Presunúť na hlavný obsah

Karin organizuje ayurvédske pobyty, ktoré vedia zmeniť život: Môj príbeh sa vyskladal krok za krokom

Cestovanie

Vo svojom obore je absolútnou špičkou a mení život ľuďom k lepšiemu. Karin už 12 rokov organizuje ayurvédske pobyty a úplne sa v tom našla. My sme túto sympatickú, krásnu ženu vyspovedali a prezradila nielen vlastnú cestu, ale aj to, v čom dokáže takýto pobyt váš život zásadne zmeniť.

Aká bola tvoja cesta k ayurvéde? Čo ťa k tomu priviedlo?

V podstate som sa k nej dostala úplnou náhodou, vlastne si ma to našlo samé. Študovala som ako jeden z odborov marketingovú komunikáciu, veľa rokov som pracovala aj v reklamnom biznise, čiže úplne iná sféra.

V podstate pred 12 rokmi, môj partner začal mať nejaké zdravotné problémy a ja som hľadala smer, akým mu pomôcť, keďže západná medicína nefungovala. Vtedy mi jeden kamarát povedal, že jeho najlepšie cestovateľsky investované peniaze boli do ayurvédskeho pobytu. To bol človek, ktorý mal precestovaný celý svet, takže som tak zbystrila.

Tak som sa o ayurvédu začala zaujímať. V tom čase som o nej videla dokument, taký asi najznámejší čo je. Keď som sledovala tie postupy, ako pracujú lekári, to ma uchvátilo.

A padlo rozhodnutie, že pôjdeme na Srí Lanku. Vedela som, že tam je nejaký dobrý lekár, na toho som mala odporúčanie, toho som hľadala a aj som ho našla. To bol môj prvý ayurvédsky pobyt a absolútne si ma to získalo! Ohúril ma celý systém, to ako som sa cítila počas toho, ako som sa cítila po tom pobyte a ako to pomohlo zdravotne môjmu partnerovi.

Takže som sa na vlastnej koži presvedčila ako to funguje a videla som ako mi to pomohlo. Ja som sa vrátila ako úplne nový človek. Vtedy som začala rozprávať o ayurvéde a šíriť jej dobré meno.

O tebe je známe, že organizuješ ayurvédske pobyty a si v tom fakt skvelá. Kam sa môže vďaka tebe človek dostať?

Ono, to prečo veľa ľudí cestuje na moje odporúčania je zrejme v tom, že ja to robím tak veľmi osobne, veľmi mi záleží na tých ľuďoch, ktorí idú. Tí, ktorí mi zatelefonujú, tak vedia, že je pre mňa dôležité, aby vedeli, že som tu pre nich a naozaj dbám na to, aby bola dobrá tá ayurvéda.

Vyberám všetky tie rezorty osobne, osobne som ich navštívila, týmpádom viem odporučiť, čo je pre ktorého klienta vhodné, keďže sa s nimi rozprávam. Niekto rieši viac zdravotné veci, niekto mentálne, niekto chce len prevenciu, zároveň je však ayurvéda skvelá na chronické ťažkosti. Takže tam tkvie úspech toho celého, že to robím tak osobne. 

No a kam sa môže človek vďaka mne dostať? Tak zatiaľ je to Srí Lanka, ktorú som začala robiť ako prvú. Tam sú to také malé rodinné centrá, ktoré majú nekomerčnú atmosféru, potom je jeden rezort v Thajsku, to je napríklad pre klientov, ktorí už sú v Thajsku a chceli by si na chvíľu oddýchnuť.

Potom je Maďarsko a Rakúsko. Tie som začala robiť preto, že nie všetci klienti chcú, či môžu cestovať, mnohokrát už aj zo zdravotných dôvodov. No a momentálne plánujem pridať do portfólia aj Indiu. 

Pre koho sú pobyty určené? 

Ayurvédské pobyty sú určené pre každého, kto má zdravie ako prioritu, pre každého, kto sa zaujíma o celkové zdravie a harmóniu tela, mysle a ducha. Ľudia si ayurvédske pobyty často vyberajú na liečbu rôznych fyzických a mentálnych problémov, ako sú napríklad stres, úzkosť, alergie, nespavosť, autoimunitné ochorenia, metabolické poruchy, nadmerná únava, tráviace ťažkosti, ale aj na omladenie organizmu, chudnutie, detoxikáciu či posilnenie imunitného systému. 

Ayurvéda ponúka komplexný prístup k liečbe a tiež k prevencii pomocou masáží/terapií, bylinnej liečby, špeciálnej strave, jóge a meditáciam. Na pobyty chodia klienti od 18 (niekedy aj mladší) až po 80 (niekedy aj starší) s cieľom cítiť sa lepšie a podporiť svoje zdravie.

Čo všetko si tam ľudia chodia riešiť a v čom nám to dokáže pomôcť? 

Ayurvéda prináša mnoho benefitov, ktoré môžu ovplyvniť rôzne aspekty života každého človeka. Jednou z možno najväčších výhod ayurvédy je jej celostný prístup k zdraviu. Ayurvéda nerozdeľuje telo od mysle, ale skôr ich vníma ako celok. Ďalším významným prínosom ayurvédy je, že každý človek je jedinečný a tento prístup k zdraviu umožňuje personalizovaný prístup k liečbe a prevencii.

Ako to už potom na samotnom mieste vyzerá? Mnoho ľudí si to nevie predstaviť.

Hneď po príchode nasleduje konzultácia, diagnostika lekárom. U niekoho trvá diagnostika 15 minút, niekto tam môže byť aj dve hodiny. Toto je najdôležitejší bod, pretože tu sa stanovuje celý priebeh pobytu. Klient povie, čo chce riešiť a s lekárom sa dohodne, čo počas toho počtu dní, ktoré tam je, dokážu naozaj aj reálne riešiť.

Či to bude čistiaci program alebo pôjde o omladenie orgánov, čiže si povedia na čo sa zamerajú. Potom už klient ide do procesu toho samotného. Nasledujú masáže a od ďalšieho dňa už sú presne stanovené terapie.

Dohodnú sa aj akú bylinnú liečbu bude brať, nastaví sa strava a cvičenie. Ráno sa začína jógou, potom sú raňajky, terapie, obed, opäť terapie a večera. Veľa sa spí, veľa sa oddychuje. Celkovo sa aj telo vlastne prestavuje na tento nový režim, to je dôležité. 

Čo máš ty na tomto celom najradšej? 

Ja milujem ten pocit, že sa vie človeku vplyvom ayurvédy zmeniť život. To je pre mňa úplne očarujúce a nikdy ma to neprestane fascinovať. 

V čom vidíš možno aj na sebe najväčší prínos? 

Cítim sa ľahšia, uvoľnenejšia, menej vystresovaná, človek sa tam upokojí, schudnem, mám veľa energie a samozrejme mi to dáva aj množstvo zdravotných benefitov. 

Vidieť, že ayurvédou naozaj žiješ. Len nedávno si zostavila aj špeciálne menu pre zjedene.sk. Ako vznikla táto spolupráca? 

Čo sa týka spolupráce, tak ja som mala veľa klientov, ktorí na pobyte boli a začali sa cítiť lepšie. Mnohokrát za tým bola aj strava, ktorú na tých pobytoch dostávali. A mnohí mi hovorili, že škoda, že niečo také nie je na Slovensku. Tak som mala už dlho v hlave myšlienku, že by bolo super, keby niekto takto varil a vozil to ľuďom v rámci celého Slovenska.

Potom som sa spoznala s ľuďmi z projektu zjedene.sk a navrhla som im takúto spoluprácu. Oni boli nadšení od prvého momentu, lebo vedia aká je takáto strava skvelá. A tak sme to začali variť a veľmi sa teším, že to má úspech. 

Čím je táto strava iná a v čom je pre naše telo prínosom? 

Má množstvo výhod a benefitov. V prvom rade je to strava, ktorá nezaťažuje trávenie. Dostávate do seba zeleninu, strukoviny, veľa vlákniny a množstvo vitamínov. Je to strava, ktorá je tepelne upravená a týmpádom ako som spomínala, nezaťažuje to trávenie. Tiež sa používa veľa korenín, ktoré sú prospešné ako kurkumín, rasca, zázvor. Všetko veci, ktoré sú skvelé pre organizmus. A dokáže sa to na ňom v tom najlepšom odzrkadliť. 

Aké máš plány a vízie do budúcna? 

V mojej práci mám plány a vízie, ktoré sú zamerané na ďalšie posilňovanie a zdieľanie poznatkov o ayurvéde a tiež na rozširovanie portfólia ponuky pre klientov. Veľmi ma teší, že z roka na rok sa zvyšuje povedomie o ayurvéde a že máme stále viac klientov, ktorí nám dôveruju a tiež takých, ktorí sa každoročne na ayurvédsky pobyt vracajú. Stále viac ľudí sa zaujíma o svoje zdravie a o to, ako ho podporiť a hľadajú pomoc s výberom pobytu u profesionálov ako sme my, keďže na pobyte je veľmi dôležité: kam idete, kto sa bude o vás starať a liečiť vás. 

Na práci travel agentky špecializujúcej sa na ajurvédské pobyty si veľmi vážim možnosť pomáhať ľuďom objavovať benefity ayurvédy a nasmerovať ich podľa možnosti čo najlepšie tak, aby boli na pobyte spokojní. A jednou z vecí, ktoré na tejto práci najviac oceňujem, je možnosť pracovať s rôznorodou klientelou s ich rôznymi potrebami. Teší ma, že mám tú česť, byť súčasťou ich cesty k zdraviu. 

Môj príbeh sa vyskladal krok za krokom a ja nasledujem moju intuíciu. Snažím sa triezvo zvažovať príležitosti, ktoré mi život kladie do cesty a teším sa na ďalšie pracovné výzvy.