Presunúť na hlavný obsah

Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri strečingu: Fitness tréneri prezradili, čo robíme nesprávne

Zdravie a relax

Keď sa budete nabudúce naťahovať po tréningu alebo ako súčasť rannej rutiny, venujte pozornosť svojej forme. Aj keď sa mnohé ťahy a výkruty zdajú celkom priamočiare, existuje niekoľko chýb, ku ktorým sa dopracujete ľahko. Nielenže nimi znížite účinnosť strečingu, ale si môžete spôsobiť aj nežiadúce vedľajšie účinky.

Keď tlačíte ďaleko, riskujete pretiahnutie, bolesť aj zápal 

Podľa inštruktora jogy a trénera strečingu s certifikátom, ktorý bol oslovený portálom bustle.com, je vykonať strečing nesprávnym spôsobom rovnako jednoduché ako prílišné zatlačenie, nesprávne držanie tela alebo ohýbanie sa nesprávnym spôsobom: „Keď tlačíte príliš ďaleko, práve vtedy sa môžu vyskytnúť problémy ako je pretiahnutie, bolesť a zápal. Keďže strečing vám má pomôcť cítiť sa lepšie, je to opak toho, čo chcete. Najúčinnejšie úseky sú tie, ktoré vyvolávajú pocit jemného natiahnutia v správnej forme, držané po odporúčanú dobu,“ objasňuje hneď na úvod. Okrem iného si koledujete aj o bolesť kĺbov, svalové napätie či zranenie svalov. 

Mohlo by vás zaujímať: Joga verzus strečing: Nová štúdia hovorí o tom, ako získať rovnováhu a duševnú pohodu

Ktorým chybám sa podľa odborníka máme teda vyvarovať pri strečingu? 

Natiahnutie podkolennej šľachy v stoji

Tento strečingový pohyb známy ako dotyk prstov alebo záhyb v stoji, sa dá prekvapivo ľahko pokaziť. Podľa odborníka sa veľa ľudí pri zaobľovaní ramien príliš rýchlo predkláňa. Tento zvyk nezaťažuje len spodnú časť chrbta, ale úplne vylučuje hamstringy.

Natiahnutie flexorov bedrového kĺbu

Keď robíte tento „otvárač bokov“, majte na pamäti, že je bežné nakláňať sa príliš dopredu. Keď prejdete kolenom za prsty na nohách, zníži sa tým natiahnutie bedrového flexora.

Natiahnutie tricepsov

Veľa ľudí robí nesprávne aj tricepsové strečingy. A to tým, že príliš silno ťahajú za ruku a zároveň prehýbajú chrbát. Platí, všetko robte s citom, nepreháňajte to! 

Natiahnutie ramien cez hruď

Podľa odborníka sa veľa ľudí snaží pred tréningom natiahnuť ramená tak, že si ťahajú ruku cez hruď. Ale pamätajte! „Strečing je o uvoľnení pohybu. Keď sa to robí správne. Tento strečing je prospešný pre uvoľnenie napätia v ramenách a zlepšenie flexibility,“ vysvetľuje. 

Čítajte tiež: 3 najväčšie chyby v cvičení planku: Existuje veľa variácií, no len jedno správne prevedenie

Natiahnutie lýtok v stoji

Pri tomto klasickom naťahovaní nôh upozorňuje odborník, že môže byť lákavé nakloniť sa príliš dopredu, aby ste prehĺbili ťah na zadnú časť nôh. Aby ste správne dosiahli na lýtka, navrhuje zostať vzpriamene a použiť stenu ako oporu.

Twist chrbtice v sede

Keď príde reč na výkruty, veľa ľudí si vykrúca hlavu a ruky, čo môže viesť k napätiu. Aby ste z tohto pohybu vyťažili maximum, myslite na to, že všetko je o predĺžení cez chrbticu. 

Natiahnutie podkolennej šľachy v sede

Podľa odborníka je najlepšie vyhnúť sa tomu, aby ste sa do tohto úseku nútili. Jednoducho, ak sa na to necítite, nerobte to! „Je to veľmi bežná chyba po tréningu, keď ste už unavení a nepremýšľate o svojej naťahovacej forme,“ hovorí. 

Neprehliadnite: Behanie a chudnutie. Koľko môžete schudnúť a kde robíte chybu, keď sa vám to nedarí vidieť?

Pritiahnutie chodidla k zadku 

Pokiaľ ide o tento ťah, tu sa môžeme dopustiť hneď dvoch chýb. Dve najčastejšie sú pritiahnutie chodidla príliš blízko k zadku alebo vyklenutie chrbta: „Oba môžu zaťažiť koleno alebo spodnú časť chrbta,“ dodáva na záver odborník. 

Dopúšťate sa aj vy niektorých z týchto chýb pri strečingu?

spolu hlasovalo 10 ľudí

Áno
1
Nie
1
Možno
8

- Najčítanejšie -