Presunúť na hlavný obsah

Ako sa na Vianoce pripravujú slovenské celebrity? Prezradili zvyky aj tradície

Slovenské celebrity

Vianoce sú už takmer za rohom a my sme preto zisťovali ako sa na ne chystajú známe Slovenky. Prezradili, čo je v ich rodine zvykom a ako u nich doma vyzerajú sviatočné prípravy.

Daniela Vojtasová

Ako sa pripravuješ na Vianoce? 

Moje prípravy spočívajú v hľadaní zmysluplných darčekov pre najbližších a vo vymýšľaní príjemných sprievodných aktivít počas sviatkov či už hry, varenie alebo témy na diskusiu. Momentálne sa snažím dobehnúť všetky povinnosti, aby som si sviatky užila v pokoji a s čistou hlavou mohla vkročiť do nového roka.

Aké zvyky a tradície sa u vás dodržiavajú?

Na Štedrý večer zvykneme zaniesť krabičku s jedlom a koláčmi von pred panelák. Vždy si ju nájde niekto, kto žiaľ nemal také šťastie stráviť sviatky v teple domova. K našim rodinným tradíciám patrí jedenie cesnaku, ktoré má symbolizovať zdravie počas celého roka a rozlamovanie oblátky medzi členov rodiny - aby sme sa za stolom zišli opäť o rok.

Mohlo by vás zaujímať: Z dcér Eriky Barkolovej sú už krásne, dospelé ženy. Spoznali by ste ich?

Zaujimavá je aj samotná kapustica, ktorá nesmie chýbať na Štedrý večer- do našej pridávame sušené slivky, domáce rezance či vajíčko. Určite odporúčam vyskúšať, polievka je tak bohatšia a chuťovo jemnejšia.

Magdaléna Šebestová

Ako sa pripravuješ na Vianoce? 

Tento rok sme s Vianocami začali troška skôr ako obvykle. Chceme si tú atmosféru užiť naplno, keďže hneď po Vianociach odchádzame na dovolenku.

Aké zvyky a tradície sa u vás dodržiavajú?

Ako vždy sme jeden večer pri varenom vínku a vianočných pesničkách ozdobili stromček a chystáme sa piecť vianočné perníky. Toto sú asi tradície, ktoré sa stále opakujú. Myslím si, že ak sú v rodine malé deti je dôležité, aby bol tento pekný čas pre ne spojený s peknými vecami a činnosťami s rodinou.

Lenka Tekeljaková

Ako sa pripravuješ na Vianoce? 

Príprava na Vianoce je u mňa vždy v miernom pokluse. Predvianočné obdobie je tým najkrajším a najobľúbenejším, ale zároveň aj pracovne najnáročnejším. Keďže moja značka Loreen je obľúbeným darčekom u našich zákazníkov, tak si asi viete predstaviť ako to u nás vyzerá - taká Santa Clausova dielňa by zaostávala. Je to pre nás naozaj produktívna sezóna, kedy makáme. Snažím sa, ale žiadnu prácu neodkladať a urobiť všetko skôr v predstihu, lebo potom viem, že sa dočkám pár voľných dní, kedy nasávam obľúbenú vianočnú atmosféru a viem ísť s priateľmi na vianočné trhy alebo piecť s rodinou medovníčky, či navariť si vianočný punč. 

Medzi prípravy, ale patrí výzdoba, postupne po byte rozmiestnim vianočné ozdoby, čečinu, či svetielka, aby môj domov vyzeral čo najútulnejšie. V meste, v ktorom som sa narodila - v Liptovskom Mikuláši, to vždy Vianocami veľmi žije. Keď som tam, počúvam vianočné pesničky a chodíme s priateľmi lyžovať. Pamätám si, keď som bola malá, že sme vianočný stromček museli mať už začiatkom novembra, lebo som s tým nonstop pílila mamine uši. Teraz ho máme síce až v decembri, ale je u nás do konca februára.

Aké zvyky a tradície sa u vás dodržiavajú?

Vždy s rodinou spolu pečieme medovníčky a pozeráme vianočné filmy. Sme všetci spolu a to by som povedala, že je ten najkrajší zvyk aký máme. Pri vianočnej večeri je nás asi 12, takže sú to také pravé chaotické a vtipné Vianoce, na stole s oblátkami a vianočným likérom. Všetci si spolu užívame dni voľna. Chodíme lyžovať a samozrejme sa prejedáme a sme korunovaní lenivci.

Čítajte tiež: Mladšia dcéra obľúbenej moderátorky je už pol roka pyšnou mamou: Má rodinku ako z katalógu