Presunúť na hlavný obsah

New season 2024: Hitom budú campy, mobile housy a udržateľnosť, kam budúce leto zavítať?

Cestovanie

Leto dáva pomaličky zbohom, aj keď nám ešte venovalo niečo navyše v podobe krásnych slnečných dní. Hoci sa to nezdá, začína byť ten správny čas premýšľať nad tým, kde ho strávite budúci rok. Veľkej popularite sa budú tešiť campy, mobilné domčeky, ale aj dizajnové miesta. Pozrite sa na dreamy resorts, kde to bude stáť za to!

Azúrové pláže, udržateľnosť, spojenie s prírodou, históriou a dizajnom bude určovať prím

Leto je vytúženým obdobím, kedy si môžeme užiť nové zážitky na obľúbených miestach a objavovať nepoznané. Pre mnohých je to jediná časť roka, kedy sa človeku podarí skutočne vypnúť a zresetovať. Preto je samotný výber miesta a to, kde tento vzácny čas voľných chvíľ s najbližšími strávime mimoriadne dôležitý. Naplánujte si spolu s nami dokonalý útek v predstihu!

Tie najlepšie adresy si totiž treba booknuť včas. Čo sa týka destinácií, najžiadanejšími na dovolenku v roku budú 2024 Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Island, Tanzánia.

Čítajte tiež: Travel agentka Katka vybavuje dovolenky v luxusných rezortoch: Tieto destinácie sú pre cestovanie v lete najbezpečnejšie

V nasledujúcej sezóne sa do popredia dostane slow traveling, udržateľnosť a veľmi obľúbenými budú campy, mobilné domčeky, či dizajnové hotely. Skrátka samotné cestovanie dostane nový rozmer. Ľuďom už nestačia len krásne pláže, azúrové more, ale túžia spoznávať aj chute, vône a príbehy miestnych. Na toto sú presne campy a mobile housy, či glampingové stany ako stvorené. 

My určite radíme staviť na krásny camp Campsite Veštar na pobreží Istrie, ktorý je hotovým rajom nielen pre rodiny s deťmi. Nájdete ho v pokojnej zátoke s peknou kamienkovou plážou, len päť kilometrov od historického a najkrajšieho mestečka tejto časti Chorvátska - Rovinj. 

Na svoje si tu prídu najmenší, zaľúbené dvojice, ale páry túžiace po dobrodružstvách a adrenalíne. Toto miesto je jedinečne navrhnuté a inšpirované vodnou oázou, rybárskou dedinou a lesom. Užijete si tu chvíle v úplnom spojení s prírodou pri mori. Ide vlastne o akýsi mini summer svet, v ktorom nájdete všetko a týmpádom ak sa vám nechce, toto prázdninové mestečko nemusíte vôbec opúšťať. 

Môžete sa ubytovať v glampingovom stane, mobilných domoch, alebo si prenajať miesto na karavan, či stan. My sme zvolili mobilné domčeky. Tie sú dobre vybavené, majú dve alebo tri spálne, dve kúpeľne, kuchyňu a terasu.

Nájdete tu aquapark pre deti, tri reštaurácie, obchod s čerstvým ovocím, zeleninou, miestnymi špecialitami, ale aj malý market. Deti poteší niekoľko ihrísk od futbalových, volejbalového až po mini golf. Čiže rozhodne sa tu nudiť nebudú.

Všetkými desiatimi odporúčame požičať si motorovú loďku (nepotrebujete na ňu kapitánsky preukaz) a ísť sa pozrieť na ostrovček oproti campu. Toto je niečo, čo si naozaj vychutnáte.

Zakotvíte v strede mora na bójke a miestami si budete pripadať ako v modrej lagúne. Veľký zážitok pre malých aj veľkých. Pokojne si nabaľte nejakú vodu, občersvenie a dokážete takto stráviť aj celý deň. Spojenie s morom, prírodou a pocit slobody na nezaplatenie. Objavte skryté ostrovy, nečakané malebné pláže a vidiecke skvosty. Keď patríte do kategórie zberateľov zážitkov, toto nevynechajte!

Samotné Chorvátsko je hneď na druhom mieste vrámci najobľúbenejších letných európskych destinácií. Oživuje fantáziu Stredozemného mora s trblietavým Jadranským morom, lákavými ostrovmi a dramatickými historickými mestami s výhľadom na malebné pobrežie.

Nedotknutá príroda, bohaté umelecké galérie, architektúra z benátskej éry a nespočetné množstvo pláží sa počas letnej sezóny postarajú o to, že sa sem budete naozaj radi a pravidelne vracať. Jednoducho tu vždy máte čo robiť. 

Okrem kvalitných campov tu nájdete aj nádherné dizajnové hotely. My nedáme dopusiť na Family Hotel Amarin. Ide o udržateľný koncept hotela, na ktorom tu neustále pracujú a zdokonaľujú ho. Čo sa týka zábavy a oddychu zároveň, toto je najžiadanejšie miesto na Istrii pre najmenších a ich rodičov.  

Nachádza na zelenom polostrove v stredomorskom parku s unikátnymi ihriskami. Ak sem vezmete svoje ratolesti verte, že si to tu vychutnajú na maximum. Futbalové ihrisko, lezecké siete, steny, šmykľavky, hojdačky, detské fitko, kids SPA, gaming room, stolný futbal, trojkolky, bicykle... To je len zlomok toho, čo tu pre deti nájdete.

Väčšina izieb má krásny výhľad na more alebo mestečko Rovinj. Preskúmajte pláže v okolí hotela, vyskúšajte zábavné a vzdelávacie programy jedinečného detského klubu Amarin alebo si užite relax v skvelom SPA.

Čo sa týka stravy, chuťové poháriky sa potešia nielen detské, ale aj tie vaše. Pestrá stredomorská strava si získa každého. Po dobrom jedle si sadnite na drink do baríku pri mori a nasávajte atmosféru.

Ak sa budete nudiť (čo však nepredpokladáme), vydajte sa ďalej po stopách Marca Pola alebo sa ponorte do filmových miest epických fantázií. Strávte deň na pláži, navštívte miestnych vinárov, prípadne sa zastavte na ustricovej farme. Všetko máte na skok. 

Nevynechajte historický a filmármi, či celebritami obľúbený Rovinj. Je jedným z tých miest, kde môžete len tak relaxovať a tráviť čas potulkami bez toho, aby ste mysleli na cieľ, vychutnávať si dobré jedlo a leňošiť na slnku. Všade, kam sa pozriete, sú pekné výhľady a mesto má očarujúcu atmosféru.

Stratiť sa v uličkách starého mesta je jednou z najpríjemnejších vecí v Rovinj. Farebné fasády sú ako stvorené pre fotografie. Lemované malými obchodíkmi, kaviarňami, zmrzlinárňami a reštauráciami sú skvelou voľbou ako tráviť letné chvíle.

Áno je pravda, že mesto má v sezóne tendenciu byť cez deň preplnené, takže ak hľadáte pokojnejšiu prechádzku alebo chcete fotiť, skúste sa prejsť skoro ráno.

Skvele sa najete v reštaurácii Brasserie Adriatic, či Amatis. Tá druhá je najexkluzívnejšou reštauráciou pre dvoch v Chorvátsku. Privíta vás osobný čašník a päťchodové menu sa neustále mení, aby ponúklo nové neuveriteľné zážitky v reštaurácii otvorenej len pre vás. Pokiaľ túžite po výnimočnom a nezabudnuteľnom zážitku toto je ono. 

Neprehliadnite: Talentovaná Slovenka Zuzana pracovala pre Alexandra McQueena: Keď pochopila jednu vec, ťahalo ju to ešte ďalej

Určite si urobte výlet na ostrov Brijuni, kde nájdete nádherný safari park, golfové ihrisko a nedotknutú prírodu. Vyráža sa z Fažany, odkiaľ sa loďou prepravíte na ostrov. To prostredie tu skôr pripomína Karibik ako Európu.

Na ostrove nenájdete autá, pohybujete sa len na golfových vozíkoch, či bicykloch. Azúrová voda, exotické voľne pobehujúce zvieratá, to všetko dáva samotnému miestu punc unikátu.

Skrátka tu zistíte, že dovolenka pár kilometrov od Slovenska môže mať úplne iné kontúry a atmosféru. Len treba vedieť, kam zájsť!

- Najčítanejšie -