Presunúť na hlavný obsah

Slovenka s najnetradičnejším povolaním: Mária sa živí ako profesionálna morská panna

Slovenské celebrity

Morskou vílou vraj bola od malička. Vždy mala v sebe lásku k vode a moru. Svet pod hladinou je pre ňu plný mágie a slobody. Mária alias Perla Mareena je prvá profesionálna morská panna na Slovensku.

Ako ste sa dostali k práci profesionálnej morskej panny? Aká bola v tomto smere Vaša cesta?

Ako 15 ročná som bola s rodičmi na dovolenke v Taliansku. Vždy som milovala plávanie a oceány, takže som rozmýšľala ako by sa dala táto moja vášeň preniesť do niečoho hmatateľného. Na internete som našla fotky morských víl pod vodou a vtedy som prvýkrát pocítila túžbu robiť niečo tak rozprávkové.

Bohužiaľ dlhé roky som nemala odvahu začať sa tomu naplno venovať. Vždy som si našla výhovorku alebo dôvod prečo do toho neísť, pravda bola však taká, že som mala strach z názoru okolia. V roku 2019 prišiel Covid a ja som kvôli nemu prišla o prácu letušky. Rozhodla som sa teda, že je správny čas začať s týmto snom.

Bohužiaľ kvôli Covidu boli začiatky veľmi náročné a pomalé, ale nevzdala som sa. S ústupom pandémie začali pribúdať aj vystúpenia. Rada hovorím, že som si splnila sen, aby som ho mohla plniť ostatným.

Prečítajte si: Judit Pecháček a jej dychberúca podoba na múzu značky Dior: S Marion Cotillard ich okrem herectva spája nefalšovaný šarm

Pre mňa osobne je to veľmi fascinujúce. Skúste nám opísať Váš pracovný deň.

Keďže pri vystupovaní stále chodím do práce, tak môj typický pracovný deň nastáva v poobedných hodinách alebo cez víkendy. Fotenie, natáčanie, či editovanie a následné zdieľanie na mojich sociálnych sieťach je spolu s odpisovaním na e-maily na dennom poriadku. Rada venujem čas aj opravám a výrobe nových doplnkov či rekvizít. Najviac si ale užívam dni, keď vystupujem. Vtedy zvyknem vstávať skoro, a po ľahkých raňajkách a rozcvičke, strávim asi hodinu až hodinu a pol pri líčení a vlasoch. Vodeodolný make-up vysušuje pleť a vlasy často ničené vodou si tiež vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Potom ide na rad balenie a presun všetkých rekvizít.

Do kostýmu sa dostávam asi pol hodinu a potom môžem ísť na to. Vystúpenia trvajú hodinu s pauzami medzi, aby som predišla podchladeniu a nadmernej únave. Líšia podľa toho či som na súši alebo vo vode, ale väčšinou sa s deťmi rozprávam, odpovedám na ich otázky, rozprávame sa aj o oceánoch a ekológii tiež im rada ukazujem rôzne triky, ktoré pod vodou viem.

Z vystúpení odchádzam fyzicky veľmi vyčerpaná ale nabitá úžasnou energiou a motiváciou. Samozrejme môj pracovný deň ešte nekončí. Po príchode domov musím všetky moje rekvizity a doplnky poriadne vyčistiť a vydezinfikovať aby sa mi nadmerne nezničili. Tiež každú vec skontrolujem a prípadne opravím. aby bola pripravená na ďalšie vystúpenie.  A posledný krok som ja, pleť, vlasy aj oči vo vode veľmi trpia, preto im vždy po vystúpení venujem špeciálnu starostlivosť.  

Čo všetko si profesia profesionálnej mermaid vyžaduje? 

Veľa ľudí si možno myslí, že na seba hodím plutvu a môžem ísť na to, ale také ľahké to naozaj nie je. Táto práca si vyžaduje veľa práce aj za oponou a hlavne perfektnú fyzickú aj psychickú kondíciu. Najdôležitejšie je vedieť dobre plávať a potápať sa. Zvyšné veci ako plávanie v plutve sa dajú ľahko naučiť.Kurzy nie su povinné ale myslím si, že ak k tomu chce človek pristupovať zodpovedne, tak by mal uvažovať aj nad kurzom. Pri práci s deťmi vo vode je veľmi dôležité vedieť čo robiť v nebezpečných situáciách. 

Musím uznať, že táto práca si vyžaduje aj perfektný herecký výkon, nie len, že predávam rozprávku ale často sa ocitnem v polohách a situáciách, ktoré nie sú komfortné, občas sú dokonca bolestivé, aj cez tieto momenty, sa musím usmievať a tváriť sa, že je všetko tak ako má byť.

Trávite veľa času pod vodou. Toto treba zrejme aj trénovať. Aký je Váš osobný rekord?

Pod vodou ma nájdete naozaj vždy keď je to možné. Dalo by sa povedať, že pod vodou som viac doma ako na súši. Väčšinou trénujem doma v mojom bazéne, rada si ale zaplávam aj v mori, kde nie sú steny a obmedzenia, tam si viem mermaiding naozaj poriadne užiť.

Najdlhšie som pod vodou vydržala minútu a pol, čo sa týka držania dychu, som pod vodou len pokial mi je to komfortné a toto číslo vôbec nie je veľa, niektoré profesionálne morské víly v Amerike zadržia dych až na neuveriteľných 5 minút. 

Mám aj celosvetovo uznávaný SSI Mermaid Ocean kurz, vďaka ktorému mám oprávnenie na bez prístrojový ponor do 5 metrov na otvorenej vode v plutve. Na tomto kurze ma naučili aj to ako vytiahnuť topiaceho z hĺbky 5 metrov a podať mu prvú pomoc. 

Čo všetko k práci potrebujete? Napríklad taká plutva, to je celkom špecifický segment produktu...

Na mermaiding stačí len plutva, všetko ostatné sú doplnky, ktoré mi len pomáhajú s vystúpením, prípadne estetikou.

Moja plutva pochádza z Ameriky a je vyrobená umelcami, ktorí vyrábajú plutvy pre profesionálne morské víly. Je zo silikónu používaného vo filmárstve a váži až 12 kíl, preto naozaj nie je vhodná pre začiatočníkov.

Skoro všetky doplnky si vyrábam sama, keďže v Európe je naozaj náročné tieto veci nájsť. Moje doplnky musia vydržať hodiny vo vode, takže ich výroba je veľmi náročná a zdĺhavá. Každý môj doplnok a make-up musí tiež prejsť dôkladným testovaním, aby som predišla prípadným komplikáciám počas vystúpení. Niektoré kúsky mám ale aj od rôznych umelcov z okolia, ako napríklad korunku od Magaely zo Slovenska alebo trojzubec od jedného kováča z Ukrajiny.

Aké máte ešte sny, túžby a plány?

Veľká väčšina mojich snov je naozaj splnená, ale samozrejme snívam ďalej. 

Môj asi najväčší sen je zaplávať si so žralokom veľrybím.

Je to nádherná ryba a plávať po boku tohto obra by bola obrovská česť. Do budúcna by som tiež chcela svoje zázemie, kde by som mohla organizovať oslavy, vystúpenia a kurzy. Samozrejme ma k tomuto snu čaká ešte dlhá cesta, ale už teraz sa teším na každé vystúpenie, ktoré ma na nej postretne.  

Neprehliadnite: Policajná akadémia jej nevyšla, tak skúsila herectvo: Dnes je známa vo viacerých krajinách, napriek tomu žije utiahnuto