Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Lýdia Eckhardt predstavila kolekciu inšpirovanú energiou, moderné a nadčasové modely podčiarkujú ženskosť a pôvab

Móda

Ak by ste mali nakresliť svoj zdroj energie, aký obrázok by vám vznikol? Módna návrhárka Lýdia Eckhardt dostala celkom šesť vizuálov, ktoré pretavila do svojej módy, kolekcie nesúcej názov ENERGIA. Prehliadnite si spolu s nami najnovšie modely úspešnej slovenskej dizajnérky tvoriacej pod vlastným menom.

FEMINITY TV: Prehliadka módnej návrhárky Lýdie ECKHARDT s témou ENERGIA

 

Lýdia Eckhardt je na slovenskom módnom trhu vyhľadávanou stálicou. Cez tri dekády prináša ženám krásne modely šiat či už na mieru, alebo v rámci kolekcie. Posledné desaťročie organizuje dve prehliadky počas roka a každá z nich je inšpirovaná určitou témou. Tá posledná, ktorá prebehla 5. mája, niesla názov ENERGIA

Jednotlivé modely hrali príjemnými pastelovými, no i výraznými farbami, dotvárali ich svieže kvetinové vzory s vkusnými doplnkami. Celá kolekcia bola postavená na moderných a súčasne nadčasových strihoch, kvalitných materiáloch a detailoch. Návrhárke sa skutočne podarilo veľmi svojským spôsobom pretaviť energiu do každého jedného modelu. 

Videli sme šaty inšpirované energiou rodiny, prírody, lásky, hudby, srdca a v neposlednom rade energiou s prívlastkom "ženská". Eckhardt na kolekcii pracovala od januára a ako nám sama povedala, práce spojené s prípravou módnej prehliadky miluje. Všetko, čo robí, robí s láskou, v rámci tvorby ju nič nenapĺňa viac, než spokojnosť klientiek. 

Rozhovor s Lýdiou Eckhardt  

S Lýdiou Eckhardt sme sa po prehliadke aj porozprávali. Prezradila nám, kedy sa zrodil prvotný impulz vytvoriť kolekciu stelesňujúcu energiu, ako sa dopracovala k tvorbe šiat a tiež to, čo je jej najväčším zdrojom energie. 

Na prehliadke sme videli krásne modely inšpirované energiou. Kedy sa zrodil prvotný impulz vytvoriť kolekciu stelesňujúcu energiu ako takú?

Posledných desať rokov má každá prehliadka nejakú tému a ja sa nad ňou vždy dlho zamýšľam, ale túto som už vlani začala stretávať po ceste. A viete prečo? Kvôli jej absencii. Lebo keď ku mne prichádzali klienti a priatelia, tak som mala pocit, že tá energia im chýba, ako keby im išli titulky nešťastia po čele. Ja som to už veľakrát povedala, že my žijeme v jednom úžasnom zemepisnom pásme, ktoré žilo v mieri, v pohode a dostatku. A zrazu prišla pandémia, vojna, energetická kríza… nie sme na to naučení a každý má tú obavu, aj ja! Čo vlastne bude? Udržím sa? Preto som sa zrazu tak zastavila.

Podľa mňa najväčší zdroj energie je zastaviť. Zastaviť sa a vnímať všetko, čo je okolo vás. Vnímať rozkvitnutie prírody, vnímať to, čo ten druhý hovorí. vnímať objatie. Viete, ja som kedysi, v mojej mladosti, bola veľmi zrýchlená, všetko som si písala v odrážkach. Aj divadlo bolo pre mňa povinnosť! Teraz sa teším všetkému - teším sa do práce, teším sa každému, kto príde… je to asi aj taká zrelosť, možno skúsenosti, možno je to vekom, neviem. Alebo uvedomenie si, že život je krátky. 

A nebolo to aj tým, že keď už ste si na slovenskom módnom trhu vybudovali silné meno, tak ste si uvedomili dôležitosť priestoru na oddych? Nehnali ste sa najprv za úspechom?

Nie. Viete čo, každý sa pýtal, či to bol môj sen, byť módna návrhárka… no ani náhodou. Však ja som vyštudovala právo a to v podstate prišlo tak, že ľuďom sa páčili veci, ktoré som si sama šila. Čiže začala som šiť pre priateľky a zrazu sa to celé vyvinulo.

Tu ma zaujíma, či máte v rodine nejakú šikovnú šičku alebo niekoho s citom pre módu, po kom by ste mohli zdediť gény. 

Asi to bola moja stará mama, ktorá pochádzala z Likavky zo stredného Slovenka. Ona robila čosi ako slúžku vo veľmi bohatej rodine. Odtiaľ sa veľmi veľa naučila. Napríklad stolovanie, u starej mamy bola vždy sviečka na stole, mali sme kvety, ktoré si vždy obšívala… na tú dobu to bolo niečo mimoriadne. Robila to s láskou a aj ja svoju prácu robím s láskou… asi to bude aj tým (smiech). 

Áno, je to vidno. Čo vás na vašej práci ešte teší alebo čo vám dodáva najväčšiu energiu? 

Spokojný klient. Väčšinu času som v práci a niet nad krajšiu energiu, ako keď mi klientka posiela fotky zo svadby alebo Plesu v opere a povie mi: "Ďakujem, som najkrajšia." Ja sa vtedy idem zblázniť (úsmev). 

Okrem kvalitného prístupu k móde ste známa aj tým, že predstavujete dve kolekcie, teda dve prehliadky v rámci roka… Je to dosť hektické tempo, nie?

Ja milujem prehliadky. Naopak, oveľa ťažšie je obliekať klientky, lebo keď sa robí prehliadka, ja si robím, čo chcem. A keď sa niečo pokazí, tak poviem: "Hoďte to do Dunaja!" Do rána nad tým rozmýšľam a potom z toho vznikne ten najlepší model. 

Máte ešte nejaký cieľ, kam by ste chceli svoju módnu značku posunúť?

Ja už nemám žiadne ciele. Jediné, čo chcem, je, aby boli moje klientky šťastné. Veď už som bola skoro všade vo svete, ja chcem vnímať každú minútu, každú prírodu, každé slovo, čo mi niekto hovorí, ja už nemám tie ambície. Som šťastná tam, kde som.

- Najčítanejšie -