Presunúť na hlavný obsah

3 superpotraviny, ktoré zaraďte na zimu do jedálnička: Vaše telo sa vám za ne poďakuje

Zdravie

Jedálniček na zimu by mal obsahovať tieto tri superpotraviny, vďaka ktorým obohatíte svoju stravu o telu prospešné látky a vitamíny.

Zdravé suroviny sa dnes začleňujú do jedálnička pomerne často a ľudia z nich s obľubou pripravujú naozaj chutné variácie jedál. My sme sa tentokrát zamerali na výber troch superpotravín, ktoré by ste na zimu rozhodne nemali prehliadať alebo odignorovať. Vďaka ich nenahraditeľným zložkám sa totiž radia medzi najlepšie a najzdravšie. 

Prečítajte si: Metabolický vek hovorí, koľko rokov je nášmu telu: Vypočítajte si, ako ste starí v porovnaní s vekom a ako toto číslo znížiť

Kapusta

Hovorí sa jej tiež kráľovná zimnej zeleniny.  Kapusta je bohatá na vitamín K a vitamín C, ktorý je prospešný pre imunitu človeka. Obsahuje tiež minerály ako selén, mangán, vápnik, horčík, železo. Okrem toho je skvelým zdrojom vlákniny. Kyslá kapusta je skvelou superpotravinou na posilnenie tela v boji s infekciami a vírusmi.

Kel

Všimnite si, že kel tvorí doslova základ jedálnička ľudí zo severských krajín. Spomedzi zeleniny obsahuje najviac vitamínu E, ale aj vysoké množstvo vitamínu C či všetky skupiny B (okrem B12). Spomedzi minerálov je bohatý na draslík, vápnik, železo, horčík, sodík, fosfor či mangán.

Neprehliadnite: Potraviny, s ktorými okamžite zmenšíte obvod pása: Tieto majú takmer 0 kalórií a roztopia tuky

Ryby

Ryby ako zdroj vitamínu D, ale najmä omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Zo stopových prvkov sú to práve jód a selén, ktoré sú dôležité pre naše telo. Nájdete v nich však aj vitamíny A, B. Patria medzi kvalitný zdroj bielkovín.