Presunúť na hlavný obsah

Tak trochu iná dovolenka: Nezabudnuteľné túry vo Švajčiarsku, či orientálny Azerbajdžan majú každému čo ponúknuť

Cestovanie

Ak patríte medzi dobrodružné typy, milujete spoznávanie neprebádaných krajín, objavili sme pre vás miesta, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Spájanie orientu s 21. storočím, či túry s nezabudnuteľnými výhľadmi budú niečím, o čo tu rozhodne nebudete mať núdzu.

Azerbajdžan

Kaukazské hory, svahy kopcov, vytekajúce bahenné sopky, staroveké chrámy uctievajúce oheň a mrakodrapy skrútené tak, aby napodobňovali šľahajúce plamene – od miest až po vidiek, Azerbajdžan je určite jednou z najfascinujúcejších krajín na svete. Na rozdiel od susedného Gruzínska a Arménska sa táto bývalá sovietska republika prispôsobila v určitých smeroch pomerne rýchlo 21. storočiu. 

Čítajte tiež: Travel agentka Katka vybavuje dovolenky v luxusných rezortoch: Tieto destinácie sú pre cestovanie v lete najbezpečnejšie

Ponúka širokú škálu zaujímavostí vrátane starého mesta Baku zapísaného na zozname UNESCO. Prejdite sa po Bulvar, obrovskej promenáde, ktorá lemuje krivku kaspického pobrežia, vychutnajte si uličky v parížskom štýle. Hneď za upravenými parkami a fontánami nájdete zase typické bytové domy v sovietskom štýle. 

Spomienky na legendárnu hodvábnu cestu sú všade, od medených dielní v Lahicu až po Sheki. Ten je povinnou zastávkou pre letný palác Sheki Khans zapísaný na zozname UNESCO a menej známy Zimný palác. Oba sú stelesnením bohatstva.

Zastavte sa v malej horskej dedinke Basgal. Zaujímavosťou je, že tá je známa najmä zachovávaním tradície výroby kelaghayi - nádhernej azerbajdžanskej hodvábnej šatky. Strávte deň v národnom parku Gobustan, domove šľahajúcich bahenných sopiek a petroglyfov. Po zotmení sa vydajte do Yanar Dag. 

Skúste si život ako nomádi a vyberte sa do dediny Khinalig. Nachádza sa v nadmorskej výške 2 350 metrov vo Veľkom Kaukaze. Čarovné turistické chodníčky popretkávané fascinujúcou prírodou vám poskytnú dychberúce výhľady. Prenocovať tiež môžete na miestnych farmách, kde sa dostanete do priameho kontaktu s miestnymi a ponúkne vám to úplne iný pohľad na krajinu samotnú.

Zaujímavosťou je, že sa snažia rozvíjať myšlienku slow travel, s cieľom uctiť si a zachovať staré kuchárske metódy a produkty, ktorým hrozí zánik. Spoznáte tak autentickú gastronómiu a každodenný život bežných ľudí. 

Azerbajdžan je krajinou, ktorú možno považovať sa skutočne všestrannú - od architektúry veľkých miest, špičkových hotelov, reštaurácií až po fascinujúce prírodné scenérie. Ak máte dobrodružnú dušu, toto je pre vás. A skvelé je, tiež to, že sa tam dostanete už priamou linkou z Viedne do Baku za štyri hodinky. To ocení každý cestovateľ. 

Švajčiarsko

Krajina štyroch jazykov je o výletoch, ktoré raz za život treba zažiť, o alpských aktivitách, ale aj o mestskej kultúre. Vydajte sa na cestu za najlepšou čokoládou, pozrite si typické kukučkové hodiny a užite jódlovanie. 

Žiadna krajina nemá všetko, ale Švajčiari sú oprávnení cítiť sa tak. Tu zistíte, že takmer každá jazda, cesta vlakom, výlet loďou alebo lanovkou má prvoky eposu. Kamkoľvek sa totiž vyberiete, budete fascinovaní. Od búrlivých vodopádov, roklín, údolí skrytých hlboko v horách a viníc svetového dedičstva. Mestá so stredovekými miestami, veľkými galériami a vzácnymi kultúrnymi zbierkami sú často len na skok od živých tyrkysových jazier a ľadovcových Álp. 

Neprehliadnite: Talentovaná Slovenka Zuzana pracovala pre Alexandra McQueena: Keď pochopila jednu vec, ťahalo ju to ešte ďalej

Či už sa plavíte po Rýne v Bazileji, obdivujete umenie Paula Kleea v Berne, kráčate popod mohutný Matterhorn, cítite vzrušenie na ľadovci Aletsch alebo popíjate vína Chasselas v terasovitých viniciach Lavaux, kde sa slnko dotýka Ženevského jazera, jedno je isté. Touto krajinou budete očarení. 

Ak patríte medzi romantické duše, chcete v noci počuť len tlkot vlastného srdca, ráno zvonenie kravských zvoncov a túžite pozorovať súhvezdia, ktoré posypú oblohu, zájdite do Hotel Million Stars, ktorý sa nachádza v divočine a práve toto si tam pod holým nebom užijete. Je to jedinečný zážitok a verte, že energiu z neho budete čerpať ešte dlho. 

Cesty vlakom vo Švajčiarsku evokujú zlatý vek cestovania, sú jedny z najlepších na svete. Vydajte sa na ľadovcový expres, ktorý prechádza cez priesmyky Furka, Oberalp a Bernina. Strhujúce výhľady na lúky, lesy, rýchlo tečúce tyrkysové rieky, kaňony, hrady, hory s veľkými ramenami a ľadovce si vás okamžite získajú.

Celá cesta je pozoruhodným zážitkom, no zvláštnu zmienku si zaslúži viadukt Landwasser – gravitačný šesťoblúkový most medzi Tiefencastel a Filisur a priesmyk Oberalp (2033 m/6 670 stôp), v ozajstnej divočine švajčiarskych Álp.

Nevynechajte ani ulice Bernu s pohodovou atmosférou, parkami a kaviarňami pod holým nebom. Mesto je určite atraktívne, nachádza sa na ostrom ohybe prekvapivo tyrkysovej rieky Aare, obklopené miernymi kopcami a s výhľadom na Alpy.  

Začnite prechádzkou okolo Altstadtu, stredovekého, dláždeného, ​​arkádového a vlajkami vyzdobeného srdca svetového dedičstva UNESCO. Tu uvidíte hodiny Zytglogge (príďte štyri minúty pred hodinou na prehliadku zvonkohry), gotický Münster z 15. storočia (vystúpte na jeho vežu, najvyššiu švajčiarsku, ďalekosiahlu vyhliadku) a mnoho fontán.

Nevynechajte prehliadka bytu, kde žil Einstein a nádherného Kunstmuseum, ktoré ukazuje výtvarné umenie majstrovských diel od Moneta po Picassa. Švajčiarsko je jednoducho krajinou neobmedzených možností.

- Najčítanejšie -