Presunúť na hlavný obsah

Holiday report: TOP summer miesta, ktoré musíte v roku 2023 navštíviť

Cestovanie

Ak si chcete naozaj užiť vitamin vacay, najromatickejšie západy slnka, ale aj spoznávanie histórie a zážitkovú gastronómiu, objavili sme miesta, ktoré všetky tieto atribúty spĺňajú do bodky. Sú trendy, chic a navyše vás dostanú aj svojou atmosférou. So, let's travel!

Európsky Karibik na dosah

Dovolenková sezóna sa blíži a preto je najvyšší čas nájsť miesto, kde si to tento rok skutočne užijete. Tak ako to býva pri fashion oblasti aj cestovanie podlieha trendom, no faktom zostáva, že ikonické miesta budú vždy žiadanými. A práve také sme pre vás tentokrát vybrali. 

Chorvátsko je pre mnohých srdcovou záležitosťou a musíme sa priznať, že my v tomto smere nie sme výnimkou. Dávno to tu už nefunguje ako v 90. rokoch, ale skutočne tu nájdete nedotknuté malebné plážičky, boutique hotely a romantické zákutia dýchajúce históriou. Pozrite sa spolu s nami, kde nasajete vacay vitamin, slnko, more, soľ vo vlasoch a dychberúce zážitky vo veľkom. 

Pokiaľ chcete vidieť jedno z najkrajších miest na Jadranskom mori, mali by ste určite zvoliť ako cieľ svojej destináce Rovinj. Mestečko sa nachádza na Istrii, polostrove v tvare srdca, ktorý vyzerá a pôsobí svojou atmosférou tak trochu ako malé Taliansko.

Je pravda, že bolo súčasťou Benátskej ríše až do 18. storočia. Nie sú to však len olivovníky, skvelé cestoviny a pastelové budovy – dokonca aj niektoré uličky majú talianske názvy. Pýši sa svojou eleganciou, tiahne sa priamo k vode s krásnym prístavom lemovaným reštauráciami a obchodíkmi. 

Neprehliadnite: Talentovaná Slovenka Zuzana pracovala pre Alexandra McQueena: Keď pochopila jednu vec, ťahalo ju to ešte ďalej

Rovinj je takisto domovom jedného z najunikátnejších hotelov sveta, Grand Park Hotel Rovinj, patriaceho do siete The Leading Hotels of the World. Je absolútne citlivo a jemne vsadený do prostredia, obklopený majestátnymi borovicovými lesmi. Je to jasný dôkaz, že aj moderný dizajn, môže byť v rovnováhe s prírodou a to treba vyzdvihnúť. 

Jednoducho súčinnosť harmónie, luxusu, dôrazu na umenie sa dá pretaviť aj do reality. Grand Park je toho dôkazom. Výhľady z neho sú fascinujúce a bez preháňania je to pohľad ako z rozprávky! Farby všade okolo sú zemité a živé, pričom vám vždy padne pohľad na pastelové domčeky, ktoré sú pre staré mesto typické. 

Už pri vstupe do hotela vás dostane vizuál. Všetko je tu premyslené do posledných detailov. Kombinácia dreva, skla, kovu a kameňa vytvára ideálnu atmosferickú symbiózu.

Popri trendy a chic minimalizme 209 luxusných izieb a apartmánov navrhnutých renomovaným milánskym štúdiom ponúka Grand Park aj jedno z najlepších SPA na svete. Áno, Albaro Wellness & Spa bolo ocenené britským časopisom Red práve za celkový koncept a pridanú hodnotu, ktorú ponúka. A my sa ani nedivíme. 

Na rozlohe viac ako 3800 m2 nájdete sauny, bazény, priestor na opaľovanie a nádhernú stredomorskú záhradu. Zrelaxujte tu vďaka signature procedúram, ktoré využívajú silu rias, či zbieraných liečivých byliniek. Odporúčame aromaterapeutickú masáž a cukrový peeling, ktoré sú inšpirované ikonickým istrijským absintom. Tie vône vás okamžite dostanú a je to hotový balzam pre telo aj dušu.

Vonkajší bazén je navrhnutý tak, aby ste cítili prepojenie s pulzom historického mesta a zároveň prežívate idylický relax na streche. Vezmite si obľúbenú knihu alebo si len užívajte panoramatický pohľad, kde sa modrá, zelená a biela prelínajú. Verte, že je to ako stvorené pre zamilované páry ako aj pre rodiny s deťmi. My sme mali so sebou dve a zo všetkého boli nadšené. 

Aj napriek tomu, že nejde o typický kids koncept, najmenší si prídu na svoje. Majú detský kútik a ak potrebujete babysitting aj ten vám zabezpečia. Z nášho pohľadu to však nebude treba. Je to o atmosfére a tú dokážu už drobci precítiť. 

Prejdite sa po promenáde Lungomare, za prístavom nevynechajte pláž Dolcevita a dajte si zmrzlinu. Keď ste s deťmi, požičajte si na hoteli bicykle. Popri pobreží vedie príjemná cesta s peknými zastávkami na kúpanie v azúrovom mori. Dokonca je tam aj malý barík, kde si môžete dať niečo pod zub, či pohárik sektu. 

Samotný Rovinj je jednou z najlepších kulinárskych destinácií v Chorvátsku. Zatiaľ čo väčšina pobrežia má tendenciu podávať stále rovnaké menu, tu máte prístup k vynikajúcim hľuzovkám, olivovému oleju, vínu a mnohým Michelinským reštauráciám.

Jedna z nich Agli Amici je dokonca aj v hoteli. Menu od renomovaného talianskeho šéfkuchára Emanuela Scarella prináša kuchyňu ocenenú najslávnejšou gastro hviezdičkou. Skúste ich jahňacinu, či neprekonateľné dezerty. Jedinečný a nezabudnuteľný gurmánsky zážitok!

Čo sa týka gastro pôžitkov, odporúčame zavítať do reštaurácie Adriatic Brasserie. Nájdete ju v historickom meste centra. Je súčasťou 100 ročného boutique hotela Adriatic, takže ju neprehliadnete. Spojenie moderny, art -deca a baroka vás dostane. 

Menu sa počas dňa mení – po raňajkách podávaných až do poludnia ponúkajú ľahký obed a večer môžete zase skúsiť prepájanie stredomorských chutí. Ich paradajková a rybacia polievka sú skvelé, no spaghetti frutti di mare nemajú konkurenciu široko ďaleko. A to si na gastro veľmi potrpíme.

V spojení s vynikajúcim vínom, prípadne jednou z najlepších svetových whisky či klasických kokteilov je to ideálne miesto pre gurmánov a milovníkov umenia. 

Po večeri sa prejdite čarovnými uličkami až ku Katedrále sv. Eufémie. Mimochodom áno aj ten strmší výstup na 60 m vysokú zvonicu stojí za ten úžasný výhľad na mesto. Počas golden hour si urobte zastávku na coctail, či pohár vínka v La Puntulina, kde sú na skalách rozmiestnené vankúše. Ak budete mať šťastie, je možné, že uvidíte aj delfíny. 

Rovinj je malé mesto a tak mnohé z jeho pôžitkov pramenia práve z bezcieľnych, no magických prechádzok jeho úzkymi uličkami. Nenechajte si ujsť ulicu Grisia, miesto umelcov plnú zaujímavých obchodov a galérií.

Veľa ľudí si v Rovinji rado oddýchne, no ak hľadáte viac aktivít, je tu množstvo skvelých vecí, ktoré môžete robiť. Mesto je totiž vynikajúcou základňou pre výlety. Istrijský polostrov je dostatočne malý na to, aby ste mohli ísť prakticky kamkoľvek na Istrii do 90 minút, čo sa tiež počíta. 

Určite si urobte jednodňový výlet do Motovunu, prejdite sa na bicykloch po pobreží alebo navštívte Ostrov sv. Kataríny. Lode plávajú každú hodinu zo starého mesta. Východná strana ostrova je domovom kamienkových pláží s azúrovou vodou, na západnej nájdete množstvo útesov, z ktorých si tí odvážnejší môžu zaskákať.

Skrátka táto časť Chorvátska vám ponúka neuveriteľnú paletu a spektrum možností. Je len na vás, čo chcete navnímať najintenzívnejšie! A bonus navyše, je to na skok a už v máji si tu budete pripadať ako na letnej dovolenke - s benefitom absolútneho súkromia.

Čítajte tiež: Travel agentka Katka vybavuje dovolenky v luxusných rezortoch: Tieto destinácie sú pre cestovanie v lete najbezpečnejšie

- Najčítanejšie -