Presunúť na hlavný obsah

Nezabudnuteľná Twiggy menila pohľad na ženskú krásu: Posadnutosť vlastným telom, ale aj trýznenie a problémy

Zahraničné celebrity

Lesley Lawson, známa ako Twiggy sa v naozaj krátkom čase, dostala na výslnie. Mala obdiv žien aj mužov a postavu, ktorá prepisovala dejiny. Za tým všetkým, však bolo aj množstvo odriekania a psychických tráum.

Muži ju obdivovali, ženy k nej vzhliadali

Twiggy naozaj menila dejiny módy a vnímania pohľadu na ženskú krásu. Kým sa objavila na scéne, jediné čo ženy chceli bolo cítiť sa príťažlivo a odrazu im bolo povedané, že krivky à la Marilyn Monroe už nie sú sexi, ale figúra, ktorá je na výslní musí byť extrémne štíhla.

Písal sa rok 1967, keď zásadne zamiešalo toto útle, androgýnne dievča s výzorom chlapca, karty vo fashion svete. Keď ju ako 16-ročnú školáčku Lesley Hornby z Neasdenu v severozápadnom Londýne, objavili pri vypomáhaní v kaderníckom salóne, bola chudá a nemotorná, no mala v sebe nevinnú krásku s veľkými "Bambi" očami. Netrvalo to dlho a jej tvár žiarila na stránkach najprestížnejších magazínov.

Čítajte tiež: Kráľovská svadba nie je zárukou šťastného manželstva: Tieto páry takmer položili svojim rozvodom monarchiu

Objavila sa na obálkach amerického a britského Vogue a vyfotografovali ju všetci známi fotografi v okolí: Cecil Beaton, Norman Parkinson a David Bailey. Bola naozaj mimoriadne štíhla, čo samozrejme vyvolávalo rôzne emócie, keďže ľudia dovtedy na toto neboli zvyknutí.

"Myslím si, že niektoré z dnešných modeliek sú príliš chudé, pretože sú do toho tlačené, ale modelky budú vždy chudé. V 60. rokoch ma dokonca obvinili z anorexie, čo bolo nespravodlivé, pretože som jedla ako kôň. Keby som vám povedala, čo som kedysi jedla, zasmiali by ste sa. Teraz z toho zjem asi tretinu."

Hoci v tom čas netrpela bulímiou, či anorexiou, rozhodne sa na jej psychike podpísali práve obvinenia, ktorým musela pravidelne čeliť. Áno, bola nesmiesrne žiadaná, ale zároveň aj iná. A inakosť bola, v 60. rokoch svojím spôsobom problémom.

Vnútorne bojovala s tým, čo si o nej ľudia mysleli, zle znášala ohováranie, urážky a skutočne sa s tým vyrovnávala veľmi ťažko. V istom momente sa dokonca stránila ľudí, pretože z nich mala strach. Dostala sa do fázy, kedy bola vlastným telom posadnutá a nenávidela ho. Boli to náročné roky, no zároveň aj výnimočné a jednoznačne ju formovali.

 

"Napriek všetkému si myslím, že sme mali veľké šťastie, že sme boli mladí v 60. rokoch . Aj keď sme si vtedy neuvedomovali, že je to niečo výnimočné. To, čo sa stalo mne, sa bežným dievčatám nestalo. Mojou hrdinkou bola Jean Shrimpton – mala som jej obrázky po stenách. Myslela som si, že je to najkrajšie stvorenie, aké som kedy videla. Pred ňou to boli veľmi sofistikované, dospelé ženy, ktoré sa venovali modelingu, kým sa nevydali. Boli úžasne krásne, no v mini sukniach by nevyzerali dobre. Takže si myslím, že to, že som bola v správnom čase a na správnom mieste, malo veľa spoločného s mojou popularitou. Nevyzerala som ako žiadna z nich, no zaujala som. A som rada, že som si tým prešla," spomína s odstupom času Twiggy dnes. 

Neprehliadnite: Veci, ktoré ste zrejme o princeznej Diane netušili: Strach z manžela, či plánovaný útek