Presunúť na hlavný obsah

Zamilovať sa do Talianska je jednoduché, no nie je všetko len o Ríme: Čo v tejto metropole kúsok od Slovenska objaviť?

Cestovanie

Leto sa pomaličky blíži a ak patríte medzi typy, ktoré si dovolenku radi užijú aktívne, milujete spoznávanie a najlepšie navnímate krajinu prostredníctvom chutí a zákutí, ktoré zbožňujú aj domáci, objavili sme nádherné miesta. Spojenie histórie, pamiatok, mora, dlhých pláži a skvelého prosecca nájdete kúsok za hranicami!

Lido: Talianske "Miami" na skok od hraníc

Dovolenka pri Jadranskom mori v mnohých z nás evokuje nostalgické spomienky. Ak ste tam od tých 90. rokov neboli je čas to zmeniť. Áno vôňa mora, horúci piesok, slané pery, to všetko zostáva, len aj toto miesto prešlo veľkým prerodom.

Keď zavítate do letoviska Lido di Jesolo prekvapí vás jeho celkový vibe. Od malých baríkov, kaviarničiek, až po nádherné dizajnové hotely, kde všade budete cítiť ten typický taliansky dolce vita flair.

Nájdite si pekné ubytovanie na pláži (verte, že je z čoho vyberať), pričom za nás všetkými desiatimi odporúčame Falkensteiner Hotel & Spa Jesolo, v ktorom naozaj prežijete pôžitkovú dovolenku. Ponúka krásny rodinný koncept a hoci nie je prezentovaný ako kids friendly, na mieste človek zistí, že opak je pravdou.

Keď patríte rovnako ako my do kategórie estétov so zmyslom pre detaily, tu si prídete na svoje. Krásna konceptuálna hravosť, symbióza moderny a tradícii je cítiť na každom rohu. 

Hotel sa nachádza sa na jednej z najdlhších piesočnatých pláží v Európe, pričom je to to skvelé miesto aj na dovolenku počas jari. Teraz to má iné kúzlo ako počas hlavnej sezóny. Jedno je však isté - vždy tu nájdete všetko po čom počas dovolenky túžite. 

Prečítajte si: Coctail summer special 2022: Miesta, ktoré urobia vašu tohtoročnú dovolenku legendárnou a vôbec nemusíte cestovať ďaleko

Krásne a priestranné suity ponúkajú dostatok súkromia, no a výhľad z nich na horizont, ktorý akoby splýval s morom je láskou na prvý pohľad. Či už cestujete vo dvojici alebo s rodinou, romantické východy slnka sú tu jedinečné a ako vystrihnuté z katalógu. 

Milý a láskavý personál je pridanou hodnotou, ktorú každý ocení. Slovíčko nie nepoznajú, vo všetkom vám vyjdu v ústrety a poradia. Predsa len poznajú to tu najlepšie, takže sa od nich inšpirujte aj tipmi na výlety.

Počas jari, leta alebo skorej jesene si ráno urobte prechádzku po pláži, nazbierajte mušle a keď máte so sebou ratolesti nezabudnite aj loptu. Veď čo má väčšie čaro ako behať bosí pri mori a hrať na piesku futbal? Verte, že aj najmenší si to užijú v akomkoľvek ročnom období. Dokonca tí odvážnejší môžu smelo už teraz skúsiť prvú "kúpačku" mori. 

Poteší aj to, že hneď vedľa hotela je detské ihrisko. Výhľad na more a pohár vychladeného prosecca je zasa malým balzamom pre dušu všetkých uponáhľaných rodičov. Len sa posaďte a vnímajte dokonalú prímorskú atmosféru, máte na to všetko ideálne podmienky.

Keď vám vyhladne doprajte si ozajstné kulinárske špeciality, ktoré uspokoja chuťové poháriky aj tých najväčších fajnšmerkov. Kuchyňa je naozaj skvelá, stredomorská, fresh a príjmená. Majú v ponuke aj kids menu, čo nás milo prekvapilo.

Dbajú takisto na lokálnosť a čerstvosť. Určite ochutnajte pastu s mušľami, ich typickú Parmigianu a sushi. Spája sa tu talianka a japonská fúzia, takže vyberie si naozaj každý. 

Odporúčame požičať si hotelové bicykle a previezť sa po okolí. Všade sú ihriská, keď potrebujete urobíte si prestávku na pláži, dáte si zmrzlinu a oddýchnete si.

Potom zájdite do sveta čistého oddychu v kúpeľoch Acquapura Blue.Horizon s rozlohou 2 100 m². Skutočne unikátne miesto dizajnom aj samotnými službami. 

Bazény, sauny, masáže a havajské procedúry by si mal naordinovať povinne každý. Výbornou voľbou je Lomi Lomi procedúra, pri ktorej si oddýchne celé telo aj myseľ. Občas treba zažiť dokonalú relaxáciu a tu máte na to naozaj priestor.

Oddýchne si vaše fyzické telo aj duša. Atmosféra, ktorou to dýcha je nenapodobiteľná a jedinečná. Za to vám ručíme!

Benátky: Mesto lásky, kávy, umenia

Na skok z hotela máte aj jedno z najromantickejších miest v Európe - Benátky. Svetoznáme mesto na lagúne s typickými kanálmi, mostmi a námestiami. Najjednoduchšie ako sa sem dosanete je zájsť do Cavallino-Treporti, kúpiť si lístky na loď a tá vás vysadí priamo pred Piazza San Marco.

Teraz je na spoznávanie perfektný čas, lebo mesto ešte nie je preplnené turistami. No a príbehy, ktoré za tých 1 500 rokov napísali miestni sú úžasné a fascinujúce.

Mesto lásky, kávy, umenia, jedla a cestovateľov si skrátka musíte zamilovať. Málokto vie, že kedysi bola pri vstupe do Benátok colnica. Hneď vedľa sa vypína kostol Santa Maria de la Salute postavený po obrovskej morovej epidémii v roku 1630 a stal sa jedným zo symbolov mesta.

Prejdite sa aj cez most Rialtom, vedúci cez Canal Grande. Bol prvou možnosťou, ako prejsť suchou nohou na druhú stranu rieky. Navrhol ho Antonio da Ponte a bol dokončený v roku 1591. To tiež nevynechajte.

Prejdite sa uličkami popretkávanými vodnými kanálmi, užite si nestarnúci minimalizmus námestia, ktoré je rukopisom ikonického architekta Jacopa d'Antonia Sansovina, stavte sa v miestom baríku na pohár vínka, deťom kúpte zmrzlinu.

Čo sa týka gastra, ak sa chcete naozaj dobre najesť, treba myslieť na to, že kvalitná reštaurácia bude vybookovaná aj niekoľko dní vopred. Vyhnite sa tým typicky turistickým, kde vás určite zážitková gastronómia nečaká. Výbornou voľbou je však Osteria Da Fiore, Zanze XVI, či Ai Mercanti. Tam dokážu vytvoriť dokonalú symbiózu chutí na počkanie.

Treviso: Domov Tiramisu aj Prosecca

Mestečko, v ktorom vznikol najslávnejší taliansky dezert Tiramisu, tiež treba zaradiť na travel list. Po prvýkrát ho v Trevise servírovali v miestnej reštaurácii Le Beccherie, v ktorej si ho viete dopriať aj dnes. Ale nie, Treviso nie je len mesto, kam treba zájsť na dezert. Kedysi bolo označované ako "brána do Benátok" a práve kvôli ich blízkosti ho turisti často prehliadajú, čo je chyba, lebo má čo ponúknuť.

Očarí vás niekoľkými historickými palácmi, stredovekými mestskými hradbami, spleťou pekných kanálov a úzkymi dláždenými uličkami. Je teda tichšou a uvoľnenejšou alternatívou Benátok. 

Pri potulkách historickým centrom je ťažké prehliadnuť impozantnú katedrálu Treviso, ktorá pochádza zo 6. storočia, ale bola prestavaná pri rôznych príležitostiach. Súčasná neoklasicistická fasáda pozostávajúca zo šiestich bielych stĺpov pochádza až z roku 1836. Vo vnútri sa nachádza množstvo úžasných kúskov náboženských umeleckých diel a krásnych fresiek. Môžete tiež navštíviť pôvodnú kryptu z 11. storočia, ktorá je pod katedrálou.

Z najlepších vecí na Trevise je množstvo očarujúcich kaviarní a pekární rozmiestnených po celom meste. Či už sa zastavíte na rannú kávu a talianske pečivo alebo na popoludňajší čaj a koláč, nebudete mať núdzu o skvelé možnosti. 

Jednou z našich obľúbených je Camelia Bakery, moderná kaviareň a pekáreň v blízkosti kanálov, ktorá ponúka výber prepracovaných káv, pestrofarebné mliečne koktaily, krásne košíčky a tiež skvelé tiramisu. Takže baľte kufre a vyberte sa objavovať. Tieto miesta sú naozaj čarovné!