Presunúť na hlavný obsah

Ako by mali jesť naše deti? Pestro a najmä pravidelne, tvrdí známy výživológ

Zdravie

Odborníci dlhodobo poukazujú na fakt, že až tretina slovenských detí raňajky úplne vynecháva, väčšinou kvôli rannému nechutenstvu, no svoju rolu zohráva aj nedostatok času. „Podľa vedcov hrozí deťom, ktoré vo veku okolo 4 rokov vynechávajú raňajky, vyššie riziko nadváhy a obezity vo veku 7 rokov,“ upozorňuje Milan „Docent“ Sedliak.

Raňajky sú základ

„Žiaci potrebujú kvalitnú a pestrú stravu, aby boli plní energie, lepšie sa im učilo, spalo a správne sa vyvíjali. Vyvážená desiata by mala obsahovať dostatok ovocia, zeleniny, vlákniny aj bielkovín,“ hovorí známy odborník na výživu. „Používam pravidlo, že ak máme 80 % kvalitnej stravy, 20 % môže byť aj vo forme vysoko spracovaných potravín, ako sú napríklad keksíky,“ dodáva.

Na vitamíny nezabúdajte

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by sme mali denne zjesť aspoň 400 g ovocia a zeleniny denne, spolu asi päť kúskov. Ideálne je konzumovať ich čo najčerstvejšie, surové alebo len krátko povarené, aby si zachovali dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny. Aj preto 79 slovenských základných a materských škôl z celého Slovenska dostáva od známeho reťazca ovocie a zeleninu raz týždenne počas celého školského roka zadarmo. Čerstvé hlavičky, ako sa tento úspešný projekt nazýva, učí deti vyváženému stravovaniu, a to už od najútlejšieho veku. Výsledky vidíme už dnes, viac ako tretina školákov si začala na desiatu nosiť viac ovocia a zeleniny a zaujímajú sa viac o zdravú výživu.

Hlavne pravidelne

Pre deti je harmonogram dôležitý, jedlo by malo byť podávané každý deň v približne rovnakom čase. Vďaka zaužívaným rituálom sa cítia bezpečnejšie, majú menší problém zaspať, vstať či jesť. Pri jedle by sa nemali hrať s hračkami, čítať knižku, pozerať do tabletu, mobilu alebo na televízor.

Deti majú menší žalúdok než dospelí,  ich telo sa nachádza v intenzívnom vývoji a potrebuje vyšší príjem živín. 3 jedlá im väčšinou nestačia, pretože majú  menší žalúdok. Ideálne je preto podávať deťom menšie porcie, a to častejšie, napríklad 5 až 6 jedlách denne.

Prvá online show Kauflandu pre malých i veľkých

Vtipné videá zamerané na vyvážené stravovanie nájdete už dnes na youtube a webovej stránke www.kaufland.sk/zdrava-vyziva, oplatí sa sledovať aj jeho sociálne siete. Do projektu sa zapojili viaceré osobnosti z televíznych obrazoviek či sociálnych sietí, nechýba ani najznámejší docent na Slovensku v úlohe skutočného odborníka na zdravú výživu či obľúbená herečka Natália Germani.  

Najnovší diel sa zameriava na zdravú stravu detí a mládeže, pustiť ho môžete aj vašim ratolestiam. „Správne stravovanie sa pri deťoch neoplatí podceňovať. Sú vo vývine, preto potrebujú kvalitnú, pestrú a vyváženú stravu s dostatkom minerálov, vitamínov a živín pre správny rast, dobrý spánok aj sústredenie,“ zdôrazňujeMilan Sedliak.

- reklamná správa -