Presunúť na hlavný obsah

Opuchnutie nôh a prstov v lete: Prečo k nim dochádza a tipy, ako sa im vyhnúť čo najviac

Chudnutie a diéty

Opuchnuté nohy dokážu pokaziť celé leto, teplé počasie. Namiesto toho, aby ste si užívali príjemné slnečné dni, trápite sa s dolnými končatinami. Dôležité je opuchy nepodceňovať a zistiť, či „nohy ako bandasky“ neukazujú na nejaký závažnejší problém.

Vysoké teploty sú záťažou pre celý organizmus a pre dolné končatiny zvlášť, pretože sa krv v nohách hromadí a spôsobuje pocit ťažoby, bolesť a opuchy.  V kombinácii so sedavým zamestnaním, dlhodobým státím či životom s nedostatočným pohybom je to veľmi nepríjemné.

Je to dané predovšetkým tým, že teplo spomaľuje prietok krvi v žilách, zvyšuje sa riziko dehydratácie a častejšie sa cestuje, čo tiež zvyšuje riziko zápalu žíl.

Za opuchnuté nohy v lete však nemôže iba teplé počasie. Opuchy majú často ďalšie príčiny, ktoré by sme mali zistiť a liečiť.

Čítajte tiež: 7 tipov, ako schudnúť čo možno najrýchlejšie: Ideálny sen každého z nás

Chronická žilová choroba

Podľa lekárskych štatistík je toto ochorenie najčastejšou príčinnou opuchov nôh. Trpí ním až 85 percent ľudí. Zapálené žilové steny strácajú pružnosť a nevytláčajú potom krv späť k srdcu. Opuchy vás teda trápia hlavne večer, po celom dni strávenom na nohách. Najviac ohrození sú ľudia s nadváhou a sedavým zamestnaním.

Okrem opuchov sú ďalším príznakom chronickej žilovej choroby metličkové a kŕčové žily. Pokiaľ je príčinou vašich opuchnutých nôh práve toto ochorenie, neotáľajte s návštevou lekára. Čím skôr svojho praktického lekára navštívite a zveríte sa mu so svojimi symptómami, tým lepšie. Jedine správnym liečebným postupom, ktorý zahŕňa režimové opatrenia, kompresívnu terapiu a účinný liek na predpis (venofarmakum), môžete zamedziť ďalšiemu zhoršovaniu príznakov a nepríjemnému vývoju choroby.

Najväčšou chybou ľudí trpiacich touto chorobou je spoliehanie sa na samoliečbu, na rôzne nepodložené „babské“ rady či návštevu lekárne a zakúpenie potravinového doplnku stravy.

Tehotenstvo

Opuchnuté nohy sú v tehotenstve veľmi časté, zvlášť v jeho druhej polovici. Kvôli správnemu vývoju plodu začne telo zadržiavať väčšie množstvo tekutín. Zvýšením hmotnosti a tlaku rastúceho brucha na panvové žily sa hromadí krv v nohách a následne sa rozvíjajú kŕčové žily.

V tomto období pomáha dodržiavať správny pitný režim, často meniť polohy nôh, chodiť pravidelne na rýchlejšie prechádzky a používať kompresívne pančuchy pre tehotné. Je možné brať aj lieky na žily, ktoré vám predpíše lekár. Opuchnutým nohám sa potom výrazne uľaví.

Lymfatické opuchy

Opuchy spôsobené chybou v lymfatickom systéme a hromadením lymfy v podkoží spoznáte tak, že okrem členkov sú opuchnuté aj prsty a priehlavky. Odborne sa nazýva lymfedém. Ten môže byť dedičný, v takom prípade hovoríme o primárnom lymfedeme, ktorý sa objaví najčastejšie v dospievaní, viac u dievčat ako chlapcov. Sekundárny lymfedém vzniká blokáciou lymfatického riečišťa úrazom, operáciou, ožarovaním, zápalom či rastom nádoru. V oboch prípadoch dochádza ku kumulácii lymfy.

Tento typ opuchu by mal byť liečený na špecializovaných pracoviskách, v lymfocentroch, pomocou komplexnej dekongestívnej terapie. Tá zahŕňa ručné a prístrojové lymfodrenáže, kompresívnu terapiu, lymfotaping a farmakoterapiu pomocou venofarmák.

V liečbe lymfedému sú veľmi dôležité aj režimové opatrenia, ktorými sú udržiavanie telesnej hmotnosti, vyvarovanie sa dlhému státiu či sedeniu, dostatok pohybu, vyhýbaniu sa vysokým teplotám a noseniu vhodného oblečenia a obuvi.

Mohlo by vás zaujímať: 4 cesty ako sa zbaviť brušného tuku navždy: Toto vám určite pomôže

Sedavé zamestnanie

Celodenné sedenie pri počítači nerobí dobre nielen chrbtu, ale ani nohám. Podobné problémy prináša aj zamestnanie, kde sa väčšinu času musí stať. Nohy tuhnú a prietok krvi sa opäť spomaľuje, krv sa hromadí v dolných končatinách a tie opúchajú.

Dôležité je nohy pravidelne preťahovať, nesedieť celý deň na jednom mieste. Ideálne sú malé prechádzky či občas vybehnúť schody.