Presunúť na hlavný obsah

Učarovali vám dovolenky v karavane? Pozrite sa, na čo všetko sa pripraviť, aby sa takýto rodinný trip stal nezabudnuteľným

Cestovanie

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a ak aj vy chcete tento rok skúsiť niečo nové, road trip karavanom je na to ako stvorený. Absolútna sloboda, bezpečnosť, žiadne limity a navyše nezabudnuteľné výhľady a zážitky. Treba sa však na pár vecí pripraviť. Pozrite sa spolu s nami ako to vyzerá v praxi.

Slobodné cestovanie v aute, ktoré je zároveň domovom má množstvo benefitov

Kemping a karavaning má na Slovensku skutočne dlhú históriu, hoci sa to možno nezdá. Aj keď v dnešnej dobe je cestovanie na štyroch kolesách už úplne iný level, ako to bolo v čase najväčšieho rozmachu u nás, v roku 1995. V mnohých prípadoch prichádzali prvé kontakty s touto formou cestovania práve zo zahraničia. Ľudia jednoducho pochopili základnú vec - karavaning je sloboda spojená s dotykom prírody, v absolútnom súlade. 

Úplná voľnosť vo výbere miesta, kde chcete svoju dovolenku tráviť, máte možnosť voľby prostredia, ktoré vám najviac vyhovuje, prispôsobíte si termín a o súkromí ani nehovoríme. Všetko, čo potrebujete, máte totiž stále v zásade so sebou.

V "korona období" navyše neriešite ani to, kto bol v izbe pred vami, kto spal v danej posteli. Skrátka máte svoj vlastný domov na kolesách. Nie, nemusíte ho hneď kupovať. Samozrejme aj možnosť požičania si karavanu je super cesta, najmä ak ide o vašu premiéru. Nie každému totiž takáto forma travellingu sadne. Preto je fajn si to najskôr vyskúšať. Ak sa však radíte do kategórie dobrodruhov, určite vám to bude vyhovovať. Tiež je však v tomto prípade dobré staviť na overenú kvalitu, ktorá vám zabezpečí komfort po všetkých stránkach.

"V prvom rade je potrebné povedať, že všetky naše karavany, ktoré máme na prenájom sú do 3,5 tony, to znamená, že Vám stačí  vodičský preukaz skupiny B. Za najväčšiu výhodu prenájmu práve od nás považujeme práve našu 20 ročnú skúsenosť s karavaningom. Ak by sme mali odporučiť vozidlo pre dvojicu, tak by sa jednalo o kratšie vozidlo či už s manželskou posteľou alebo s dvoma jedno lôžkami s možnosťou spojenia na jedno veľké lôžko. Pre rodinu s deťmi si dovolíme tvrdiť, že je najvyhovujúcejšia alkovňa pre svoje rozvrhnutie interiéru. Nič nepokazíte ak sa rozhodnete aj pre polointegrované, alebo integrované vozidlo. Všetko závisí od požiadaviek zákazníka na akú dovolenku sa chystá a aké aktivity chce vykonávať."

"Myslíme si, že v akomkoľvek obytnom aute alebo prívese je takýto typ dovolenky nezabudnuteľným zážitkom. Počas hlavnej letnej sezóny, ktorá práve prebieha (15.06-15.09.) prenajímame karavany na minimálne 7 po sebe idúcich kalendárnych dní, horná hranica prenájmu nie je obmedzená. Pri prenájme na 10 dní a viac poskytujeme zľavu za prenájom. Mimo hlavnú sezónu je to minimálne na 3 dni," prezrádza Dominika Jurášková, z Turčan-auto, Caravan centra. 

Karavan je miesto, ktoré vám poskytne skutočne všetko, čo potrebujete. Je to vlastne plnohodnotný mini dom. Nájdete tam spálňu, kde sa v pohode vyspíte štyria, kuchyňu so sporákom, v ktorej si dokážete pripraviť takmer všetky jedlá, kúpeľňu, wc, jedálenský stôl aj stoličky. Takže ak by vám nejaký deň počasie aj nevyšlo, bezproblémov, dokážete fungovať vo vnútri. Čo je obrovskou výhodou, oproti stanu napríklad. 

Vo svojom dome na kolesách, máte možnosť doslova precestovať svet, meniť lokality už za pochodu, nadväzovať nové priateľstvá a v podstate si na určitý čas vyskúšate malý komunitný život. Pretože život v kempe, o komunite je.

My sme si vrámci našej premiéry, vybrali rovnako rodinnú firmu, ktorá karavany požičiava a takisto malý family kemp na Slovensku v Starej Lesnej, ktorý atribúty cestovania s deťmi skutočne spĺňal. Hoci to pri kempoch býva skôr výnimkou, tu ste si naozaj mohli dopriať pokoj, ticho a nádherné výhľady. Aj keď tu boli rodiny s deťmi, všetci rešpektovali súkromie toho druhého a decká spolu skvele fungovali. No a nadväzovanie kontaktov, medzi drobcami je tiež veľkým benefitom, čo uzná každý rodič.

Trampolína, detské ihrisko, zurčiaci potom pod kempom, to všetko sa počíta. Kúpanie v 8 stupňovej vode je tiež zážitkom, bosé nohy a zbieranie čučoriedok rovnako. Skrátka všetko, čo sme v detstve poznali my, je na takomto mieste opäť realitou. Zastavíte sa na chvíľu v čase a užívate si prítomné okamihy. Tak inak ako v 5 hviezdičkovom hoteli. Viac vnímate, prežívate a deti to tiež cítia. 

Áno, bufet tu síce nebol, ale za nás to bolo obrovské plus. O 22:00 bol večerný pokoj, ktorý každý dodržiaval. A tým, že najmenší predtým vybili skvele baterky - pri hraní futbalu, či na výletoch, konečne si v tomto čas vydýchli aj rodičia. Sadnete si pred karavan, zapálite sviečky, nalejete pohár vína, vezmete knihu do ruky a nič neriešite. Podľa nás balzam pre dušu.

Rady pred cestou:

Snažte sa brať so sebou čo najmenej oblečenia, priestor v karavane je limitovaný, takže baľte nevyhnutné veci. Deti prežijú bez 4 náhradných mikín, či svetrov a vy tiež. Rovnko ako si auto preberiete, odporúčame nabaliť všetko pred domom do poličiek. Vždy skontrolujte, či sú dobre zatvorené, aby sa vám po ceste neotvorili. Ušetríte si tým čas na mieste, kam sa chystáte, keďže po príchode budete riešiť skôr to, kde je prívod vody a ako sa viete napojiť na elektriku. 

Ako sa baliť a čo nezabudnúť:

 • úplný základ je výbava kuchyne - hrnce, doska na krájanie, panvica, varešky, nože, hubka na riad, prostriedok na umývanie riadu, utierky (skrátka všetko, čo bežne pri varení používate doma - v požičanom karavane máte základný set tanierov, príbora a pohárov)
 • obliečky a periny, keďže nebývajú pochopiteľne súčasťou výbavy
 • nepremokavé oblečenie, gumáky, plavky
 • uteráky, pevnú a nepremokavú obuv ak sa chystáte chodiť po horách
 • deky na sedenie
 • bicykle a prilby, keďže nie všade dokážete na výletoch karavanom zaparkovať - takže okrem zábavy, budete mať aj prostriedok na presúvanie
 • sviečky a vonné tyčinky proti komárom

Tipy na super kempy u nás:

Na Slovensku je asi 100 miest kde môžete legálne stáť s karavanom od hlavného mesta až po východ Slovenska. Máme to šťastie, že všade stretnete milých, prajných ľudí a nájdete krásnu prírodu. Odporúčanie z našej strany je však vyberať si skôr kempy s prípojkou na elektriku a s možnosťou čerpania vody. To je základ.

 • Kemping Leháro - Stará Lesná
 • Farma pod Poľanou - Čechánky, Látky
 • Lúka pri Richňavskom jazere - Štiavnické Bane
 • Malý ranč Na Okraji - Novoť
 • Farma pod Vtáčnikom - Kamenec pod Vtáčnikom

Zážitkové výlety, ktoré budú baviť deti aj dospelých:

Ak ste vo Vysokých Tatrách, určite si urobte výlet na Skalnaté pleso. My sme boli s deťmi vo veku 3 a 6 rokov a bezproblémov to zvládli, s viacerými prestávkami samozrejme. Hore sme sa vyviezli lanovkou a dole to zišli. Ak sa vám chce, môžete sa nechať vyviesť až na Lomnický štít.

Zo Starej Lesnej vedú super cyklochodníky až do Tatranskej Lomnice, takže si môžete robiť výlety po okolí, dopriať si niekde obed, či kávičku a zároveň športujete. 

V Tatranskej Lomnici, máte pre deti nespočetné možnosti - od bobovej dráhy, Dobrej hračky (herňa pre deti), Tricklandie až po prechádzky a turistiku. Prípade ak sa vám chce, viete sa ísť okúpať do aquaparku do Popradu, aj keď podľa nás, úplne vrámci zážitkov, stačí potok pri kempe. 

Základná výbava v autách Turčan - Praktické info a veci, ktoré sa vám určite budú hodiť 

 • Kuchynský kút s plynovým sporákom, chladničkou s mrazničkou, riadmi (4 x tanier, 4 x miska, 4 x pohár, 1 x čajník)
 • Interiérový stôl + sedačky
 • Kombinovaná kúpeľňa (chemické wc + umývadlo)
 • Samostatná sprcha
 • Priestranný úložný priestor v zadnej časti vozidla (garáž)
 • Stojan na 4 bicykle + výstražný terč
 • Cúvacia kamera, lepiaca sada + kompresor, zdvihák a kľúč na kolesá (v prípade defektu)
 • Markíza + rafter + kľuka + popruhy
 • Exteriérový koberec, 4 x kempingové stoličky + 1 x kempingový stôl, 25m bubon predlžovací kábel + redukcia do el. stojanu
 • 1 x 10 kg propán-butánová bomba, vyrovnávacie kliny  (v prípade nerovného povrchu) + 4 podperné nohy, posteľné povlečenie (plachty)
 • Kľúč na vypúšťanie odpadovej nádrže, kladivo, vedro, metla + smetár na zametanie, povinná výbava (4 x reflexná vesta, 1 x auto-lekárnička, 1 x výstražný trojuholník)
 • Slovenská diaľničná známka

Čítajte tiež: Minari získal Zlatý glóbus za najlepší cudzojazyčný film: Dráma, ktorá vypovedá o veľkom americkom sne

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe