Presunúť na hlavný obsah

Pomer tuku a vody v tele: Aký je správny pomer, aby ste dosiahli želaný výsledok pri chudnutí?

Chudnutie a diéty

Poznáte ten pocit, keď sa snažíte schudnúť, ale ručička na váhe je stále rovnaká? Možno práve preto by vás mohol zaujímať pomer tuku a vody v tele.

Hoci sa to možno môže zdať zbytočné, vedieť, z čoho sa skladá naše telo, nie je vôbec na škodu. Môžeme tiež povedať, že veľa ľudí si ani neuvedomuje, aké zložité ľudské telo je a aký dokonalý je to mechanizmus, ktorý funguje 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku a takto bez prestania aj 80 rokov.

Poďme sa teda ponoriť hlbšie do zloženia tela a vysvetliť si, prečo by sme sa mali o správny pomer tuku a vody v tele viac zaujímať.

Čítajte tiež: Tajomstvo štíhlych nôh a sexi brucha Francúzok: Všetky generácie sa držia tejto jednej veci a funguje to skvele

Skladba ľudského tela

Ľudské telo je skutočne dokonalý prístroj, ktorý obsahuje všetko vo vyváženom pomere. Na ľudské telo môžeme pozerať z pohľadu anatomického či chemického. Z anatomického hľadiska ide o zložky kostrové, svalové, tukové a o vnútorné orgány. Pokiaľ by išlo o zložky chemické, budeme sa baviť o zložení vody, bielkovín, tukových zásob, glykogénu, minerálnych látok a vitamínov.

Pomery všetkých týchto látok sa ale v ľudskom tele u každého jedinca líšia. Niekto bude mať geneticky viac svalov, geneticky väčšie percento tukov a tak ďalej. Najviac ale dokážete ovplyvniť práve vašim životným štýlom. Obsah minerálov, vitamínov a z veľkej časti aj obsah tuku môžete ovplyvniť práve vašou stravou, vašim každodenným životom a tiež prostredím a ľuďmi, ktorými sa obklopujete.

Optimálne zastúpenie pomeru tuku a vody?

Percentá telesného tuku a svalov sa v priebehu rokov podľa našej fyzickej aktivity a stravovania môžu meniť. Veľa ľudí má s týmto naozaj veľké problémy najmä vtedy, keď sa snažia chudnúť tuk a zároveň posilňujú, ale ručička na váhe sa nehýbe. Veľakrát to znamená, že pokrok je naozaj veľký, len čísla tomu nezodpovedajú, pretože ste vymenili neaktívnu telesnú hmotu (tukové tkanivo) za aktívnu hmotu (svalové tkanivo).

Optimálne zastúpenie svalov, tuku, vody atď. v tele je tiež ovplyvnené pohlavím. Muži majú väčšinou vyššie percento svalov a menšie percento tuku ako ženy.
Základné zložky v mužskom organizme sú teda v ideálnom prípade zastúpené nasledovne:

Základné zložky 

  • voda 62,4 %
  • minerálne látky 5,8 %
  • svalová hmota 16,5 %
  • tukové tkanivo 15,3 %

Poďte sa zbaviť prebytočných % tuku

U žien to ale vyzerá o trošku inak. U priemernej zdravej ženy by to malo vyzerať takto:

Základné zložky 

  • voda 56,5%
  • minerálne látky 5,3 %
  • svalová hmota 15,2%
  • tukové tkanivo 23%

Najväčší rozdiel medzi mužskou a ženskou populáciou je v optimálnom zastúpení tuku v tele. Hoci u mužov dosahuje percento telesného tuku len 15,3 % z celkového množstva základných zložiek obsiahnutých v tele, u žien je to optimálne 23 %. Tento skoro 8% rozdiel sa nemusí zdať veľký, ale znamená to pre ženy celoživotné problémy s váhou, pretože sa z vývojového hľadiska tuku horšie zbavujú.

Odporúčané percentuálne zastúpenie telesného tuku u mužov a žien:

Vek Ženy Muži
20 – 39 21 – 32% 8 – 19%
40 – 59 23 – 33% 11 – 21%
60 – 79 24 – 35% 13 – 24%

Prečo majú ženy viac tuku ako muži?

Ženy sú od prírody prispôsobené na to priviesť na svet nového človeka. Z tohto dôvodu ženy udržujú na svojom tele viac percent telesného tuku, aby ich telo bolo pripravené a malo dostatok energie na to, aby príchod nového človeka zvládlo.
Ženy majú aj od prírody viac kriviek. Keď sa pozrieme na Vestonickú venušu, vieme prečo. Krivky sú u žien vídané odjakživa a boli tiež vždy považované za príťažlivé. Preto ak máte nejaké to kilo navyše či veľké prsia, určite sa ich nesnažte schovávať a nehanbite sa za ne. Je to práve to, čo robí ženy ženami!

Obsah vody v tele

Percento celkovej telesnej vody je vyjadrenie celkovej hmotnosti vody obsiahnutej v našom organizme. Určité množstvo vody sa nachádza v každej bunke v našom tele a hrá dôležitú úlohu snáď vo všetkých telesných procesoch. Preto je naozaj dôležité dbať na správnu hydratáciu nášho tela, aby všetky procesy a všetky stavy v tele boli v poriadku a zostali ste zdraví.

Hladina telesnej vody tiež v priebehu času kolíše, najmä ak priberieme na váhe. V tomto prípade percento vody klesne na úkor telesného tuku, ktorý sa zvýšil.

Krv je jedna z častí ľudského tela, ktorá dosahuje až 83% zastúpenia vody vo svojom obsahu. Ďalej nasledujú svaly, ktoré obsahujú priemerne 75 % vody, mozog, ktorý je zo 74 % percent tvorený vodou a v neposlednom rade vodu obsahujú aj kosti. Tu jej zastúpenie dosahuje 22 %.

Neprehliadnite: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Zadržiavanie vody

Ak ste už niekedy mali opuchnuté končatiny, nahmatali ste si na stehnách celulitídu alebo sa vám nedarilo schudnúť, možno ste mali problém so zadržiavaním vody vo svojom tele.
Najčastejšie dôvody, prečo sa tak deje, sú bežnejšie, než si možno myslíte. Jednou z hlavných príčin je nezdravá strava, ktorá vďaka vysokému obsahu soli, bielej múky a cukru narúša telesnú rovnováhu a núti telo zadržiavať vodu.

Medzi ďalšie dôvody patrí nadmerný prísun sodíka, nedostatok draslíka, nedostatok pohybu (najviac zadržiavaniu pomáha sedavé zamestnanie) a aj tieto problémy môžu spôsobovať lieky a hormonálne antikoncepcie, ktoré narúšajú telesnú rovnováhu a telo sa s nerovnováhou snaží týmto spôsobom bojovať. Medzi posledný dôvod a tiež najčastejšie patrí nedostatočný príjem tekutín. Telo potrebuje vodu pre množstvo telesných procesov a preto pokiaľ telu vodu v dostatočnom množstve nedodáme, bude si ju musieť zadržiavať na „horšie časy“.

Riešenie tohto problému je rovnako jednoduché ako príčina: pravidelne pite najlepšie čistú vodu, obmedzte príjem soli, viac sa hýbte, dodržujte príjem draslíka a horčíka a kilá navyše a nepohodlie v podobe zadržanej vody by sa s vámi malo rozlúčiť.

Pevne veríme, že som vám v skladbe vášho tela a tiež v % vody a tuku, ktoré vaše telo obsahuje, urobili jasno. A ak ste sa predtým trápili so zhadzovaním nadbytočného tuku a zadržiavanej vody, dúfam, že už to pre vás nebude väčším problémom a že vykročíte tou správnou nohou za vašou vysnívanou postavou.