Presunúť na hlavný obsah

Prvý multižánrový Fest1val: To najlepšie z česko-slovenského dizajnu a módy sa spojí v unikátnom formáte UNOS by Virvar v Ostrave

Móda

Multižánrový fest1val sa bude konať v Dolných Vítkoviciach v Ostrave v dňoch 30.4. - 5.5. 2024, kedy sa tu zíde to najlepšie naprieč súčasným spektrom CS architektúry, designu a módy s presahmi. Na čo všetko sa môžete tešiť v kategórii UNOS: Fashion & Beyond by Virvar?

UNOS je autonómna sekcia stredoeurópskeho eventu fest1val.eu, konkrétne kategória Fashion & Beyond, adresujúca diverzný line-up toho najlepšieho naprieč súčasným spektrom CS designu s presahmi.

"Hniezdo" nekonvenčnosti, odvahy a benchmarku kvality 

Virvar v rámci akcie "berie" status quo, publikum aj naratív na neutrálnu pôdu ostravských Dolných Vítkovíc so zaujímavou históriou, jedinečnou estetikou a silným géniom loci, aby tak mohla vzniknúť nová tradícia a "hniezdo" nekonvenčnosti, odvahy a benchmarku kvality v oblasti kreatívnych odvetví a ich odnoží.

Multidisciplinárne prezentácie (textil, sklo, keramika, grafika, objekt, fotografie) tak na seba vezmú podobu netradičných foriem; žánre sa vzájomne prepoja a diskusia naprieč nimi sa otvorí; a to ako pre odborné, tak aj širšie publikum.

UNOS nie je o „objavovaní“ už objaveného, ani o tvorbe obrazov fiktívnej dokonalosti. Je (a bude) o posunoch, reflexii a revízii, v reálnom čase a skutočnom priestore; a zahajuje nielen novú éru komplexnej platformy Virvar, ale aj novú etapu v celkovom kontexte CS umelecko-dizajnového diania.

Fest1val

Autenticita a nekonvenčnosť sú základy nášho projektu; sloboda a otvorená myseľ sú jeho dverami. V časoch fragmentácie a polarizácie je UNOS komplexnou alternatívou pre náročné publikum aj pre širokú verejnosť, v ktorej sa architektúra, dizajn, móda a film prepájajú do organického a kreatívneho dialógu otázok a odpovedí.

UNOS

Móda od pradávna osciluje na hrane umenia a úžitku – fakt, ktorý je predovšetkým v súčasnej dobe materializmu konzumu čoraz viac konfrontovaný v kontexte zmeny a návratu k poctivému remeslu, vyššej kvalite, hlbším odkazom a širším presahom. Aj preto bude sekcia Fashion & Art odbornému i širšiemu publiku pravidelne prezentovať mená a autorov, ktorí disponujú jedným alebo viacerými kritériami z oblasti vzdelania; prax; kontinuity a konceptuality tvorby; jej špecifiká, alebo unikátnosti samotného prístupu. Vznikne tak priestor nielen pre živú diskusiu, reflexiu a revíziu aktuálneho statusu quo, ale aj pre vývoj a nové impulzy v rámci odboru a jeho odnoží.

Line-up: Lousy Auber, Jan Černý, Petra Kubíková x Emil Taschka, Boris Kráľ, Naniche by Natálie Dufková, Dominika Petrtýlová, Štefan Sekáč, Juraj Straka TEXTILE STUDIO JS, Tereza Vu, Farah Kimia.

Lead nultého ročníka: Rony Plesl

UNOS by Virvar - fest1val - Dolní Vítkovice Ostrava 30.4. - 5.5. 2024

Bližšie informácie o festivale Fest1val a sekcii módy pod názvom UNOS.