Presunúť na hlavný obsah

Miesta, ktoré stoja za prebádanie: Spájanie minulosti a 21. storočia ponúka priestor na nečakané zážitky

Cestovanie

Možno ste už o nich počuli, prechádzali ste v ich tesnej blízkosti, no nikdy ste ich tak úplne neprebádali. O čom hovoríme? O krásnych historických miestach u nás, ktoré by ste rozhodne mali mať na travel liste. Spájanie minulosti našich predkov, moderna 21. storočia a zážitkové momenty - to všetko vás tu čaká.

Pokiaľ hľadáte miesta, kde sa snúbi história s modernou 21. storočia, máme pre vás niekoľko tipov, kde si prídete na svoje. V okúzľujúcich kulisách minulosti, ktorá je popretkávaná výnimočnosťou a luxusom súčasnosti, objavíte úchvatné dizajnové priestory, ladiace so všadeprítomnou historickou atmosférou. Áno, tu si milovníci kultúry a umenia prídu na svoje. A nielen oni. 

Château Gbeľany

Na tejto adrese objavíte pod jednou strechou všetko, čo potrebujete k dokonalému oddychu, spomaleniu, zastaveniu a vychutnávaniu. Malebný kaštieľ je situovaný 10 km od Žiliny, čiže už mimo ruchu mesta a zároveň je obklopený nádherným anglickým parkom, ktorý ešte umocňuje vidiecky charakter a spojenie s prírodou. Nájdete tu priestor pre váš aktívny i pasívny oddych.

Spomaliť a zregenerovať, spoznávať a vychutnávať si autenticitu prostredia, ktoré čerpá z našej minulosti je niečo, čo si tu užijete plnými dúškami. Podľa nás je pre milovníkov histórie táto adresa ako stvorená.

"História kaštieľa siaha do 2. polovice 18. storočia. V roku 1756 sa objavila prvá písomná zmienka. Patril viacerým významným rodom ako napr. Széchenyi, Nyári , Zichy či Serényi. Posledný šľachtický rod, ktorý kaštieľ vlastnil do jeho znárodnenia po 2. svetovej vojne bol rod Mailáth. Ferdinand Mailáth si vzal grófku Hubertu Széchenyi, s ktorou mal dve dcéry – Ferdinandu a Karolínu. Ferdinanda aj jej matka Huberta boli vášnivé poľovníčky – na  ich počesť (ako aj súčasného pána majiteľa ktorý je taktiež poľovník) je stálou súčasťou jedálneho lístka v každej sezónnej obmene pokrm z diviny."

"Mladšia dcéra Karolína zase mala rada sladké jedlá a čokoládu – preto v každom jedálnom lístku nájdete čokoládovú tortičku. S odkazom na grófku Hubertu sme zas vystavili v lobby bare historické auto – keďže bola jedna z prvých žien, ktoré auto vlastnili a aj ho šoférovala. Grófka s ním dokonca jazdila na preteky. Bola to na svoju dobu pokroková a emancipovaná žena. Jej život však nebol bezstarostný a len prechádzkou ružovou záhradou. Veľmi skoro sa stala vdovou (mala 22 rokov)."

"V roku 2011 sa s novými majiteľmi – Janíčkovcami – začala písať jeho nová kapitola – rekonštrukcie a jeho premeny na historický hotel. Ako historický hotel fungujeme už 6 rokov. Moji rodičia teda kaštieľ zrekonštruovali, aktuálne v kaštieli pracujeme takmer celá rodina – ja, mama, otec a mladšia sestra formou brigády. Brat je stavbár, takže ten sa zaujímal predovšetkým o rekonštrukciu ešte keď prebiehala."

"Keďže si históriu veľmi ctíme, tak v galérii pod vyhliadkovou vežou nájdete predmety ktoré sa našli pri archeologickom výskume. Úctu k histórii a kultúre sme sa snažili pretaviť v šetrnej rekonštrukcii a v jednoduchosti dizajnu. Radi sme dejiskom kultúrnych podujatí, keďže sme národná kultúrna pamiatky – kultúra k nám skrátka patrí,” prezrádza Mgr. Adriana Janíčková zo Château Gbeľany.

Hneď ako sem vstúpite, budete sa cítiť výnimočne. Keď sa pred vami otvorí brána do nádvoria (ktoré je srdcom celého hotela), ocitnete sa akoby v úplne inom svete. Všetko tu je tak nejako samozrejmé, pôvabné, zároveň majestátne a nenútené… Môj muž sa pobavil, keď som poznamenala, že aj tie stromy v parku sú tu akési krajšie.

Evidentne to robí tá atmosféra, skvelý personál, vďaka čomu máte pocit, že ste skôr na návšteve u dobrých priateľov ak v hoteli. Château Gbeľany sa skrátka môže pochváliť čarovným prostredím a uvoľnenosťou v jednom. 

Ubytovať sa môžete v izbách v historizujúcom štýle, ale nádherné sú aj tie v neutrálnych tónoch s priznaným barokovým krovom ako aj úplne moderné, kde nájdete veľkorysé loggie s výhľadom do parku. Každá izba je tu vlastne originál, keďže v historickej budove sa museli majitelia prispôsobovať pôvodnému členeniu priestorov. Aj preto majú rôzne veľkosti. Či už cestujete vo dvojici alebo ako rodina, každý si tu príde na svoje. Za to vám ručíme. A áno aj v takomto kaštieli sa vaši drobci nudiť nebudú. Dokonca aj keď máte deti s mimoriadne akčnou povahou ako my. 

"Hotel vo svojej podstate nie je typický rodinný hotel -  nemá detské ihrisko, detský kútik. Deti sú však u nás vítané. Vždy ocenia aj bazén a tie väčšie napríklad aj bowling. Leto zas ponúka možnosti v našom parku – na recepcii Vám ochotne zapožičajú exteriérové hry – ako napr. kriket, badminton, či volejbalovú loptu. Na upršané dni sú pripravení tiež – k dispozícii sú aj spoločenské hry na zapožičanie."

"Ideálnym termínom, kedy s deťmi vyraziť do kaštieľa  (okrem letných mesiacov, kedy môžete využiť letné prázdniny a prísť spoznať aj okolie) je Veľká noc či obdobie jesenných prázdnin a Haloweenu. Ak prídete v tomto čase ako bonus, okrem štandardne dostupných hotelových služieb, na vás čaká aj program pre deti. Počas Veľkej noci sú to detské kreatívne workshopy –  výroby veľkonočných pohľadníc, maľovanie vajíčok, pletenia korbáčov, či hľadania veľkonočných vajec v areáli parku. Počas jesenných prázdnin zas môžete zažiť každoročný detský ,,haloween“ v našom parku  s rôznymi hrami a so súťažou o najkrajšieho svetlonosa (vyrezávanú tekvicu). S tou svojou sa do súťaže môžete zapojiť aj vy. "

A toto len môžeme potvrdiť. Kým vy budete nasávať kolorit tohto miesta, spoznávať jeho minulosť a objavovať ju, o vaše ratolesti bude 100% postarané. Nielenže sa zabavia, ale naučia sa aj niečo nové, skúsia množstvo vecí, ktoré doma ešte nerobili a po aktívnom programe cez deň ich za odmenu večer čaká detské kino a popcorn. To tiež ocenia aj rodičia, ktorí v tom čase môžu využiť čas pre seba. Dajte si kávičku, či pohári sektu a užívajte si.

Práve v lobby si môžete všimnúť prierez najstaršieho smreku, ktorý museli odstrániť z parku. Na ňom sú vyznačené historické míľniky – resp. zmeny majiteľov kaštieľa a aj to na aký účel slúžil v povojnovom období a kedy bol sídlom mnohých inštitúcií. Takže objavovať tu máte stále čo. 

Večer si doprajte wellness, vezmite deti do bazéna a dajte si voňavú bylinkovú saunu. Celkovo vás tu naučia nenútene spomaliť, vychutnávať si aktuálne okamžiky a zabudnúť na realitu všedných dní. Bodkou za krásnym dňom bude určite gurmánsky zážitok v reštaurácii, kde rozhodne skúste hráškový koláčik s fetou a mätou, či risotto so špargľou, žihľavou a hľuzovkou. Vaše chuťové poháriky sa vám poďakujú.

A malý tip na záver. Keď vám aj nebude priať počasie, zašite sa v čajovom salóniku, prečítajte si knihu a len si vychutnávajte. Najkrajšie a najmagickejšie momenty sú práve tie najjednoduchšie. A podľa nás si ich človek bude aj tak najviac pamätať, nemyslíte?

Tipy na výlety v okolí:

  • V blízkom okolí sa nachádza hneď niekoľko možností – či už za spoznávaním krás prírody v neďalekej Vrátnej doline a Terchovej, ako aj za spoznávaním histórie v okolitých hradoch, či historickom centre Žiliny.
  • Tipom na jednoduchú túru s krásnymi pohľadmi sú určite Jánošíkove diery, túra je nenáročná, avšak treba rátať  na niektorých miestach s rebríkmi. Neďaleko sa nachádzaj zrúcanina Starého hradu, kde vedie rovnako nenáročná turistická trasa.
  • Z okolitých hradov s expozíciami sa oplatí navštíviť hrad Strečno a Budatín. Pri Strečne v lete premávajú aj plte na Váhu, čo je rovnako pekný tip na nenáročný výlet s deťmi. 
  • Ak by sme  rozšírili  možnosti na atrakcie do hodiny od hotela možností je ešte viac a je tu čo objavovať pokojne aj dva týždne – v širšom okolí môžeme spomenúť napríklad Vychylovku,  dedinku Čičmany či Oravský hrad
  • Pre deti rozhodne odporúčame jazdu na koníkoch v zámockom parku. Avšak koníky sú v parku iba na špeciálne príležitosti, ako napr. Veľkonočný pobyt, 1. máj a podobne. Ak chcete dopriať sebe e či deťom takýto unikátny zážitok odporúčame prísť v týchto termínoch, prípadne sledovať zloženie pobytových balíčkov, či je takáto možnosť.

Château Amade

Tento zámok bol postavený v roku 1904 na troskách niekdajšieho sídla šľachtického rodu Amadeovcov. Pred pár rokmi prešiel veľmi citlivou rekonštrukciou, pri ktorej boli zachované pôvodné prvky a celková podoba samotnej budovy. Dnes, len pár kilometrov od hlavného mesta, v dedinke Vrakúň na Žitnom ostrove, nájdete nádherný butikový hotel, ktorý prepája minulosť so súčasnosťou, eleganciu s dôrazom na romantickosť a ženskosť. 

Ubytovať sa môžete v jednej z 30 izieb, pričom každá je iná, no všetky sú zdobené ručne maľovanými tapetami a ručne tkanými prikrývkami.

V hlavnej budove Mon Château nájdete izby v štýle francúzskych vidieckych sídiel, v samostatnej budove RendezVous sú zase dvojposchodové apartmány. Nahliadnite aj do priestorov s názvami Le Baron, Ma Campagne alebo Ďaleko od Afriky. Odkaz na minulosť je tu citeľný v každom smere. 

"Oproti vchodu je motto rodiny Amade - Amore et Candore, v preklade S láskou a cťou. Rodina Amade bola šľachtický rod s dobrou povesťou a skutkami, ktorej rodinným hniezdom bol malý opevnený zámok vo Vrakúni. Atmosféru rodu pripomínajú čalúnnené kreslá vo vstupnej hale. Do sklenených dverí boli vyryté verše Barona László Amade z Vrakúne, ktorý, ako si pamätáme zo školy, bol prvý skutočný hudobný skladateľ. Jeho pieseň "A jó Lovas katonának" (Trblietaví vojaci) sa spieva až do dnešných dní. S ľahkosťou písal v latinčine a nemčine a tiež skomponoval slovenský verš, ktorý je vidieť na paneli dverí vedúcich do šatne."

"Zlatom farbená tapeta vo vstupnej hale je tiež "pamätná" - zobrazuje zámocký park s fontánou, a aj výzdoba v šatni pripomína bohatý vodný svet Žitného ostrova. Zariadenie je oslavou zručnosti miestnych stolárov, ktorí vyrobili lavičky a stoly z pôvodných strešných trámov sídla. Skupinka kvákajúcich žiab na prvom poschodí nie je len náhodne vybraná dekorácia. Je prevzatá z erbu obce Vrakúň a navrhnutá miestnym keramikárom, ktorý vytvoril aj všetky ostatné keramické predmety v hoteli. Motív vážky má podobný význam, v hojnom počte sa usídlili nielen na stenách a mramorových podlahách zámku, ale aj v parku. Pozornosť ľudského oka pútajú prírodné tvary, ako guľa, alebo staroveký symbol slnka alebo vlny, ktoré predstavujú vodu. To je dôvod, prečo sa tieto tvary a formy opakujú na stropoch a stenách kúpeľov, ako vo vnútri, tak aj mimo areálu zámku."

Zámok Château Amade je unikátny aj vďaka svojej polohe. Nachádza sa ako sme už spomínali na Žitnom ostrove je ohraničený korytom Dunaja a jeho ramenom. V tejto časti Slovenska je mimoriadne úrodná pôda, čo umožňuje miestnym kuchárom tvoriť skutočné delikatesy.

Môžu sa pochváliť aj titulom slow food restaurant, keďže ich základné princípy sú jasne zadefinované. Kvalitné, chutné a poctivé. Rozhodne ochutnajte ich divinu, ryby, či povestný domáci dezert - Amade tortu pripravenú z francúzskej Valhrona čokolády (jedna z najlepších čokolád na svete).

Rozhodne si chvíle užite aj vo welless, ktoré je charakteristické skutočne unikátnymi tureckými kúpeľmi. Tie vlastne nemajú široko ďaleko konkurenciu. Postavili ich samotní tureckí špecialisti. Po oddychu si doprajte šálku kvalitného tureckého čaju, prípadne skúste "šišu".

No a milovníci romatniky by určite nemali vynechať ani typický zámocký čaj o piatej. Pokiaľ je reč o detailoch a prepájaní s minulosťou, tu naozaj urobili maximum.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe