Presunúť na hlavný obsah

Európsky klenot Tenerife: Dovolenkové tipy na zimný escape do tepla, toto určite navštívte

Cestovanie

Pokiaľ túžite načerpať vitamín D, okúpať sa a užiť si naozaj krásne pláže a dovolenku pri mori už teraz, vyberte sa na Tenerife. Čarovný ostrov, ktorý ponúka nespočetné možnosti na dobrodružstvá a dáva vám priestor neustále niečo objavovať.

Ostrov, ktorý ponúka neuveriteľné spektrum možností a svojím koloritom si vás získa

Pokiaľ aj vy potrebujete dobiť baterky a túžite stráviť pár dní na slnkom zaliatych plážach, chcete sa prechádzať popri azúrovom oceáne, behať bosí po piesku, urobte si výlet na Tenerife. Vrámci teplých destinácií ide počas zimy a jari o skutočne výbornú voľbu. 

Čítajte tiež: Travel agentka Katka vybavuje dovolenky v luxusných rezortoch: Tieto destinácie sú pre cestovanie v lete najbezpečnejšie

Je to stále Európa, let trvá 5,5 hodiny a budete sa tu cítiť skvele. Odporúčame ísť na vlastnú päsť, nie cez cestovku, pretože tak budete vnímať skutočnú autenticitu ostrova, s jeho prirodzeným koloritom. Lieta sa sem z Viedne, letenky pre štvorčlennú rodinu zoženiete za slušnú sumu a na mieste si určite požičajte auto. 

Keď si chcete vychutnať pláže, určite voľte pri ubytovaní juh. Je oveľa teplejší, suchší ako sever. Teplotné rozdiely na ostrove sú aj 15 stupňov. Takže kým dole v obľúbenej časti Adeje máte 24 stupňov, na severe môže byť pokojne 9 a v oblasti sopky 0. Tenerife je jeden z najkrajších Kanárskych ostrovov, no na toto sa treba pripraviť. 

My sme práve kvôli tomu, že sme išli s deťmi, hľadali ubytovanie na južnej strane. Teplé rána s vôňou kávy na terase, zvuky oceána, bosé nohy a teplý piesok je to, čo tu nájdete. Odporúčame tiež vybrať si nejaký dom alebo vilu.

Tie sa nachádzajú v krásnych novších častiach, sú skutočne vkusne a esteticky zariadené, pričom mnohé hotelové komplexy, už toho majú veľa za sebou, keďže sú staršie. Radíme sa skôr do tej minimalistickej kategórie esthetic flow. Navyše v takej vilke máte vlastný bazén, záhradu a to sa tiež s deťmi počíta. 

  • Playa del Duque

Čo sa týka pláži, dole na juhu odporúčame všetkými desiatimi Playa del Duque. Bez preháňania patrí k najkrajším na Tenerife. Je tam azúrovo modrá voda, krásny piesok a celkový pocit unikátnosti miesta, umocňuje obrovská skala, ktorá sa nad plážou týči. S malými deťmi si dajte pozor na väčšie vlny počas prílivu, predsa len sila oceánu vie byť veľká.

Na pláži nájdete aj beach bar, kde majú skvelé kalamáre, fisch and chips, ale aj kids menu. Na rýchly lunch ideálne. Samozrejme je tu aj množstvo reštaurácií, keď túžite po ozajstnom kulinárskom zážitku. 

  • La Caleta

Na ten však skôr radíme zájsť do dedinky La Caleta. Malá rybárska oblasť, s peknými reštauráciami, ktoré ponúkajú miestne špeciality je v tomto prípade výbornou voľbou. Určite ochutnajte ich typické tapas a croquets - jednoducho gastro láska! Zájdite sem pred západom slnka, má to tu iné čaro. 

  • Fañabé

Ďalšou nádhernou plážou, ktorá susedí s Playa del Duque je Fañabé. Vedie popri nej pekná promenáda, takže to viete spojiť s prechádzkou pri mori. Je tu aj časť, kde si ľudia z kameňov stavajú sochy. Aktivitka na chvíľku, ale určite sa tam choďte pozrieť. Potom si dajte kávičku a vychutnávajte prímorskú atmosféru

  • Abama beach

Asi 18 km od Adeje sa nachádza ďalšia z rozprávkových pláží - Abama beach. Pešia cesta k nej je síce dlhšia a vedie k nej strmšie schodisko, no stojí to za to.

Nad plážou je postavený nádherný hotel The Carlton Ritz Abama a pokiaľ ste hotelovými hosťami, k moru vás vozí zubačka. Opäť celkom zážitková vec, nielen pre deti. Výhľady na oceán, banánovníky si vás získajú okamžite.

Piesok je sem navezený, takže je úplne jemnučký a na strávenie dňa pri mori absolútna dokonalosť. Opäť je tu príjemný beach bar. Ten je súčasťou hotela, takže jedlo je výnimočné a tu si vychutnáte gastro zážitok aj na pláži. Rozhodne vyskúšajte a na toto miesto si vyhraďte jedno popoludnie. 

 

  • Loro Park

Keď cestujete s deťmi, povinnou, no nádhernou a nezabudnuteľnou zastávkou je Loro Park. Zoologická záhrada, s myšlienkou, ktorá ju celú posúva do úplne inej roviny. Loro Park je koncipovaný ako miesto pre starostlivosť o zvieratá, vedecké štúdie a povedomie o globálnej environmentálnej kríze. Sú jedným z najaktívnejších spojení v súčasnej ochrane zvierat a životného prostredia nielen na Kanárskych ostrovoch, ale na celom svete. 

Nájdete tu slony, opice, kengury, tučniaky, levy, pavilón so žralokmi a podmorským svetom, vychutnať si môžete show kosatiek, delfínov. A to je naozaj len zlomok toho, čo si tu môžete pozrieť. Navyše o zvieratá, ktoré žijú v Loro parku, sa starajú s láskou a rešpektom. 

Pre každý druh, navrhujú konkrétne plány, na základe biologických poznatkov, získaných v moderných zoologických záhradách a prostredníctvom aplikácie veterinárnych poznatkov na voľne žijúce zvieratá. Aj týmto je toto miesto unikátne a jedinečné.

Deti do 6 rokov majú vstup zdarma, dospelí platia 42e a deti nad 6 rokov 30e. No stojí to za to. Cestujeme veľa a Loro Park je skutočne zážitkové a nezabudnuteľné miesto. Ideálne je, ak si na to vyčleníte celý deň.

  • Masca

Pekným zážitkom je aj dedinka Masca. Hovorí sa, že je to najmalebnejšia dedinka na ostrove, ktorá pripomína faunou a flórou Nový Zéland. Avšak sem zájdite ráno, pretože je tu veľký problém s parkovaním. 

  • Los Gigantes

Choďte sa tiež pozrieť do Los Gigantes. Tieto útesy sa týčia do výšky 500 – 800 m.n.m., sú prírodným skvostom ostrova. Parkovisko v dedinke je maličké, takže to chce trpezlivosť. Dajte si obed v reštaurácii hneď pri pláži a ochutnajte ich čiernu Paellu. Naozaj výnimočná!

Ideálny plán na Tenerife, pokiaľ chcete spoznávať, no aj sa počas zimy kúpať: 

1. deň: kúpanie na pláži Playa del Duque, obed v beach bare, prechádzka pri západe slnka a večera v La Calete
2. deň: dopoludnia kúpanie na Fañabé, potom presun na Abama beach, kde si viete dať aj obed, večer prechádzka po Adeje
3. deň: Loro Park (na toto si naozaj rezervujte jeden deň)
4. deň: Útesy Los Gigantes, je tu hneď pri pláži príjemná reštaurácia, kde robia výbornú čiernu Paellu
5. deň: Dedinka Masca a odtiaľ sa vyberte na sever ostrova smerom k Santa Cruz. 

My sme si prešli skôr juh ostrova, keďže nám išlo aj o to, mať pekné počasie. Sever je oveľa viac wild a daždivejší, no určite stojí za to tam zájsť. Je tam nádherná umelo vytvorená pláž Playa de las Teresitas, čarovné Santa Cruz, Puerto de la Cruz, množstvo prírodných bazénov. 

Viete sa ísť pozrieť do botanickej záhrady, či smerom na západ môžete obdivovať asi 3 000 rokov starý Dračí strom, ktorý je 16 metrov vysoký a rozpätie jeho koruny presahuje 6 m. Na Tenerife je jedno isté, nudiť sa tu nebudete!