Presunúť na hlavný obsah

7 vecí, ktoré zaručene spomaľujú metabolizmus: Kvôli tomuto sa na vás lepia tuky zbytočne, je čas zmeniť to!

Chudnutie a diéty

Metabolizmus pozostáva z množstva chemických reakcií, ktoré prevádzajú to, čo jete a pijete, na energiu, ktorú môže telo využiť. Je ovplyvňovaný vekom, pohlavím, váhou a taktiež pomerom svalstva, vody a tuku. Faktorov, ktoré spomaľujú metabolizmus, existuje celý rad. Preto, ak chceme zvýšiť rýchlosť metabolizmu, treba dbať na určité pravidlá.

Metabolizmus pozostáva z radu chemických reakcií, ktoré prevádzajú to, čo jete a pijete, na energiu, ktorú môže telo využiť. Je ovplyvňovaný vekom, pohlavím, váhou a tiež pomerom svalstva, vody a tuku. Z toho vyplýva, že muži väčšinou spaľujú rýchlejšie, pretože majú viac svalov a menej telesného tuku ako ženy. Metabolizmus sa tiež spomaľuje s rastúcim vekom.

Prečítajte si: Tajomstvo štíhlych nôh a sexi brucha Francúzok: Všetky generácie sa držia tejto jednej veci a funguje to skvele

Ak chceme zvýšiť rýchlosť metabolizmu, platí jednoduchá zásada – čím viac sedíte a lenošíte, tým je metabolizmus pomalší a naopak, čím viac je pohybu a správnej stravy, tým jeho rýchlosť stúpa. Faktorov, ktoré spomaľujú metabolizmus, existuje celý rad. Veľakrát sa ich dopúšťate každý deň a ani nie ste si toho ani vedomí. Práve v tom tkvie ich nebezpečenstvo.

Čo teda spomaľuje metabolizmus?

1. Robíte veľké pauzy medzi jedlami

Určite ste počuli o tom, že vynechávanie jedál nie je pre metabolizmus dobré. To isté platí v prípade veľkých medzier medzi jednotlivými jedlami. Vždy, keď sa najete, podporíte spaľovanie energie. Metabolizmus musí začať pracovať, keď spracováva jedlo, ktoré práve požívate. Z toho vyplýva, že keď budete raňajkovať o 5 hodine ráno, obedovať o 16 hodine popoludní a večerať o 21 hodine večer, neprinesiete svojmu metabolizmu nič dobré. Práve naopak. Namiesto toho by ste mali dodržiavať pravidlo, jesť každé 2-3 hodiny, aby bol metabolizmus neustále stimulovaný. Prerušovaný pôst možno zníži množstvo kalórií, nevýhodou ale je, že ak nie je vykonávaný pod odborným vedením, môže viesť k nezdravému stravovaniu a zvyšovaniu hmotnosti.

2. Neposilňujete

To, že svaly pomáhajú spaľovať kalórie, iste tiež viete. Je to pravda. Štúdie zistili, že silový tréning skutočne zvyšuje bazálny (kľudový) metabolizmus. To tiež vysvetľuje, prečo sa metabolizmus s vekom spomaľuje. Prirodzene totiž ubúda svalová hmota. Množstvo svalovej hmoty sa s navyšujúcim vekom znižuje, pretože vám jednoducho chýba silový tréning. Naplánujte si preto pravidelné silové lekcie vo vašom obľúbenom fitness a domov si kúpte napríklad činky alebo silové expandery, pretože aj domáci tréning vám môže prospieť.

3. Jete nekonzistentné denné jedlá

Viete, ako zničiť metabolizmus? Pár dní raňajkovať, pár dní neraňajkovať. Raz večerať o šiestej večer a nabudúce sa „napchať“ tesne pred spaním. Jednoduché, ale ničivé. Nepravidelný rozvrh jedál môže naozaj negatívne ovplyvniť vaše metabolické zdravie. Snažte sa preto jesť konzistentný počet jedál každý deň a v rovnakom čase.

4. Jete málo

Chcete schudnúť. Jesť teda viac, či menej? To nie je tak úplne jednoznačné. Čo je ale isté, že chronické dietárky, ktoré jedia po dlhú dobu absolútne minimum toho, čo telo pre svoje fungovanie potrebuje, alebo dokonca ešte menej, svoj metabolizmus mätú. Problémy s tým môžu mať ale aj vytrvalostní športovci, trénujúci napríklad na závody typu Ironman. Ich kalorické potreby môžu byť nesmierne vysoké a oni ich často nenapĺňajú. To môže viesť nielen k únave, ale vďaka tomu aj k zraneniam. Preto každý, kto má problémy s hmotnosťou, by mal najlepšie navštíviť špecialistu, ktorý vyšetrením zistí číslo pokojového metabolizmu, z ktorého potom možno vychádzať pri zostavovaní vhodného jedálnička. To vám zaručí, že nebudete jesť ani málo, ani veľa.

5. Zanedbávate spánok

Tmavé kruhy pod očami a väčšia závislosť na kofeíne môžu byť charakteristické rysy pre tých, ktorí zanedbávajú spánkový režim. Výskumníci zistili, že spánková deprivácia môže metabolizmus ovplyvniť veľmi výrazne. A nie dobrým spôsobom. Jednak máte tendenciu viac jesť, pretože potrebujete dohnať stratenú energiu, a zároveň nemáte príliš silu športovať, pretože ste unavení. Ľudia, ktorí spia menej, sa väčšinou aj menej počas dňa pohybujú. Preto sa uistite, že pravidelne a dostatočne spíte.

6. Jete málo bielkovín

Kalórie ako kalórie, že? Nie tak celkom. Pre rôzne množstvo makronutrientov, ako sú sacharidy, tuky a bielkoviny, potrebuje telo rôzne množstvo energie. Pretože výdaj nutný na spracovanie bielkovín je vyšší ako na spracovanie tukov. Potrebujete bielkoviny, aby ste zvýšili množstvo svalov a podporili metabolizmus. Strava s vyšším obsahom bielkovín môže zvýšiť číslo bazálneho metabolizmu. To ale neznamená, že by ste mali jesť IBA bielkoviny. Kľúčové je dodržiavať v strave rovnováhu makronutrientov. Potrebujete dostatok sacharidov, aby ste mali dosť energie a aby ste sa mohli celý deň hýbať. A potrebujete tiež dostatok dobrých tukov, aby vás nasýtili.

Neprehliadnite: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

7. Stresujete sa

Iste viete, že stres je zlý pre vaše zdravie. Ukázalo sa ale, že je zlý aj pre metabolizmus. Je vedecky dokázané, že stres ovplyvňuje samotný metabolizmus. Ženy, ktoré prežili jednu alebo viac stresujúcich udalostí deň pred jedlom s vysokým obsahom tuku, spálili o 104 menej kalórií v hodinách po jedle v porovnaní so ženami bez stresu. Na prvý pohľad môže toto číslo vyzerať mizivo. Počas jedného roka to ale môže znamenať nárast hmotnosti až o 5 kg. Čo je ďalší dôvod na to, dať si pohov. Nemyslíte?