Presunúť na hlavný obsah

Najzdravšia diéta sveta podľa odborníkov: Nejde len o schudnutie, ľudí by malo zaujímať aj to, koľko rokov sa dožijú

Chudnutie a diéty

Diéta, ktorá je postavená na zdravom stravovaní s absenciou cukrov. Nemalo by vás zaujímať len to, ši schudnete, ale aj to, ako dlho môžete žiť.

Svetová elita medzi odborníkmi sa zhoduje na tom, že ľudí by nemalo zaujímať len chudnutie, ktoré dosiahnu na základe rôznych krátkodobých diét, ale aj to, či budú vo forme, čo sa týka zdravia. Zdravie je stále odsúvané na vedľajšiu koľaj za vzhľadom, pričom je oveľa dôležitejšie, pretože určuje to, ako dlho budeme žiť. Na základe výskumov, ktoré robili stanovili najspoľahlivejšiu diétu označovanú tiež ako najzdravšiu diétu. 

DASH diéta znižuje vysoký krvný tlak

DASH diéta alebo stravovanie nie je žiadna novinka. Ide o stravovanie, ktoré je postavené na vysokom príjme ovocia, zeleniny a celozrnných potravín, sem-tam chudé mäso. Odborníci s ňou prišli po tom, čo zistili, že u vegetariánov a vegánov zaznamenali nižší počet ľudí, ktorý by mali vysoký krvný tlak. 

Podľa harvardských štúdií medzi pacientmi s diagnózou vysokého krvného tlaku klesol už po dvoch týždňoch krvný tlak, pričom po ôsmich týždňoch systolický krvný tlak (najvyššie číslo) o 11,4 bodu a diastolický krvný tlak (nižšie číslo) o 5,5 bodu. Zistili teda, že diéta s väčším množstvom ovocia a zeleniny, ako aj diéta DASH výrazne znížili namáhanie srdca a poškodenie srdcového svalu už po ôsmich týždňoch. Výhody konzumácie ešte trochu väčšieho množstva ovocia a zeleniny sa prejavia už za dva až osem týždňov: výrazne nižší krvný tlak, merateľne nižšia záťaž srdca a znížené poškodenie srdcového svalu.

Zdravé srdce nám zlepšuje životosprávu

Zdravý srdcovo-cievny systém, sieť tepien spojených s našim srdcom, udržuje naše telá v dobrom fungovaní. Vo všeobecnosti platí, že v zásade ide o zapracovanie väčšieho množstva ovocia, zeleniny, fazule a strukovín, orechov, semien a celých zŕn a vyhýbanie sa spracovaným potravinám, červenému mäsu, pochutinám a sladkostiam. Cieľom zdravého stravovania by nikdy nemalo byť len chudnutie., ale celkovo lepší stav tela v zmysle zdravia.