Presunúť na hlavný obsah

Bytový dizajnér André Sedmák: Pri prerábaní vám postačí vymeniť tieto základné veci a máte nový domov

Bývanie

Charizmatický dizajnér André Sedmák nám prezradil, ako efektívne môžete prerobiť svoj domov. A to bez väčšej námahy.

Ak sa vám žiada zmeniť váš domov, tak by ste mali zbystriť pozornosť. S talentovaným bytovým dizajnérom André Sedmákom sme sa porozprávali o tom, ako jednoducho zrealizovať prerábku, ale i o tom, čo preferuje a odporúča, prípadne aké chyby ľudia pri prerábaní najčastejšie robia. 

Ak by si mal vyzdvihnúť 3 hlavné trendy bytového dizajnu, ktoré dominujú tomuto roku, ktoré by to boli?

Myslím si, že v súčasnej dobe je záujem o dizajn interiéru veľmi rozmanitý. Náš ateliér Free Architects je špecifický tým, že sa nezameriava len na jeden štýl, ale dokážeme vymyslieť takmer čokoľvek. Nebojím sa povedať, že tak, ako u nás, tak i vo svete je teraz veľkým trendom kombinácia štýlov. Medzi najobľúbenejšie rozhodne patrí minimalizmus a industriálny štýl, ale aj minimalizmus a provance a čistý škandinávsky interiérový štýl. Trend minulého roka - nahrádzanie betónových podláh za mramorové dlažby a obklady pretrváva i do tohtoročného roka, spoločne s dreveným laťkovaním. 

Prečítajte si: Slovenka Soňa navrhovala interiéry milionárom: Rozhodla sa vrátiť do rodnej krajiny, kde chce ponúknuť to najlepšie

Kráľovská modrá je farbou roka. Je to podľa teba však vhodná farba do bytov či domov? Mali by sa ľudia nechať uniesť trendmi aj v tomto smere?

Je to veľmi kompatibilná a variabilná farba. Kombinovateľná s bielou, sivou, béžovou, tiež s rôznymi texútrami ako drevom, kameňmi aj hladkých plôch. Kráľovská modrá krásne vynikne na poťahových textíliách ako menčester a zamat. Vždy ale záleží na zvolenom štýlu interiéru, kde môže táto farba krásne podtrhnúť detaily alebo sa stať dominanciou celého priestoru. 

V čom robia ľudia podľa teba najväčšiu chybu pri zriaďovaní bytu či prirábaní?

Medzi základný problém patrí kolízia pohybovej dostupnosti. To znamená, že sa nedodržiava dostatočný priestor medzi jednotlivými kusmi nábytku pre komforný pohyb členov domácnosti. Ďalej to je necitlivá kombinácia textúr, materiálov, tvrdý kontrast farieb. Tiež sa nesmie zabúdať na manipulačný priestor v detailoch, tzn. sádrokartónové niky, instalačné predsteny, ktoré sú súčasťou kuchynskej linky alebo technického zázemia domácnosti. Preto doporučujeme minimálne konzultáciu a preverovanie 2D alebo 3D programov s interiérovým dizajnérom. 

Mohlo by vás zaujímať: Materiál sezóny, ktorý oživí každú miestnosť u vás doma: Vyhrajte sa s drevenými prvkami

Ako podľa teba efektívne oživiť bývanie, bez úplne veľkej prerábky?

Veľmi efektívnym prostriedkom na oživenie interiéru môže byť dekoračná stierka, maľba, výmena osvetlenia, zmena poťahových látok na nábytku. Tiež môže zafungovať výmena jedálenských stoličiek či závesov. 

Ktoré materiály ty osobne považuješ za najvhodnejšie, naopak, ktoré by sme v domácnostiach už mať radšej nemali? Čo je pre teba najväčšie faux pas v tomto smere?

Veľa ľudí podceňuje podlahové krytiny a pritom podlaha sa označuje za tvár interiéru. Najvhodnejšími materiálmi v tomto smere sú drevo, keramická dlažba a vinyl. Medzi najväčšie faux pas považujem kombináiu viacerých materiálov na podlahe v kombinácii s tapetami. Vyplatí sa držať zlatého pravidla - menej je viac.

Veľa ľudí bojuje s priestorom. Máš nejaký trik, ako ho opticky zväčšiť?

Základným prvkom optickej veľkosti priestoru sú okná. Trikom pre zväčšenie stropu sú dlhé závesy od stropu až po zem. Taktiež správny smer pokladania podľahy zohráva veľkú úlohu v tomto smere. V malometrážnom byte pomáhajú svetlé materiály a farby. A taktiež je dôležitý správny výber produktov a ich rozmiestnenie v priestore. Jak na malometrážne byt, ale tiež veľké, komerčné interiéry či individuálnu výstavbu, nadštandardné bývanie a architektúru, sa môžete pozrieť na naše sociálne siete @freearchitects alebo na web www.freearchitects.cz.

Neprehliadnite: Interiérová dizajnérka Simona Šándorová vám pomôže zariadiť spáľňu: Aké odtiene kombinovať a čo do nej nepatrí?

- Najčítanejšie -