Presunúť na hlavný obsah

Austrália si ju získala: Čas tu nehrá veľkú rolu a takmer všetci sú oveľa viac uvoľnenejší, čo ešte prezradila Barbora Brušková?

Kariéra

Pôvabná a krásna topmodelka z agentúry Elite Bratislava, Barbora Brušková je jasným dôkazom toho, že pokora, pracovitosť a láskavosť sa aj vo fashion svete stále nosí. Aj napriek mnohým úspechom zostáva nohami pevne na zemi a priority v živote má jasne upratané. Najnovšie skúša šťastie a život na druhej strane zemegule a Austrália si ju získala.

Barbora, ty si túžila tuším ísť do Austrálie od detstva. Bol to tvoj sen a teraz sa ti splnil. Prečo viedli tvoje kroky na druhú stranu zemegule?  

O Austrálii som vyslovene nesnívala, ale od malička bola vždy niekde vo mne túžba ísť sa tam pozrieť. Asi odkedy nám sused z ulice rozprával historky, ako sa jeho brat jedného dňa z ničoho nič zobral a odsťahoval sa tam. Vtedy to bolo pre mňa ako z filmu. Postupne sa cestovanie stalo súčasťou mojej práce a môjho života, a teraz mi príde normálne tak nejako „žiť v kufri“.

Kvôli vysokej škole som na dlhšiu dobu nemohla odcestovať, potom prišiel covid, no po ňom som oprášila túto svoju výzvu a aj taký ten zvláštny pocit vystúpiť z komfortnej zóny a zistiť či to dokážem. Možnosť prišla a ja som ju prijala. 

Aká je Austrália v realite v porovnaní s tým, čo si očakávala? 

Popravde som nemala takmer žiadne očakávania, a asi to bolo aj dobre. Vedela som, že v Austrálii sú pavúky, hady, žraloky, netopiere... ale za takmer mesiac som tu nič nebezpečné nevidela, tak sa aj pýtam, či je to vôbec pravda (smiech). 

Myslím si, že cestovanie je o nastavení človeka, čo chcem prijímať a čo pustiť z hlavy a nevnímať. Austrália ma jednoducho naozaj dostala. Prírodou, oceánom, fungovaním a hlavne ľuďmi. Je to tu iný svet, taká pozitívna bublina, ktorú som v živote potrebovala a prišla v najsprávnejšom čase. 

Si topmodelkou agentúry Elite a modelingu sa venuješ naplno. Vnímaš rozdiely v rámci požiadaviek u nás a práve tam?

 
Tým, že je Austrália naozaj „odrezaná“ od zvyšku sveta, aj módny svet je tu trošku iný. Nikto sa nikam neponáhľa, nikomu nevadí, ak prídete neskôr (nie môj prípad), ale ani ak prídete skôr (môj prípad:). Čas tu nehrá príliš veľkú rolu a takmer všetci sú oveľa viac uvoľnenejší, nestresujú, netlačia a aj v náročnejších chvíľach sa snažia nájsť vždy pozitívne východisko. Takmer všetci Austrálčania vstávajú veľmi skoro - začínajú plávaním v oceáne, stihnú hodinu pilates, po ceste zobrať kávu do vlastného hrnčeka a celé pokojne aj do ôsmej rána. 

Čítajte tiež: Marcel Holubec W. CONCRÈTE: Jedinečná Emma Čaputová, silno ženská Karolína Chomisteková

 

V čom sú najmarkantnejšie? 

Myslím, že oceán a slnko majú na celkové nastavenie mysle veľmi zásadný vplyv, iný ako v rušnejších mestách ako sú Paríž či New York. Stále je tu celkom veľký podiel fast fashion značiek a Austrálčanky sú známe tým, že radi nakupujú oblečenie a radi sa pekne obliekajú, ale za posledné roky sa dostávajú do popredia udržateľní dizajnéri, lokálne značky, prírodné materiály, ktoré sú viac a viac podporované. 

Obrovskou inšpiráciou mi je tu len tak sa prechádzať a vidieť rozmanitosť, kedy na jednom rohu ulice stretnem bosého surfera v neopréne, nahodenú paničku vo vysokých opätkoch s luxusnou kabelkou, backpackerky s obrovskými ruksakmi a voľnými tričkami, ale aj bussinessmanov v oblekoch a s hranatými kufríkmi. Každý si kráča svojou vlastnou cestou, nájde okolo seba to svoje, a vytvorí svoj vlastný svet.

V čom ťa Austrália očarila a naopak, v čom nepríjemne prekvapila?

Určite som si myslela, že to tu bude viac „eko nebo“ ako naozaj je, ale asi som mala príliš veľké očakávania. Samozrejme stále sú vo veľa veciach veľmi popredu, ale v niektorých sme zase my ako Európska únia veľmi dobre nastavená. No ak neberieme do ohľadu životné prostredie, najviac ma zasiahlo ako tu ľudia žijú.

Austrálčania sú veľmi pohodoví a nenároční ľudia, radi sa rozprávajú a len tak náhodne hocikedy spýtajú ako sa mám, aký mám deň a skoro všetci sa vždy usmievajú. Proste tu neprežívajú, ale naozaj žijú a ja s nimi.

Vieš si predstaviť, že by si sa tam usadila?

Som asi až príliš rodinne založená a aj keď si myslím, že skôr či neskôr si tu človek vie nájsť priateľov a komunitu, asi nikdy žiadne miesto pre mňa nebude znamenať to, čo mám doma na Slovensku a za čo som najviac vďačná. Aj vďaka skvelým príležitostiam, za ktoré vďačím svojej agentúre Elite, cestovať a spoznávať, si stále viac a viac vážim, že mám domov, najbližších a vždy sa mám kam vrátiť.

No čím dlhšie v Austrálii som, tým viac chápem prečo ľudia prídu a neodídu. Je tu naozaj všetko. Oceán, ale aj ruch veľkomesta, všetko, čo by ste hľadali v rôznych mestách, sa tu dá nájsť na jednom mieste. ​

Čítajte tiež: Dcéra Zuzany Čaputovej zažila svoj modelingový debut. Na prestížnom módnom podujatí zažiarila

 

Okrem modelingu sa tam snažíš dostať do povedomia aj značku svojich udržateľných slamiek. Sú tam ľudia v tomto inak nastavení ako v Európe? 

Do povedomia ju tu dostať nechcem, skôr ak mám občas viac času, snažím sa prechádzať, spoznávať, rozprávať sa s ľuďmi a nechať sa čo najviac inšpirovať v tomto ekologickom smere. Slamené slamky, ktoré boli môj prvý produkt s ktorým som v STROOI Slovensko začala, bol prvotný nápad práve jednej austrálskej spoločnosti, s ktorou som v kontakte a samozrejme budem rada, ak sa priučím a budem vedieť niektoré systémy aplikovať potom doma.

Čo by si chcela v tomto smere dosiahnuť? 

Udržateľný spôsob života, väčšie rešpektovanie našej planéty a zároveň ohľaduplnosť voči ľuďom a okoliu, je jediná cesta ako môžeme do budúcna ako spoločnosť fungovať. Preto by som si rada ďalej rozširovala obzory, znalosti, vedomosti v oblasti ekológie a svojou troškou prispievala ako len budem vedieť. Či už príkladom ako žijem, ale i s mojou značkou STROOI Slovensko a distribúciou alternatívnych produktov, ktoré nezaťažujú naše životné prostredie.

Je samozrejme veľmi náročné myslieť ekologicky, pokiaľ sa riešia oveľa dôležitejšie existenčné otázky aktuálne pre túto dobu, no verím, že vždy je cesta ako byť lepší. A v tomto chcem pokračovať hlavne sama od seba. 

Máš nejaké sny, túžby, nové ciele na najbližšie obdobie? 

Samozrejme, že mám svoje ciele, či sny do budúcna, no popravde, mala som celkom náročný rok a cítim, že by mi veľmi prospelo aspoň nachvíľu spomaliť, možno až zastaviť. Nenárokovať, nebojovať, neklásť na seba príliš veľký tlak a aj len tak byť. Myslela som si, že do Austrálie prídem a tak trochu nájdem to, čo v živote vlastne hľadám.

Som tu a zistila som, že vlastne vôbec nič nepotrebujem nachádzať. Stačí mi len byť – prítomná v okamihu. Tu a teraz. Super klišé, ale aj super pravda.