Presunúť na hlavný obsah

Vyštudovala Harvard a hovorí 6 jazykmi: Držiteľka Oscara, Natalie Portman, patrí medzi najinteligentnejšie celebrity

Zahraničné celebrity

Ak by svetoznámej herečke Natalie Portman nevyšla kariéra vo svete filmu, v živote by sa nestratila. Pôvabná izraelsko-americká kráska mala totiž našliapnuté aj na inú profesiu.

Natalie Portman je herečka, producentka a režisérka, tiež držiteľka Oscara. Zlatú sošku Americkej filmovej akadémie získala za svoj fenomenálny výkon v psychologickom trileri Čierna labuť (Black Swan). 

Portman hrala v Čiernej labuti baletku Ninu Sayers, ktorá mala obsedantno-kompulzívne sklony správania. Šlo o veľmi komplikovaný charakter postavy a herečke sa ho podarilo stvárniť tak presvedčivo aj vďaka jej predošlému štúdiu psychológie na Harvarde.

"Toto bol prípad, keď sa niečo, čo som sa naučila v škole, premietlo do praxe, čo je veľmi zriedkavé. Bol to prípad obsedantno-kompulzívneho správania. Škrabanie, anorexia a bulímia sú formy obsedantno-kompulzívnej poruchy," povedala Portman o svojej roli Niny Sayers v jednom z rozhovorov.

Natalie Portman strávila štúdiom psychológie štyri roky, z Harvardu si odniesla bakalársky titul. Počas života na univerzite vydala odborný článok pod menom Natalie Hershlag, keďže priezvisko Portman prijala až neskôr. Vo svojom článku sa zaoberala vývojovou psychológiou a zmenou schopnosti vytvárať mentálne obrázky objektov v mysli.

Neprehliadnite: Kedysi nemal na jedlo, dnes je najžiarivejšou hviezdou Hollywoodu: Kto je Pedro Pascal a prečo si zmenil meno?

Súbežne so štúdiom na Harvarde už hrala vo filmoch, po získaní titulu vzala rolu v snímke Na dotyk (Closer), patrila jej postava Alice. Tá Portman vyniesla Zlatý glóbus za vedľajší herecký výkon a súčasne nomináciu na Oscara. O pár rokov neskôr už natáčala spomenutú Čiernu labuť. 

Ak by Natalie Portman nevyšla kariéra v Hollywoode, nestratila by sa. Okrem titulu z Harvardu má na konte niekoľko postgraduálnych kurzov z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, pričom plynule ovláda šesť jazykov. Hebrejčinu ovláda ako svoj rodný jazyk, keďže sa narodila v Izraeli.

Prečítajte si: Sestry Obamové vyrastali v Bielom dome, dnes si razia vlastnú cestu: Staršia Malia po dokončení Harvardu mieri do Hollywoodu

Mimo angličtiny ešte hovorí francúzsky, japonsky, arabsky a nemecky. S rodákom z Francúzska si založila aj rodinu, reč je o baletnom tanečníkovi a choreografovi Benjaminovi Millepiedovi, s ktorým sa zoznámila počas natáčania Čiernej labute v roku 2010. Svoji sú od roku 2012. Ich syn má 12 rokov a dcérka 6.