Presunúť na hlavný obsah

Trendy z Paríža, ktoré by skutočné Parížanky nikdy nenosili

Móda

Ak sa chystáte na návštevu Paríža, vyvarujte sa módnym klišé, z ktorých bude kričať: pozor, turisti!

Nenapodobiteľný francúzsky šarm fascinuje dizajnérov aj bežných smrteľníkov už celé desaťročia. O ich nenútenej elegancii sa píšu knihy, blogy, točia sa filmy, no len málokomu sa podarí rozlúsknuť pravé parížske tajomstvo. Ich štýl totiž pramení z ich životnej filozofie ľahkosti bytia a tá sa nedá obkukať. Čo však obkukať môžete, sú ich nepísané pravidlá štýlu, ktoré platia v Paríži. Nechápte nás zle. Nehovoríme o módnych zákonoch. Hovoríme o tom, že ak chcete v Paríži zapadnúť v dave a neobjavovať čaro mesta s nálepkou turista, mali by ste poznať pár trikov.

Neprehliadnite: Ako červená volavka: Zahaľte sa od hlavy až po päty do tejto zvodnej farby

1. Baretka

Chápeme. Každý z nás túži po fotke pred Eiffelovou vežou s červenou baretkou. Hneď ako si ju však v Paríži nasadíte, všetci budú vedieť, že ste prišli zďaleka. Nalepia sa na vás pouliční predajcovia suvenírov, čašníci sa budú na váš pokus o francúzštinu pozerať zvrchu a vyslúžite si prezývku „Prvýkrát v Paríži“. Samozrejme, baretkami je Paríž preslávený, no za posledné roky sa stalo toto klišé už také opozerané, že samotní Francúzi začínajú mať baretiek, najmä tých červených, plné zuby. Ak však baretky milujete, inšpirujte sa Parížankami, zabudnite na červenú a vyberte si iné farby, zaujímavý materiál či vzor. 

2. Pruhované tričko a červený rúž

Ďalšie klišé, ktoré pôsobí ako magnet na všetkých lapačov turistov, ktorí sú v Paríži na každom kroku. Zákaz pruhovaných tričiek je vydaný pre dámy aj pánov. Rovnako ako pri baretkách, aj tu platí – ak chcete zapadnúuť a cítiť sa ako rodený Parížan, zvoľte niečo nenápadnejšie.

3. Sexy Francúzska? Menej je viac

O Francúzskach sa hovorí ako o tajomných femme fatale, ktoré zvedú muža jediným pohľadom. Zvyšok sveta si to však vysvetľuje po svojom. Parížanky len krútia hlavami, keď vidia, ako sa po ich šarmantnom Paríži prechádzajú turistky v príliš krátkych šatách, šortkách a hlbokých výstrihoch.  Pôsobí to silene! Pravý šarm Parížanok spočíva totiž v kúzle navodiť pocit tajomna, preto zabudnite na štýl Kim Kardashian. U francúzskych mužov oveľa viac zapôsobíte heslom: „Menej je viac.“

4. Legínsy

Za posledné roky sa móda z fitka dostala aj do ulíc a každá z nás občas miluje vyjsť von len tak, ako nám je najpohodlnejšie – v legínsoch, oversize mikine a teniskách. Hoci sa môže zdať, že Parížanky tento štýl schvaľujú, nedajte sa oklamať. Športové oblečenie na ulici? V Paríži to považujú za drzosť! Vo francúzskej kultúre sa výrazne odlišuje oblečenie na šport a oblečenie na bežné nosenie a tieto dva svety sa nikdy neprelínajú. Ani keď chcete zbehnúť len cez cestu do pekárne. „Ak si neviete dať do obchodu vhodné nohavice, radšej tam ani nechoďte,“ odkazujú Parížanky.

5. Ihličky

Z extrému do extrému. Tak ako neuvidíte žiadnu Parížanku v športovom oblečení, neuvidíte ju ani vo vysokých ihličkách. Žiadna Francúzska by si do starého centra s mačacími hlavami dobrovoľne neobula vysoké opätky. Ak vidíte ženu v lodičkách, vedzte, že je len na návšteve. Kvalitné elegantné mokasíny, topánky na hrubšom podpätku, kitten heels či tenisky – to je kľúč k úspechu. Pozor, tenisky musia byť z kategórie „na voľnočasové aktivity“. Žiadna Parížanka by si neobula do mesta svoje bežecké tenisky.

Neprehliadnite: Kabelky sezóny, ktoré si zamilujete! Túto jeseň bodujú tieto 3 kúsky

6. Francúzska manikúra

Najväčšia blamáž módneho sveta. Žiadna Parížanka by si u manikérky neobjednala francúzsku manikúru, ktorá vyzerá až príliš dokonalo, príliš umelo. Francúzsky si svoje nechty upravujú zásadne doma a uznávajú decentnú úpravu v jednom tóne. Žiadne akrylové nechty, gél lak, pestré farby a už vôbec nie gýčové ozdôbky.

- Najčítanejšie -