Presunúť na hlavný obsah

Ženy, ktoré prepisovali dejiny: Tieto sú vďaka svojmu posolstvu a túžbe po inakosti ikonami dodnes

Zahraničné celebrity

Boli svojské, ctižiadostivé a podarilo sa im do dejín zapísať vo veľkom. Ktoré ženy menili históriu a zanechali v nej nevymazateľnú stopu?

Gabrielle Coco Chanel 

Ak niekto povie Coco Chanel, zrejme vám napadne niekoľko konkrétnych asociácií. Či už si vybavíte okamžite rozpoznateľné logo dvoch CC spojených dohromady, flakón legendárneho parfumu Chanel č. 5., ionickú čiernu prešívanú crossbody kabelku, ktorá sa stala základom módneho sveta alebo Jackie Onassis v tom slávnom ružovom kostýme od Chanel, jedno je isté. Je ťažké poprieť vplyv a prevalenciu tejto ženy vo svete módy. Presadzovala minimaliznus a strohosť, priniesla malé čierne, odštartovala trend námorných topov a predstavila svetu bižutériu.

Čítajte tiež: Hladovala a aby prežila, jedla trávu a psie sucháre: Tieto veci ste o Audrey Hepburn (ne)vedeli, pritom formovali jej osobnosť

Je to len niečo vyše storočia, čo sa Chanel preslávila v tomto odvetví malým obchodom. Teraz je však jej meno synonymom francúzskej jednoduchosti, elegancie a luxusu.

Audrey Hepburn

"Verím v ružovú. Verím, že šťastné dievčatá sú najkrajšie dievčatá. Verím, že zajtra je ďalší deň a verím v zázraky." 

Toto sú citáty od elegantnej, sofistikovanej a očarujúcej Audrey Hepburn, ktorá bola jednou z najobľúbenejších žien v hereckom biznise, počas svojej doby aj mimo nej. Avšak do dejín sa nezapísala len vďaka svojmu talentu. Okrem pomoci hladujúcim a chorým deťom, poskytla nespočetné množstvo rozhovorov v mene krajín tretieho sveta. Za roky neúnavnej práce na misijnom poli, získala mnoho ocenení. Niektoré z nich sú najvyššie civilné vyznamenanie Spojených štátov a dostala aj Prezidentskú medailu slobody.

V decembri 1992, aj keď sama trpela rakovinou v pokročilom štádiu, stále slúžila v Somálsku, Keni, Spojenom kráľovstve, Švajčiarsku, Francúzsku a Spojených štátoch.

Marilyn Monroe

Keď počujeme jej meno vybavíme si platinové blond vlasy, ikonické spievanie "Happy Birthday" prezidentovi Johnovi F. Kennedymu a mnohé hollywoodske úspechy. Dodnes zostáva jednou z najfotografovanejších žien na svete vôbec, ikonou krásy a pôvabu. Vplyv Marilyn Monroe na spoločnosť siaha oveľa ďalej ako bola éra jej sveta v žiare reflektorov.

Neprehliadnite: Mala hrať v raňajkách u Tiffanyho, jej život menili muži: Čo všetko ste o ikonickej Marilyn Monroe netušili?

Táto žena zmenila rodové roly, označili ju za feministickú ikonu a jej odkaz slobodomyseľnej, samostatnej a emancipovanej ženy, je oslavovaný v kultúre dodnes.