Presunúť na hlavný obsah

Travel agentka Katka vybavuje dovolenky v luxusných rezortoch: Tieto destinácie sú pre cestovanie v lete najbezpečnejšie

Cestovanie

Šikovná Slovenka už pred niekoľkými rokmi opustila prácu v administratíve, aby si splnila veľký sen - stala sa travel agentkou. Dnes vybavuje ľuďom luxusné dovolenky a exkluzívne pre Feminity prezradila, do akých destinácií bude bezpečné cez leto cestovať.

Živíte sa na prvý pohľad vysnívanou prácou. Aké je však sprostredkovávanie dovoleniek v skutočnosti? Aké negatíva to so sebou nesie?

Pri mojej práci, ktorá je zároveň mojím koníčkom, okrem časovej náročnosti nevnímam žiadne iné negatíva. Počas vypracovania ponuky je potrebné sústrediť sa na požiadavky klienta. Vždy sa snažím zistiť čo najviac informácií, aby som do ponuky zaradila destinácie a hotely, ktoré budú klientovi presne vyhovovať. Príprava ponuky trvá niekedy deň, ale občas aj dva týždne. Nie každý klient vie, čo presne chce a niekedy diskutujeme hodiny až dni, aby som získala úplnú predstavu o tom, po akej dovolenke klient túži. Na začiatku dňa sa robia ponuky, uzatvárajú sa objednávky, rezervácie, platby, vystavujú sa letenky. K večeru otvorím Instagram a email, kde nastáva komunikácia s novými klientami.

Výraznejšie negatíva priniesol až Covid-19. Od začiatku marca neriešim takmer nič iné než refundácie, storná, zmeny termínov, zákony a podobne.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

/a>

A post shared by (@travelagent_strapilein) on

Ako inak vás karanténa a celkovo situácia ohľadom koronavírusu ovplyvnila? V minulom rozhovore ste totiž spomínali, že do roka sa vyberiete na dovolenku niekoľkokrát...

Počas karantény som paradoxne mala najviac práce. Koncom marca sa začali zatvárať letiská a hranice, mala som vo svete veľa klientov, ktorých som bezpečne potrebovala čo najskôr dopraviť z cudziny domov. Nebolo to jednoduché, keďže sa podmienky menili z hodiny na hodinu. Následne som musela riešiť klientov, ktorí mali dovolenkovať v apríli a máji. Boli to komunikácie s touroperatormi, leteckými spoločnosťami a ministerstvami. Nikto mi nevedel poskytnúť kompletné informácie, nakoľko nikto nebol na túto situáciu pripravený. V podstate tieto záležitosti riešim do dnešného dňa. Nikto z mojich klientov však našťastie o peniaze neprišiel.

Koronavírus samozrejme prekazil aj moje cestovateľské plány. Začiatkom marca som zrušila dovolenku na Maledivach. V apríli som mala vyplávať z talianského mesta Janov, odkiaľ som mala preskúmať Stredomorie. V máji na mňa čakala turecká Cappadocia, ktorú som preložila na október. Posledné roky som bola naozak zvyknutá cestovať každý mesiac a táto situácia je pre mňa ako vášnivého cestovateľa náročná. V poslednom čase som však mala toľko práce a stresu, že som absolútne nevnímala svoje cestovateľské aktivity a potreby.

Prečítajte si aj: Z administratívy do luxusných destinácií po celom svete. Slovenka Katarína má prácu snov

Našťastie sa všetko pomaly vracia do normálu. Ako to vnímate a aké z toho máte pocity?

Cestovania sa už neviem dočkať. Verím, že sa všetko naozaj postupne vráti do starých koľají a žiadna druhá vlna nepríde. Samozrejme, budem cestovať zodpovedne. Určite sa budem chrániť rúškom, dbať na hygienu, vyhýbať sa preplneným miestnostiam, väčším skupinám a chorým ľuďom. Rešpekt pred vírusom už budem mať asi vždy - ako aj pred inými ochoreniami, ktoré ma pri cestovaní v minulosti postihli.

Spomínali ste, že sa v októbri chystáte do Turecka. Máte naplánované aj ďalšie dovolenky? Kedy sa na ne chystáte?

Zatiaľ mám naplánované každoročné Chorvátsko v júli, tak verím, že sa k moru aj dostanem. V októbri ma čaká spomínané Turecko a v novembri Maledivy. Určite však budem tento rok leto tráviť aj v našej krásnej slovenskej prírode. Prísne karanténne opatrenia už pominuli, je však otázne, ako dlho si naša myseľ bude pamätať túto drámu. Cestovanie je moja vášeň, ktorá ma dobíja pozitívnou energiou a obohacuje moju dušu a myseľ a nevzdám sa jej za žiadnych okolností.

Bude vôbec možné k moru vycestovať? Mnoho ľudí zrušilo letné dovolenky...

Krajiny začínajú uvoľňovať opatrenia a vyhlasujú, že letná turistická sezóna by nemala byť ohrozená. Myslím si, že sa už bude dať vycestovať do viacerých prímorských krajín - a to bez prísnych obmedzení. Či to však bude bezpečné aj zo zdravotného hľadiska, ťažko povedať. Všetko závisí od toho, ako sa bude vyvíjať situácia v daných krajinách naďalej. Existuje zoznam destinácií, ktoré boli zaradené aktuálne medzi najbezpečnejšie dovolenkové miesta - a to vďaka širokej ponuke menších a stredne veľkých hotelov s dôrazom na dodržiavanie prísnych hygienických opatrení. V Európe je na tom najlepšie Grécko, ktoré patrí medzi najmenej zasiahnuté krajiny. Podobne je na tom Malta, kde sa otvára sezóna 1. júla. Portugalsko má tiež stovky kilometrov dlhých pláží, podobne ako Litva a Lotyšsko. Ostrov Madeira je ideálnym miestom na únik.

Neprehliadnite: Cestovanie s deťmi je jej vášňou: Baša Števulová vám ukáže, že sa dá do dvoch hodín zbaliť a vyraziť po Slovensku

Majú ľudia pred cestovaním strach alebo naopak - sú pripravení cestovať ešte viac?

Ľudia, s ktorými prichádzam do kontaktu, sa už cestovania nevedia dočkať. Veľa z nich mi dokonca povedalo, že budú cestovať ešte viac, než doteraz. Mám však aj klientov, ktorí sa tento rok ešte boja. Život však podľa môjho názoru ide ďalej, treba sa vrátiť do normálu a zmieriť sa s tým, že aj tento druh choroby, tak, ako aj iné, nevymizne úplne. Ja som už napríklad prežila smrteľnú chorobu - horúčku Dengue.

- Najčítanejšie -