Presunúť na hlavný obsah

10 dôvodov, prečo nechudnete, aj keď sa o to snažíte: Zmeňte tieto návyky a dosiahnite ideálnu hmotnosť

Chudnutie a diéty

Chudnutie je téma, ktorá zaujíma mnoho ľudí, no často sa stretáva s množstvom mýtov a nesprávnych predstáv. Veľa z nás si myslí, že hlavným problémom pri snahe schudnúť je prejedanie sa.

Pravdou však je, že mnohí ľudia robia zásadné chyby práve tým, že jedia príliš málo a nevyvážene. Tento text sa zaoberá najčastejšími chybami, ktorých sa dopúšťame v snahe dosiahnuť ideálnu hmotnosť, a ponúka rady, ako ich napraviť. Prečo je teda dôležité jesť dostatočne, nezanedbávať bielkoviny a nestrážiť si všetko až príliš úzkostlivo? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Čítajte tiež: Tajomstvo štíhlych nôh a sexi brucha Francúzok: Všetky generácie sa držia tejto jednej veci a funguje to skvele

Jete málo

Možno vám to príde zvláštne, ale mnoho ľudí, ktorí bojujú s váhou, nemá problém s tým, že by sa prejedali, ale naopak preto, že jedia málo a nevyvážene. Je to problém predovšetkým u žien, ktoré chcú schudnúť. Obmedzí prílohy, nahradia ich zeleninou a celkovo znížia porcie bez toho, aby zvýšili podiel bielkovín a sústredili sa na komplexné sacharidy. To síce môže chvíľu fungovať, ale čoskoro sa dopracujú tak akurát k tomu, že budú priberať aj z pohľadu na čokoládu (ako sa hovorí "tlstnete aj z vody"). Pre zdravé chudnutie je naozaj dôležité jesť dostatočne a nehladovať. Nemôžete totiž porcie uberať do nekonečna. Vaším cieľom nie je telo previesť do sporiaceho režimu, ale naopak to, aby sa vám rozbehol metabolizmus a telo začalo spaľovať tuky navyše. Síce je nutné byť v kalorickom deficite aby ste schudli, ale nie je dobré tento deficit preháňať a jesť naozaj málo (napríklad aj pod úroveň bazálneho metabolizmu). V tej chvíli totiž telu začnú chýbať živiny, nutné pre jeho správne fungovanie a okrem jojo efektu môžu prísť aj  zdravotné problémy.

Veľmi sa obmedzujete a stresujete

Všetko si strážite v kalorických tabuľkách, jete len tie zdravé potraviny, nedoprajete si ani kúsok ničoho, čo máte radi, ale váha sa jednoducho nepohne. Tak sa obmedzíte ešte viac a strážite každé sústo a dúfate, že to pomôže. Tak to ale fungovať nemôže. Okrem jedla má na chudnutie vplyv aj psychika a nadmerná snaha v tomto prípade ničomu nepomôže. Telo je z vášho snaženia šokované, nevie, čo si má myslieť. Zrazu mu dávate úplne inú stravu, než bolo zvyknuté v úplne inom množstve. Jednoducho veľmi tlačíte na pílu. Choďte na zmenu postupne, neodopierajte si nič, čo máte radi, len si to doprajte v zdravších variantoch. Ak je to veľmi nezdravé jedlo, postrážte si množstvo.  Možno to bude znieť zvláštne, ale poznám veľa ľudí, ktorí úspešne schudli až vo chvíli, keď celé chudnutie prestali tak veľmi riešiť.

Vynechávate prílohy a pečivo

Jednou z obľúbených rád pre chudnutie je nahradiť prílohy zeleninou a pečivo poslať do večných lovísk. To je ale samozrejme hlúposť. Vaše telo komplexné sacharidy potrebuje ako palivo. Tento postup je obľúbený preto, že zo začiatku naozaj rýchlo schudnete (väčšinou nie tuk, ale vodu - sacharidy viažu vodu v tele), ale na váhe to spoznáte a to vás bude veľmi tešiť. Problém je ale v tom, že toto dlhodobo dodržiavať zvládne málokto, a nie je na to ani dôvod. Časom si jednoducho nejakú tú prílohu atp. dáte a váha vám to vráti nárastom hmotnosti, takže zase striktne všetko vynecháte a dostanete sa do začarovaného kruhu. Kedykoľvek si doprajete čo i len málo naviac, vaša váha sa vyhupne hore dvakrát toľko, než išla pôvodne dole. Plus pokiaľ nemáte nejakú intoleranciu, kedy sacharidy jednoducho musíte cielene obmedziť, tak vám určite budú chýbať aj tak nejako „psychicky“ a budete smutní, že ostatní si môžu dať pizzu a nepriberajú, ale vy sa na ňu nemôžete ani pozrieť. 

Jete len do určitej hodiny a potom hladujete

Niekde ste sa dočítali, že by ste mali jesť len do piatich hodín večer, čokoľvek zjete potom sa nejakým kúzlom uloží vo forme tukov a už ich nestratíte. Preto v päť pekne len šalát a potom si pri televízii nervózne hryziete nechty a nakoniec idete radšej spať, aby ste nevybielili celú chladničku. Ako som už písal, nemali by ste hladovať, tým si zbytočne zabrzdíte metabolizmus a vášmu chudnutiu to len uškodí. Nie, naozaj nie je žiadny vesmírny zákon, že telo od určitej dennej hodiny všetko ukladá a že na večeru si nesmiete dať pečivo či prílohu. Ide o to, čo a koľko zjete dohromady za celý deň/týždeň/mesiac. Nie o to o koľkej sa najete. Doprajte si poriadnu kompletnú večeru. Vaše telo vám bude vďačné, bude sa vám pekne spať, nebude vás naháňať chuť na maškrtenie, plus chudnutie pôjde, ako má.

Máte v jedálničku málo bielkovín

Sústredíte sa na to, aby ste jedli čo najviac zeleniny, ovocia a celkovo zdravých potravín, ale zabúdate si strážiť množstvo bielkovín, ktoré za deň zjete. Ideálne by sa každé vaše jedlo malo skladať zo všetkých troch makroživín: bielkoviny – sacharidy – aj tuky. Ak si na desiatu dáte len jablko, akokoľvek je zdravé, nie je to plnohodnotná desiata a ničomu tým nepomôžete. Len zbytočne rozdráždite žalúdok, doprajete si niečo málo cukrov a za pol hodiny budete mať zase hlad. Bielkoviny sú pre úspešné chudnutie veľmi dôležité. Nezabúdajte na ne, a nerušte si zbytočne len cukry aj keď aj to  treba vo forme zdravého ovocia. Pre príklad. Keď si na raňajky dáte vločkovú kašu s ovocím, je to síce zdravý variant, ale nie úplne dostatočný. Chýba vám tu práve dostatok bielkovín, sú to isté sacharidy. Vmiešajte teda do kaše napríklad jogurt s vysokým obsahom bielkovín alebo tvaroh, pokiaľ máte doma proteín, môžete ho použiť na dosladenie. Po raňajkách založených iba na sacharidoch budete mať čoskoro hlad a chute. Rovnako to urobte u každého jedla počas dňa. Napríklad na obed naozaj nestačí len zeleninový šalát, pridajte si doň mäso, vajíčko alebo napríklad tuniaka. Uvidíte, že s bielkovinami vám chudnutie pôjde o dosť lepšie. Plus vzhľadom na to, že vedia zasýtiť na dlhšiu dobu, nebudete mať za hodinu zase hlad a zabránite tomu, aby ste namiesto tukov chudli svalovú hmotu.

Málo spíte

Mnoho ľudí to podceňuje, ale spánok je pre vaše zdravie a hlavne aj chudnutie absolútne nenahraditeľný. Pokiaľ bude vaše telo vysilené a unavené, na chudnutie mať náladu určite nebude. Aj keď je to v našej uponáhľanej dobe niekedy ťažké, urobte si naň čas. Budete sa možno diviť, ako veľmi to vám aj vášmu chudnutiu pomôže.

Málo pohybu

Síce jete zdravo a vyvážene, ale stále nevyzeráte tak, ako ste si predstavovali. Chudnúť ide aj s minimom pohybu, je ale jasné, že s pohybom to ide nielen lepšie, ale aj telo s ním vyzerá úplne inak. Pekne sa tvaruje, svaly sa spevňujú a tak ďalej. Preto nečakajte so športom až schudnete, pripojte ho k vašej chudnúcej snahe a uvidíte, že z pohľadu do zrkadla hneď budete mať väčšiu radosť. Nie je nutné ísť hneď zdvíhať činky do posilňovne alebo ubehnúť maratón. Stačia aj prechádzky, výlety s rodinou alebo akýkoľvek pohyb, ktorý máte radi. A nie, nebojte sa, keď začnete cvičiť, naozaj z vás do pár dní nebude miesto jemného dievčaťa Rambo. Chudnúť a pritom aj postavu formovať je vlastne to najjednoduchšie riešenie. Viem, že veľa ľudí na to ide tak, že najskôr schudnú a potom budú postavu spevňovať. Za mňa je to ale zbytočná dvojitá práca, ktorá zaberie dvakrát toľko času ako keď to urobíte oboje dohromady.

Príliš  pohybu

Opačným problémom je to, že športujete, makáte ako blázon, ale váha stále zostáva rovnaká. Väčšinou je to tým, že ste svojej aktivite neuspôsobili jedálniček (jete menej ako by ste mali, nemáte dostatok bielkovín), prípadne vám chýba dostatok regenerácie. Pokiaľ sa veľa hýbete, musíte aj dostatočne jesť, aby telo dostalo živiny, ktoré potrebuje na následnú regeneráciu. To nás vracia k prvému bodu - jete málo a telo si drží tukové zásoby. Potom môže byť kameň úrazu ešte v tom, že telu nedopriate potrebnú regeneráciu. Nie je nutné cvičiť každý deň, je lepšie si dávať pauzy, aby telo malo čas regenerovať a spokojne chudnúť. Potom je tiež dobré striedať cvičené partie (napríklad jeden deň vrch tela, druhý spodok) a nepreťažovať stále len jednu partiu (napr. každodenná jazda na rotopede, keď síce trénujete nohy, ale vrch tela sa nehýbe). Ešte by som chcel upozorniť v súvislosti s pohybom na jednu vec. Keď sa začnete pravidelne hýbať, je možné, že váha bude stáť alebo sa dokonca zvýši aj z dôvodu nárastu vody vo svaloch (pre ich regeneráciu). Nevzdávajte teda hneď cvičenie s tým, že na chudnutie nepomáha, dajte tomu čas. Potom je tiež dobré sa sústrediť skôr ako na ručičku na váhe na centimetre. Je totiž dosť možné, že sa vám darí chudnúť tuky, ale naopak sa zvyšuje svalová hmota, takže aj pri vyššej či rovnakej váhe môžete byť pohľadovo znateľne štíhlejší a mať o dve veľkosti menšie nohavice.

Málo pijete

Ako som už písal, pitný režim je jeden z najdôležitejších bodov, ktorý by ste si mali strážiť. Skúste vypiť za deň aspoň dva litre vody. Obmedzte sladké malinovky a džúsy, ktoré sa honosia tým, že majú 100% ovocie, ale je to len zafarbená voda. Majte stále pohár s vodou na očiach a noste fľašu s vodou so sebou. Bez pitného režimu to jednoducho nepôjde.

Neprehliadnite: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Je to v hlave…

Klasická hláška vo veľa diskusiách, skupinách a článkoch o chudnutí. Prečo nechudnem? Je to v hlave! No, po pravde je. Porovnajte si to, prečo vlastne chcete chudnúť, čo na to chcete urobiť, čo od toho očakávate. Nedávajte si nereálne ciele, ako že do mesiaca z vás bude top modelka alebo u mužov fitness boh. Choďte na chudnutie s radosťou, jedzte čo máte radi, majte potešenie z nových receptov a z toho, ako vašej rodine chutí. Cvičte tak, aby vás to bavilo, športujte pre radosť nie pre zhodené kilá. Ak pre vás bude chudnutie len nutnosť, povinnosť a stres, tak to jednoducho nikdy poriadne a dlhodobo fungovať nebude. Neočakávajte výsledky zo dňa na deň, buďte vo svojej snahe konzistentní. Každému ide zhadzovanie tuku inou rýchlosťou. Niekto hneď za prvý mesiac schudne 4 kg, ďalší schudne svoj prvý kilogram napríklad až po dvoch mesiacoch.