná pravda... Pokoj v duši hľadaj v tom najväčšom tichu. Až na úvodnú hlučnú scénu v podobe heavymetalového koncertu speváčky Lou a jej bubeníka, sa diváci dočkajú dvoch komorných hodín filmu strávených prevažne v tichu. Režisér sa neznižuje  k silenému žmýkaniu emócií ani k výrazným klišé. Nestavia hlavnú postavu, ktorú stvárnil Riz Ahmed, do role obete, ale rovnocenného člena spoločnosti. O hereckom talente Ahmeda nemožno pochybovať. Svedčí o ňom nominácia na Zlatý glóbus. 

Predpremiéra, ktorá zvýrazní cestu nominovaných aj originálnu hudbu

Pred samotným ceremoniálom bude zahájená aj predpremiéra, ktorú usporiadajú Hamilton a The Prom Ariana DeBose a komička Lil Rel Howery. Bude niesť názov Oscars: Into The Spotlight a tento špeciál zvýrazní cestu nominovaných na najväčšiu hollywoodsku noc. Fanúšikom po celom svete tak prinesie možnosť nahliadnuť do sveta nominovaných, ich filmových obľúbencov. Súčasťou toho špeciálu bude hudba ako celok pozostávajúca z piatich nominovaných originálnych piesní. Rovnako aj rozhovory s filmovým kritikom Elvisom Mitchellom, rekapitulácia večerných „momentov, ktoré musíte vidieť“, a predstavenie držiteľov Oscarov

Obrad nehostí nikto, no o hviezdnych moderátorov núdza nebude 

Ako prezrádza avclub.com, samotný slávnostný obrad bude nadväzovať na nedávnu tradíciu nemať hostiteľa, čo je pravdepodobne aj lepšie. Namiesto jedného hostiteľa sa šou zameria na to, aby mala  po celú noc množstvo hviezdnych moderátorov. Napr. nebude chýbať Angela Bassett, Laura Dern, Halle Berry, Bong Joon Ho, Harrison Ford, Regina King, Marlee Matlin, Rita Moreno, Joaquin Phoenix, Brad Pitt, Reese Witherspoon, Renée Zellweger, Don Cheadle, Bryan Cranston aj Zendaya.

Neprehliadnie: TOP 10 najsledovanejších filmov na Neftlixe: Nenechajte si ujsť, čo by ste rozhodne mali vidieť

Tak čo? Dáte sa zlákať na nezabudnuteľnú hollywoodsku filmovú noc

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe