Presunúť na hlavný obsah

Dráma Jarný kvet o živote samotnej režisérky: Čo sa stane, keď sa dospievajúca tínedžerka zamiluje do staršieho muža

Lifestyle

Pozoruhodná francúzska dráma o mladom živote, túžbe po láske, opätovaných citoch a rôznych pohľadoch, akými možno nazerať na vzťah mladého dievčaťa a staršieho muža. Autorkou príbehu bola tínedžerka, ktorá ho o pár rokov priviedla na filmové plátno a výsledok?

Vzťah mladého dievčaťa a staršieho muža je vždy fascinujúci  

Filmových fanúšikov a nielen ich fascinoval vzťah medzi 16-ročnou Mariel Hemingway a 44-ročným Woodym Allenom v jeho slávnom filme Manhattan z roku 1979. Ich láska bola vraj  úžasne romantická... Aspoň si to každý myslel. Na druhej strane mladé, neskúsené dievča a muž v stredných rokoch, to je vzťah, ktorý si možno vysvetliť aj inak. Niektorí si  práve toto dievča vykreslia ako zvodkyňu a dospelého muža ako obeť, skutočnosť môže byť iná. Vzťah s vekovým rozdielom sa asi akosi prirodzene rozumie inak z pohľadu ženy aj z pohľadu muža. Svoje o tom vie aj režisérka francúzskej drámy Jarný kvet Suzanne Lindon, ktorá si takúto lásku prežila a poslúžila jej ako námet jej filmu. Svoj vzťah poňala z tínedžerského pohľadu, presne v akom bola, keď lásku prežívala.

Mohlo by vás zaujímať: Milostný trojuholník, v ktorom si zahrá hlavnú úlohu Harry Styles: V novom filme na Amazone by ste ho nespoznali

Z neistej dievčiny elegantná Parížanka s jasnou víziou 

Suzanne Lindon si sama hlavnú postavu ako inak aj zahrala. Dej filmu vykresľuje život a svet mladej Suzanne, ktorá žije v Paríži a je pod silným vplyvom svojich rovesníkov. Jej život je obyčajný až nudný. Žiadne konflikty a problémy doma ani v škole, láskaví rodičia, dobrý vzťah so sestrou. Najradšej má limonádu a biele šaty, ktoré s obľubou nosí aj na večierky, ktorých sa zúčastňuje. Na začiatku roztomilo neistá, no v priebehu filmu jej osobnosť nenápadne kvitne až sa z nej v závere drámy stane skutočná elegantná Parížanka s jasnou víziou. Jej mladú lásku opätuje Raphael, ktorého hrá 35-ročný francúzsky herec Arnaud Valois.

Fajčí, jazdí na Vespe a je tak francúzsky ako sa len dá. Suzannina zamilovanosť do neho stále rastie, až prerastie do posadnutosti ním a vedie k jeho prenasledovaniu. Dej za začne zamotávať, keď sú jej city Raphaelom opätované a jej romantická ilúzia dokonale naplnená. Jarný kvet zobrazuje Suzanne vo chvíľach, keď je v absolútnej eufórii z tejto svojej lásky a v zápätí neverí toľkému šťastiu a pozornosti, ktorým sa jej dostalo. 

Žiadny únik pred problémami, ale len túžba po romantike 

Podľa recenzie avclub.com je pozoruhodné ako sa dokázala Lindon po svojej prežitej skúsenosti vyhnúť akýmsi tínedžerským klišé príbehom medzi dospievajúcou mladou ženou a o dosť starším mužom. Tento jej vzťah nie je totiž výsledkom úniku pred problémami doma, pred problémovým vzorom otca ako to v takýchto filmoch býva zvykom, ale len obyčajnou a predsa tak neobyčajnou túžbou po romantike.

Čítajte tiež: Vysoká žena a nízky muž: Film Hore za láskou vám túto situáciu zobrazí tak, že od smiechu budete plakať...

Občas je ich „frisson“ až  znepokojivo elektrizujúci

Jarný kvet je skôr zameraný na sebapoznanie mladej ženy než na vnútorné pohnútky muža, ktorý sa dá „nahovoriť“ na takýto netradičný vzťah, ktorý v ňom nevyvolá ani len sebamenšiu pochybnosť: „Vzťah Suzanne a Raphaela je presvedčivý, pretože majú vynikajúcu chémiu - občas je ich frisson (z franc., v preklade niečo ako estetické zimnice) znepokojivo elektrizujúci. Lindon však udržuje veci cudné, niekedy až frustrujúco.“ Autor týchto slov má možno na mysli aj scénu s bozkom, ktorá je až znepokojivo plná váhania: „Možno sa Lindon snažila vyhnúť nepríjemnostiam, ktorým čelil Woody Allen vo svojom filme Manhattan v ktorom pobozkal Marie Hemingway a následne odhalil nechtiac obrovský vekový rozdiel medzi nimi,“ dodáva autor recenzie pre avclub.com.

Scény so šmrncom ladiace s režisérkiným naturizmom 

Na filme okrem príbehu s na pohľad tradičnou klišé zápletkou oceníte nielen tú inakosť pohľadu, ale aj ďalšie veci z pohľadu filmového kritika. Napríklad scéna s prvým rande medzi Suzanne a Ralphaelom, ktorá má skutočný šmrnc aj vďaka priam éterickej popovej hudbe ako podmazu. Kritici sa zhodnú v tom, že ešte aj táto hudba ladí k režisérkinmu smeru a orientácii k naturizmu. 

Neprehliadnite: Pamätáte si oscarový film Americká krása? Kríza stredného veku a lolita, ktorá dokáže s mužom divy

Hmlistý koniec, ale to je aj dospievanie 

S dospievaním však prichádza aj akási hmlistá cesta a presne taký je aj koniec tejto pozoruhodnej drámy: „Film sa nakoniec javí ako iba záblesk toho, čoho je Lindon schopná. Rovnako ako jej postava, má celý život pred sebou - celý čas na svete, aby urobila niečo trvalejšie a podstatnejšie.“ 

VIDEO: Pozrite si trailer k francúzskej dráme Jarný kvet a ponorte sa do sveta tínedžerky, ktorá prežíva svoju mladú lásku po svojom:

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe