Presunúť na hlavný obsah

Modelka Lucia Dvorská Rubini žila dlhé roky v Brazílii: V tejto krajine ste buď chudobný, alebo bohatý, stredná vrstva neexistuje

Modeling

Modelka z agentúry Elite Bratislava Lucia Dvorská Rubini sa po rokoch v Brazílii vrátila na Slovensko. Začínala pred 20 rokmi a dnes je z nej mama troch synov, pričom modelingu sa vďaka pokrokovej dobe môže naďalej venovať.

Kariéru profesionálnej modelky si odštartovala v agentúre Elite Model Management. Dnes sa vraciaš na Slovensko a za tie roky vyzeráš stále rovnako. Máš nejakú rutinu, s ktorou začínaš deň alebo čo je pre teba v rámci životného štýlu najdôležitejšie?

Môj deň začína viac menej vždy rovnako, vstávam o pol siedmej, vychystám deti do školy. Dám si výdatné raňajky - chlieb, vajíčka, pomixovaný banán s mliekom alebo s avokádom a medom, pretože viem, že ma čaká aktívny deň a potrebujem ho začať plná energie.

Čo sa týka skincare, moja ranná rutina začína vyčistením tváre čistiacim gélom. Následne aplikujem vitamín C, hydratačný krém a SPF. Večer zase vsádzam na retinol a pleťový olej. Už niekoľko rokov som taktiež  fanúšičkou chemických peelingov.

Čítajte tiež: VIDEO: Víťazi Schwarzkopf Elite Model Look 2023: Do sveta mieria nové tváre zo Slovenska a Česka!

No ak by som mala zdôrazniť len jeden jediný produkt, tak by to určite bolo SPF. Neodídem z domu bez toho, aby som si ním natrela tvár. Či je zima, zamračené, alebo prší. Chrániť sa pred UV žiarením je najlepšia prevencia pred predčasným starnutím pleti.

Vďaka práci si veľa precestovala, tvoje srdce si získala Brazília, kde si si našla manžela, s ktorým máte tri deti a kde ste dlhé roky žili. Aký je život v Brazílii z pohľadu Slovenky?

Brazília je krajina rozmanitosti a kontrastov. Je úžasné pozorovať jej rôznorodosť  v závislosti od toho, v akej oblasti a geografickej polohe sa nachádzate. Na severe Brazílie žijú Indiáni, na juhu belosi, ktorí majú predkov z Európy. Rozprávajú úplne iným dialektom, majú iné zvyky, tradície, a dokonca aj podnebie je odlišné. Kým na severe krajiny je 35 stupňov, tak na úplnom juhu sú teploty niekedy len tesne nad nulou. Jeden z najväčších kontrastov krajiny sú rozdiely v sociálnych vrstvách. V Brazílii ste buď chudobný, alebo bohatý. Stredná vrstva tam takmer neexistuje.

V Brazílii si pracovala tiež ako modelka? Ak áno, ako to tam fungovalo? Veľa svetových topmodeliek pochádza práve odtiaľ, ženská krása je tam vnímaná celkom vysoko. 

Viete, čo je zaujímavé? Že Brazílčania práve ženy zo strednej a východnej Európy považujú za najkrajšie na svete. Hovoria, že sme iné, že máme sofistikovanú krásu.
Čo sa týka modelingu, nie je zvykom, aby do Brazílie lietali modelky zo zahraničia za prácou. Za tie roky, čo som tam pracovala, som nestretla ani jednu cudzinku modelku. Hovorila som si, že to nie je možné, ale asi tomu naozaj tak bolo. Tento fakt mi celkom hral aj do karát. S brazílskymi klientami sa mi veľmi dobre pracovalo. Boli vždy dobre naladení, profesionálni a počas fotenia vládla výborná atmosféra.

Čo bola pre teba najväčšia výzva práve na tomto opačnom konci zemegule? Je niečo, na čo si si musela dlhšie zvykať?

Najväčšou výzvou bolo pre mňa zvyknúť si práve na rozdiely v sociálnych vrstvách. Tie sa neprelínajú, to znamená, že napríklad neexistujú ihriská pre všetky deti. Existujú ihriská pre chudobné deti a ihriská pre bohaté deti, rovnako sú na tom aj kultúrne podujatia – sú kultúrne podujatia pre bohatých a potom pre chudobných. Tak isto je to aj so zdravotnou starostlivosťou, školstvom, proste úplne so všetkým.
Chudobní ľudia pracujú ako služobníctvo pre bohatých a je úplne bežné, že rodina z vyšších sociálnych vrstiev má doma na trvalý pracovný úväzok upratovačku, kuchárku, opatrovateľku, šoféra.
No nezávisle od sociálnej vrstvy, majú Brazílčania jedno spoločné. Sú vďační, priateľskí a vedia si užívať život. Aj tí najchudobnejší  ľudia sú stále usmiati, tešia sa zo života a sú vďační aj za to málo, čo majú. V tomto sa máme od nich veľa čo učiť.

Druhá vec, ktorá ma šokovala, je vysoká kriminalita v krajine. Prepady so zbraňami za bieleho dňa sú bohužiaľ na dennom poriadku. Bolo absolútne vylúčené prechádzať sa po ulici napr. so šperkami alebo hodinkami. Vždy platilo pravidlo, čím ste nenápadnejší, tým lepšie.
Taktiež je úplne bežné mať v Brazílii pancierové auto, aby ste sa vyhli prepadu, napríklad. keď stojíte s autom na semaforoch.

Svoje deti vediete s manželom odmalička k športu, robia aj triatlon. Aký šport či aktivity sú tebe najbližšie?

Čo sa týka cvičenia, tak 3-4 krát do týždňa robím silové cviky, striedam ich s kardiom, ale priznám sa, že nie som úplne športový typ. Oveľa radšej si zájdem do prírody na prechádzku, pustím si k tomu svoju obľúbenú hudbu alebo podcasty, to je pre mňa najobľúbenejšia aktivita aj relax v jednom. Manžel je triatlonista, beháva maratóny, takže športového ducha zdedili synovia skôr po ňom. Podávanie veľkých športových výkonov prenechávam svojim chlapom :).

V minulosti modelky po tom, čo sa stali mamami, odchádzali pomaly do modelkovského „dôchodku“. Dnes je to inak a práve po materskej sa vracajú ako oveľa ženskejšie a ako silnejšie osobnosti. Ako to vnímaš ty?

Vnímam to úplne rovnako, a som veľmi rada, že ma moja agentúra Elite v kariére naďalej podporuje. Dnes je veľa klientov, ktorí vyhľadávajú staršie modelky z viacerých dôvodov. Jedným z nich je, že veria, že zrelšia žena osloví väčšie publikum ako mladučká teenagerka.
Skúsenejšie modelky majú taktiež toho viac odžitého, či v živote, či v modelingu, berú svoju prácu zodpovedne a vyžaruje z nich ženskosť a zdravé sebavedomie.

Skĺbiť prácu modelky s rolou trojnásobnej matky si vyžaduje skvelý manažment času, no každá mama vie, že niekedy sa veci nedajú pri deťoch naplánovať. Stalo sa ti, že si musela odmietnuť nejakú zaujímavú ponuku?

Vždy sa to snažím zariadiť tak, aby som mala aj plán B, keby náhodou. Lebo pri troch deťoch naozaj nikdy neviete :). Keď som naposledy mala fotenie, tak sa mi syn zobudil s teplotou, zvracal, cítil sa veľmi zle. Manžel s ním utekal k lekárke a nakoniec všetko dobre dopadlo.

Ako vnímaš posun modelingu po tejto pauze oproti svojim začiatkom. Myslím tým, dobu sociálnych médií a pod.?

Ja som začínala s modelingom pred 20timi rokmi. Dodnes si pamätám, ako nám doma zazvonil telefón, pevná linka. Bol to môj booker a povedal mi: “Začni sa baliť, o týždeň odlietaš na 2 mesiace do Singapuru.” Mala som vtedy čerstvých šestnásť a anglicky som vedela minimálne. Bol to veľký šok, keď som sa zrazu ocitla sama na druhom konci sveta. V agentúre mi dali mapu Singapuru, na papieri vytlačené adresy a ja som s bookom a mapou cely deň chodila po castingoch. Na prepravu som využívala metro, v ktorom som sa absolútne nevyznala a veľakrát sa mi stalo, že som sa previezla na úplne iný koniec mesta ako som mala ísť. Domov som volala raz za týždeň z telefónnej búdky a písala listy.

Neprehliadnite: Jedna z najúspešnejších topmodeliek: Michaela Brezovská Hlaváčková vymenila veľkomesto za vidiek a obyčajný život

Dnes je to úplne iné, dievčatá vďaka technológiám môžu byť v neustálom kontakte s rodinou, mapy vymenili za navigácie v mobiloch a booky sa tiež už nenosia. A s príchodom sociálnych sietí všetko nabralo úplne iný rozmer. Popri svojej kariére sa paralelne venujú sociálnym sieťam, budujú si tam svoje meno a vedia sa prihovoriť väčšej mase ľudí.

I keď moje začiatky neboli ľahké, bola to obrovská škola života, z ktorej lekcii čerpám dodnes a nemenila by som.