Presunúť na hlavný obsah

7 tipov, ako schudnúť čo možno najrýchlejšie: Ideálny sen každého z nás

Chudnutie a diéty

Fitness tréner Michael Achberger prináša rady špecialistov, ktoré zaručene pomôžu všetkým. Stačí sa držať týchto 7 tipov a máte vyhrané.

Stále nie a nie schudnúť? Nemôžete zapnúť nohavice? Rady kamarátov nepomáhajú? Pretože to, ako schudli vaši blízki, nemusí byť ideálne a zdravé práve pre vás. A rozhodne si neobstarávajte nový šatník s väčšou veľkosťou oblečenia, nie je prečo! Mám pre vás rady špecialistov, ktoré zaručene pomôžu všetkým. Stačí sa držať týchto 7 tipov a máte vyhrané.

Čítajte tiež: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

NAJSKÔR SI URČIME CIEĽ, AKO ZCHUDNUŤ A KOĽKO

Než vôbec začneme chudnúť, je nutné si stanoviť počiatočný cieľ. Napríklad: "Chcem schudnúť x kíl za mesiac.". Ďalej je potrebné, určiť si systém chudnutia, napríklad: "Budem jesť zdravo, neprepchávať sa a pravidelne cvičiť.". Musíte si tiež určiť časový horizont, napríklad: "Od zajtra začínajú moje 4 týždne chudnutia.". Týmto spôsobom sme si všetko nachystali a sme pripravení prejsť na detailnejšie kroky a odborné tipy.

1. ZAČNITE PRAVIDELNE A VÝDATNE RAŇAJKOVAŤ

Stále ľuďmi veľmi zabúdané a podceňované - raňajky. Raňajky sú základom aktívneho dňa každého človeka a odpoveď na otázku "Ako schudnúť?", sa tým veľmi uľahčuje. Začnite raňajkovať!
Je potrebné si uvedomiť, že v čase spánku sa vaše telo mení. Chudnete, tvorí sa vám svalová hmota, obnovujú sa mozgové bunky, regenerujete… Telo spotrebuje za noc mnoho dôležitých živín, a preto je nutné, ráno všetko doplniť kvalitnými a dostatočnými raňajkami, aby náš plán "Ako schudnúť rýchlo a zdravo?" mohol fungovať.

Ako schudnúť? Nesmiete zabudnúť, že raňajky musia obsahovať vyvážený pomer bielkovín, sacharidov a tukov. Ideálne ráno podľa  plánu chudnutia môže vyzerať:

 • Prebudenie
 • Do 10 minút od prebudenia vypiť pohár vlažnej vody - medzi 0,3l až 0,5l
 • Ranná toaleta (pravidelné vyprázdňovanie ráno a v dopoludňajších hodinách má blahodarný vplyv na naše telo a účinne pôsobí proti obávanej rakovine žalúdka, čriev a konečníka)
 • Raňajkujeme maximálne do 40 minút od prebudenia
 • Ranná hygiena (dodržujte každodenné rituály, nenechajú vás odbočiť z vašej cesty za vysnívaným a zdravým telom)

2. LEN ZDRAVÁ A PRAVIDELNÁ STRAVA = ŽIADNA DIÉTA! 

Váš cieľ pre rýchle chudnutie je pravidelná strava po 2 – 3 hodinách. Vety typu: "Aby si schudol, musíš prestať jesť!", "Nejedz toľko!" nepočúvame a pre istotu ani úplne nevnímame. Tento spôsob á la diéta - ako rýchlo schudnúť = nejesť, sa odporúčal v 90. rokoch minulého storočia. Vedeli ste, že diéta má až 70% podiel na jojo efekte u ľudí nad 40 rokov? 
Je dokázané a vyskúšané, že za 3 týždne si telo na vami nastavený systém chudnutia zvykne. Pokiaľ už nejaké zásady dodržujete, tým sa čas pre dlhodobý návyk skracuje a všetko sa zrýchľuje. 

Nižšie uvádzam zjednodušený popis veľkosti porcie každého jedla.

 • Raňajky (výdatné)
 • Olovrant (do hrsti)
 • Obed (výdatný)
 • Olovrant (do hrsti)
 • Večera (polovičná)
 • Večera 2. (do hrsti)

Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvo štíhlych nôh a sexi brucha Francúzok: Všetky generácie sa držia tejto jednej veci a funguje to skvele

3. ŠPORTUJTE PRAVIDELNE, NIE JEDNORÁZOVO 

Ako schudnúť bez pravidelného cvičenia a športu? Nie tak rýchlo, ako potrebujete a pre telo tak kvalitne. Pestrá a vyvážená strava by mala ísť vždy ruka v ruke s pravidelným pohybom. Z tohto dôvodu je nutné zaradiť do vášho plánu aj pravidelný pohyb, aby si organizmus zvykol na väčší výdaj energie. Odporúčam aspoň 3x týždenne cvičiť, vždy s jedným voľným dňom na potrebnú regeneráciu medzi jednotlivým cvičením.

Ako by mal vyzerať náš ideálny plán cvičenia s cieľom rýchlo schudnúť:

 • pondelok, streda + 1x cez víkend
 • utorok, štvrtok + 1x cez víkend

4. POUŽÍVAJTE ZÁKLADNÉ DOPLNKY STRAVY

Aby ste chudnutie ešte urýchlili, je na mieste použiť vhodné výživové doplnky, vďaka ktorým bude telo lepšie regenerovať, tvoriť svalovú hmotu a samozrejme znižovať váhu. Nesmiete zabudnúť ani na vitamíny a minerály, ktoré je dobré pravidelne dopĺňať.

Odporúčam tieto výživové doplnky:

 • Spaľovač tukov (pred každým cvičením)
 • Proteín (po cvičení)
 • Vitamíny a minerály (počas celého procesu chudnutia)

5. STRES JE ZABIJÁK CHUDNUTIA

Poznáme to všetci a kto hovorí, že nie, tak klame. "Bol/a som v strese, tak som si kúpil/a tortičky, zemiačiky, cukríky, víno alebo nejaké to pivko… " Toto vás nesmie pohltiť a tiež že nepohltí! Potom by to pre vás znamenalo zahodený čas, vyhodené peniaze, ďalší jojo efekt, zdravotné neduhy a mnoho trápení.

Ako schudnúť? Stres musíte kompenzovať tým, čo máte radi. Prechádzkami, cvičením, časom stráveným s rodinou a priateľmi, aktívnou zábavou, dovolenkou mimo domova a pod.

6. REGENERÁCIA - MUSÍTE AJ ODPOČÍVAŤ, BEZ TOHO TO NEDÁ

Odpočinok je pre ľudské telo veľmi dôležité. Je dobré si každý deň aspoň 30 minút nechať pre seba a svoje záujmy. Čítanie, počúvanie hudby, rôzne hry, pozeranie videí a pod.
Prečo je odpočinok dôležitý? Telo si uvedomí, že má nedostatok regenerácie a odpočinku a preto si energiu bude viac schovávať do telesného tuku a nechá si ju tzv. na horšie časy. Preto je pre nás psychický a fyzický odpočinok veľmi dôležitý a pri chudnutí to platí 2x toľko.

Dodržujte teda:

 • Pravidelný spánok (o 22 hod vypnite TV, odložte mobily a notebooky, nastavte si rytmus)
 • Odpočinok od pracovných povinností (naučte sa svoju prácu vo voľnom čase hádzať za hlavu
 • Čas na seba a svoje záujmy (myslieť tiež niekedy len na seba, neznamená byť sebecký)

Neprehliadnite: Jednoduchý cvik, ktorý vám pomôže k štíhlejšiemu brušku a pevnejšiemu telu: Stačí vám minúta denne

7. AK MÔŽETE, ZVERTE SA DO RÚK PROFESIONÁLOV

Zoznam úloh pre rýchle a zdravé chudnutie je dlhý. Áno, čaká vás náročná cesta. Preto na to nebuďte sami a zverte sa do rúk odborníkov, ktorí sa o vás postarajú. Starostlivo vyberajte, komu zveríte do rúk svoje zdravie.

Ako schudnúť? Kvalitný tím poradcov a odborníkov by sa o vás mal postarať takto:

 • Zmeria vás na bioimpedančnej váhe
 • Vysvetlí vám namerané hodnoty
 • Pripraví plán a navrhne zmeny pre udržateľné a rýchle chudnutie
 • Zároveň s vami budú pravidelne cvičiť