Presunúť na hlavný obsah

Každá bola originálna a iná: Tieto ženy sa stali ikonami 20. storočia a dodnes sú pre nás inšpiráciou

Zahraničné celebrity

Tieto ženy sa zapísali do dejín a svojím spôsobom ich aj prepisovali. Každá z nich bola jedinečná, výnimočná a iná. V čom a prečo sú pre nás inšpiráciou dodnes?

Audrey Hepburn

Dcéra barónky a diplomata, po rozvode rodičov vyrastala so svojou matkou. Počas druhej svetovej vojny žila v Európe a zažila utrpenie, chudobu v dôsledku vtedajšej nacistickej okupácie. Napriek dramatickému obdobiu vyštudovala divadlo a klasický tanec.

Neprehliadnite: Princ Harry má dosť materiálu aj na dve knihy: Kráľovská rodina sa obáva jeho aj Meghan, čo môžu napísať

Bola hviezdou niekoľkých hollywoodskych filmov a stala sa jedným z najinšpiratívnejších ľudí v histórii kinematografie. Jej jednoduchý elegantný štýl spolu s dokonalým telom spôsobili, že si Audrey zamilovalo nespočetné množstvo vtedajších režisérov a stylistov. 

Coco Chanel

Coco Chanel – kreatívna a zároveň kontroverzná. Kreatívna, pretože sa jej okrem iného pripisovala zásluha za to, že oslobodila ženy od korzetov, priniesla pánsky look do ženskej módy, urobila z malých čiernych šiat très chic, povýšila tvíd a džersej na látky hodné prehliadkového móla a vyrobila vytúženú, absolútne ikonickú, prešívanú kabelku Chanel 2,55, s dlhým retiazkovým popruhom cez rameno. A potom stála aj za vôňou, o ktorej americká herečka Marilyn Monroe, hovorila, že ju vždy nosí na sebe do postele: Chanel č. 5.

Kontroverzná kvôli jej údajnej spolupráci s nacistickým Nemeckom, ako to zdokumentoval novinár Hal Vaughan vo svojej knihe z roku 2011 "Spanie s nepriateľom: Tajná vojna Coco Chanel". Mala pomer s dôstojníkom menom Hans Günther von Dincklage a zdieľala vraj jeho krajne pravicové ideológie. Faktom však zostáva, že Gabrielle menila dejiny 20. storočia vo veľkom.

Princezná Diana

Z jednoduchého dievčaťa, ktoré sa v 19 - tich vydalo za 31-ročného princa sa mala jedného dňa stať manželka kráľa. Osud však všetko zariadil inak a Diana odišla predčasne. Počas svojho krátkeho života však inšpirovala mnohých. Bola oveľa viac než len ikonou štýlu, stala sa prominentnou filantropickou silou s rôznymi aktivitami a otvárala témy, ktoré boli dovtedy tabu. Najmä v kráľovskej rodine. 

Porušovala protokol pre dobro iných, bola v oblastiach s nášlapnými mínami, navštívila ľudí s AIDS, zvyšovala povedome o lepre. Okrem toho sa snažila svojim deťom dať ako tak normálne detstvo a robila všetko pre to, aby jej synovia boli šťastní. Dodnes u ľudí vzbudzuje obdiv tým, ako jednotlivec, ktorému nechýba vnútorná sila, dokáže hýbať svetom aj keď sú veľké autority proti nemu. 

Marilyn Monroe

Vysnívaná, nezabudnuteľná Marilyn Monroe, ktorá sa prvýkrát preslávila v 40. rokoch minulého storočia, vďaka svojej magnetickej príťažlivosti a jedinečnej osobnosti, nás vedela očariť aj svojím hollywoodskym glamour štýlom. Kto by mohol zabudnúť na nepoškvrnené biele šaty, ktoré mala na sebe vo filme The Seven Year Itch, na jej ikonické capri nohavice alebo plavky.

Čítajte tiež: Toto ste o kráľovnej Camille netušili: Milostné aféry aj škandály sprevádzali veľkú časť jej života

Charizma a nádherný vzhľad jej určite pomohli k tomu, dostať sa na výslnie, ale ona v sebe mala oveľa viac. Odhodlanie, talent, potenciál. Tým všetkým sa Marilyn darilo vždy očariť mužov aj ženy. Napriek tomu, že skutočná kariéra herečky, speváčky a modelky trvala len jednu dekádu, jej filmy mali v tom čase zisk viac ako 200 miliónov dolárov.