Presunúť na hlavný obsah

Fest1val a sekcia UNOS budú hostiť významné mená: Couturier Boris Kráľ predstaví najnovší dizajnérsky počin na tomto zámku

Móda

Slovenský módny dizajnér pôsobiaci v Prahe, Boris Kráľ, už čoskoro predstaví svoj najnovší návrhársky počin na prvom Medzinárodnom multižánrovom festivale Fest1val v Ostrave, v rámci fashion kategórie UNOS by Virvar.

Nedávno si zožal obrovský úspech, stal si sa Fashion Designer of the Year na Czech Grand Design. Čo pre teba znamená ocenenie tohto rozmeru?

Pre mňa je toto ocenenie príjemným zadosťučinením za tvrdú prácu a čas, počas ktorého moja tvorba a myšlienky dospeli. Taktiež dôkaz toho, že moja tvorba má hlbší vizuálny aj filozofický presah do dizajnu. Pretože móda sama o sebe v jej prapodstate nie je úplne rýdzo dizajnová disciplína. 

Pri dizajne ešte zostaneme, o pár dní nás čaká prvý Multižánrový festival Fest1val, ktorý spája dizajn, architektúru, film a módu, bude sa konať v Ostrave. Prečo si sa rozhodol prijať pozvanie v kategórii móda UNOS by VIRVAR a ako vnímaš spojenie týchto oblastí z pohľadu fashion dizajnéra?

Móda, dizajn, architektúra aj film sú súčasťou nášho každodenného života, preto je podľa mňa veľmi prirodzené a účelné ich postaviť priamo vedľa seba a sledovať, ako sa dopĺňajú, súznia a inšpirujú samy seba navzájom. Ja som ku všetkým z týchto oblastí mal vždy veľmi blízko, preto ma práve veľmi potešilo pozvanie participovať na tomto multižánrovom festivale. Taktiež mi veľmi imponuje aj spoločná účasť ďalších veľkých mien a kapacít umeleckej sféry v UNOSe . Ale asi najdôležitejší je pre mňa veľmi osobný prístup zo strany organizátorov a kurátorov celého festivalu a ich srdečnosť. 

Lokalita, kde sa festival bude konať je sama o sebe genius loci. Premiérovú kolekciu predstavíš na špeciálnej lokácii, tzv. Rothschildov zámoček. Naznačíš aspoň trochu, k akej asociácii s tvojou kolekciou a osobnosťou prišlo, keď si sa ocitol na tomto mieste? Ovplyvnilo to tvoju prípravu?

Rothschildov zámoček bol postavený v polovici devätnásteho storočia. Až o dekádu neskôr vznikla móda ako taká, s módnými prehliadkami, modelkami, couturiérmi a módnymi ilustrátormi - tak ako ju poznáme dnes. Od tej doby až po prvú svetovú vojnu bolo jediné obdobie v našej histórii priamo poplatné vysokej móde. Odievanie vysokej spoločnosti si bralo príklad od couturiérov z Paríža a Anglicka. Nie náhodou už krátko pred úvahami nad novou kolekiou ku mne prichádzali rôzne druhy inšpirácie, ktoré odkazujú prave na túto dobu. Vždy ma v móde drží fascinácia archívnymi modelmi couturiérov, ale aj historickým odevom. Vnášam do kolekcie prvky husárskych sák a ich zdobenie v rafinovanej polohe a prepájam ich s pôvabnymi siluetami. Silueta kolekcie je viac uvoľnená, avšak stále jasne definovaná. Strohosť zdobenia a štruktúry vyvažujem sýtou farebnosťou. Celkovo v nej klient/divák môže nájsť veľa odkazov. 

Venuješ sa ateliérovej tvorbe haute couture. Ako by si definoval z tvojho pohľadu vysoké krajčírske umenie?

Vysoké krjčírske umenie je neustála snaha návrhára a krajčírov každým spôsobom pretvárať plochú textíliu na ten najušľachtilejší a najdokonalejší odev, kedy tisíce stehov a rôznych techník bojujú proti gravitácii a iným fyzikálnym javom. Hlavná a asi najdôležitejšia je vzťažnosť ku postave, povahe a istým požiadavkám klientky. Aby odev fungoval správne, musím prihliadať na širokú škálu faktorov ktoré každý model výrazne ovplyvňujú. Či už z hľadiska proporcie, výberu materiálu, zvolenej farby, dĺžky alebo zdobnosti. Toto všetko ovplyvní finálny vzhľad klientky, ktorú buď model pozdvihne, rozžiari, dodá jej sebavedomie, zakryje nedostatky a ukáže prednosti, alebo v tom najhoršom prípade zdeformuje. Medzi týmito dvomi štádiami je len tenká hranica, ktorú musí správne odhadnúť jedine tvorca konkrétneho odevu.   

Ako prebieha proces tvojej tvorby a realizácie modelov takto krátko pred festivalom?

Móda je rýchla vec. V mojom ateliéri sa posledné týždne preto pravidelne zhasína neskoro v noci. Začiatky vzniku kolekcie sú vždy pomalé a logisticky komplikované. Dôležitá je príprava. Nákresy modelov, výber látok, tvorba strihu a prototypov, správne zvolenie technológie spracovania. Potom neskôr v priebehu pár mesiacov - skôr týždňov intenzívnej práce vznikne celá rada modelov. Často nakoniec však modely nezodpovedajú nákresom. V tom je krása tvorivého procesu. 

Prezradíš, s akými materiálmi a textúrami budeš v kolekcii pracovať?

Veľkú časť kolekcie tvorí vlnený doucle crepe, ktorý má zrnitú štruktúru, krásne splýva a má širokú škálu spracovania. V kolekcii v detailoch používam aj môj obľúbený zamat, úplne prvý krát siaham po štrukturovanom pretkávanom zlatom plátne, ktoré mi len nedávno utkali v Barcelone. Kolekciu zdobia aplikácie kryštálmi Preciosa. Ku kolekcii som navrhnol rukavice, ktoré sú ručne šité v dielňach Bohemia Gloves v Dobříši. 

Fest1val má svojho leadra, garanta, ktorým je sochár, dizajnér a profesor Rony Plesl, pre mnohých mentor. Kto bol počas tvojej dizajnérskej cesty tvojím mentorom a akú najdôležitejšiu radu si si vzal k srdcu?

Mentori sú pre každého kreatívca nesmierne dôležití. Úplne na začiatku som mal obrovské šťastie vyrásť a učiť sa u Petry Pršovej a Veroniky Kostkovej už na strednej škole. Tie mi dali obrovskú príležitosť nahliadnuť do ich osobného ateliéru. Tam som sa prvý krát stretol s reálnym remeslom a fungovaním ateliéru, kde si klienti nechávajú šiť módu na mieru. Veľmi rád som u nich trávil čas vypomáhaním a pomocnými šicími prácami za odmenu cenných vedomostí a praxe. Veľmi si vážim aj ich nekonečneú podporu a motiváciu tvoriť, svoje návrhy a koncepty neustále zlepšovať a zdokonaľovať, nespokojiť sa s minimom. Odvtedy svoje návrhy a vízie vždy rád preberám s Honzom Černým, ktorý je aj môj najbližší kamarát. Baví ma jeho svieži a nekonvenčný pohľad na módu. Vždy sa mi snaží dať nejakú výzvu alebo podpichnúť k vystúpeniu zo svojej komfortnej zóny. Dôležitú súčasť mojej kreatívnej cesty zohráva aj Eva Sýkorová Čomborová, ktorá spolu s Virvarom moju tvorbu cizelizujú a stavajú tam, kde som doposiaľ svoju tvorbu chcel vidieť. Dávajú mojej tvorbe autentický kontext. Vďaka jej citu pre módu, znalosti nielen histórie odievania, ale aj princípu klientského predaja, vidím zmysel tvorby. U všetkých vymenovaných som vždy cítil veľkú dávku motivácie, lásku k odevu samotnému, čo je pre módneho návrhára tak zásadné. 

Najúspešnejší dizajnéri sú sami o sebe veľkými osobnosťami, čo ty jednoznačne si. Ako by si charakterizoval svojimi slovami osobnosť Boris Kráľ v jednej vete alebo citáte?

Som si istý, že na to by bola jedna veta primálo. Možno aj jedna kniha. Haha.

 

UNOS by Virvar - fest1val - Dolní Vítkovice Ostrava 30.4. - 5.5. 2024

Bližšie informácie o festivale Fest1val a sekcii módy pod názvom UNOS.