Presunúť na hlavný obsah

Ešte nemáte plán na jarné prázdniny? Naučte deti slow traveling od mala, tu sa vám to podarí

Cestovanie

Pokiaľ chcete deťom urobiť nezabudnuteľné jarné prázdniny, strávte s nimi čas na miestach, ktoré sú akýmsi malým návratom ku koreňom. Spoznávajte les, naháňajte sa po kopcoch, založte si oheň a večer pozorujte hviezdy. Jednoducho si užívajte prítomnosť a vychutnávajte vzájomnú blízkosť.

Návrat ku koreňom, spoznávanie nových vecí cez skúsenosti a objavovanie nepoznaného 

Ak chcete deťom naozaj urobiť jedinečné a výnimočné prázdniny, zabudnite na preplené hotely, ale skúste niečo iné. Slow traveling je na to ako stvorený. Nevyčerpáva, práve naopak - človeka obohacuje, rozvíja a predovšetkým dáva priestor novým zážitkom. No a na to sú ako stvorené staré chalupy, či domy, ktoré už sami o seba majú v sebe ducha výnimočnosti. Veď uznajte, spať v 110 ročnom dome pod lesom je už samo o sebe zážitkom. Dom na Studenci je miestom, ktoré dáva priestor a úplne iný rozmer cestovaniu s deťmi. 

Je to všetko o spomalení a nastavení sa tak, že možno uvidíte o niečo menej, no budete mať oveľa viac zážitkov.

A áno dá sa to aj s deťmi. My sme to dokázali so štyrmi. Skrátka platí - tak ako je nastavený rodič, nastaví sa aj dieťa. V tomto domčeku, ktorý vyzerá ako vystrihnutý z rozprávkovej knižky je všetko pripravené tak, že sa úplne môžete vyhnúť obchodom, či návšteve mesta - teda ak po tom netúžite, keďže Banská Štiavnica je na skok.

Funguje to tu formou foodsharingu, takže niečo prinesiete vy, niečo tam nájdete po predchádzajúcich hosťoch a zároveň vždy nejaké zásoby doplní aj sám majiteľ Juraj. Skrátka ide o to, aby sa eliminovalo plytvanie potravinami a vy ste mali komfort toho, že keď niečo zabudnete priniesť, jednoducho to v domčeku nájdete. Dokonca je tu aj malá vínna pivnička, takže postarané je skutočne o všetko.

Naučte deti pripravovať obľúbené jedlá, ugrilujte si vonku niečo, či rozložte oheň a opečte slaninku. A v zime, majú takéto zážitky predsa len zase iné čaro. Na všetko tu mysleli. No a bonus navyše, keďže majiteľ je veľký gurmán, kuchyňa je 100%. Výbava od rôznych príprav kávy (kotogo, automatický pákový kávovar, manuálny espresso kávovar) cez odšťavovač, toustovač, waflovač, mlynček na mäso či sous vide, vás sama o sebe, prinúti skúšať nové gurmánske špeciality vo vlastnom podaní. Takže smelo do toho, jedlo predsa spája. 

Čítajte tiež: Bytový dizajnér André Sedmák: Pri prerábaní vám postačí vymeniť tieto základné veci a máte nový domov

Pohodlne sa sem zmestíte s partičkou ôsmich kamošov, či dve rodiny s deťmi. Toto miesto je spojením ľudových prvkov a modernej doby a treba uznať, že tento zámer vyšiel perfektne. Hneď za domom máte les a nenáročnou prechádzkou sa dostanete k tajchu. V lete ideálne na kúpanie, počas zimy vezmite drobcom korčule a zahrajte si hokej. Cestou pozbierajte šípky, ktoré vám urobia radosť vo váze, nechajte deti behať po kopcoch, či hrať sa na schovávačku.

Obrovským benefitom je práve bezprostredné spojenie s prírodou. A aby sme nezabudli, večer určite pozorujte hviezdy a nezabudnite si niečo priať!

"Pôvodný zámer vôbec nebolo domček prenajímať, kúpil som ho ako vysnívanú predstavu balancu medzi mestským životom v Bratislave (ktorý mám takisto rád) a pokojom/relaxom na chate pri milovanej Banskej Štiavnici. Paradoxne za to môze Covid, nakoľko z dôvodu pandémie sme v práci zásadne zmenili pracovný mindset, prešli na tzv. SmartWorking, kde je plánovaný predpoklad práce z domu vs. office cca 50/50 - a predstava chodiť do officu v Bratislave a zároveň pracovať zo Studenca (z úplne iného sveta), sa mi veľmi páčila."

"No a dnes je to skrátka srdcovka. Učím sa nové veci, baví ma byť kreatívny v prerábaní a dotváraní finálnej podoby domčeka, veľa vecí si robím sám, alebo s pomocou kamarátov - môžem povedať, že mi to zmenilo život celkom zásadne k lepšiemu," prezrádza majiteľ Juraj.

Na tomto mieste je myšlienka slow travelingu skrátka definovaná dokonale. Zabudnite na telku, nájdete tu množstvo spoločenských hier, kalčeto, šípky, gramofón s platňami, reproduktor v každej izbe, či projektor a hot tub vírivku. To všetko sa postará o nezabudnuteľné zážitky, všetkých členov posádky, s ktorou tu budete tráviť čas. 

No a predsa len, ak by ste túžili po výletoch po okolí, tu je pár tipov: 

 • Banská Štiavnica - historické centrum, Kalvária, Počúvadlo, Štiavnické bane
 • Tajchy, vrátane druhého najväčšieho, ktorý je priamo v Studenci
 • V zime Salamandra - lyžiarske stredisko 20 minút od domčeka 
 • Kremnica
 • Turistické chodníčky v štiavnických vrchoch
 • Rozhladňa na Krahuliach

Filozofia slow travelingu

 • ubytujte sa na mieste, ktoré vám umožní spoznávať bližšie miestnych
 • ráno si doprajte kvalitnú kávu, či horúci čaj s domácim medom a tento okamih si vychutnajte
 • pripravte si jedlo z lokálnych surovín a nájdite si čas na dlhé a pomalé raňajky
 • veľa vecí spoznávajte peši, či z bicykla
 • cestujte pre to, aby ste nasávali a získavali nové zážitky
 • zdokonaľujte svoje zručnosti
 • učte sa nové veci
 • spoznávajte miestne tradície a kultúru

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe