Presunúť na hlavný obsah

Stravovovanie, keď pracujete v noci: Aké by mali byť veľkosti porcie, ak chcete schudnúť?

Chudnutie a diéty

Riešite jedálniček, snažíte sa chudnúť, ale nemáte potuchy, ako do toho zapadá stravovanie pri práci v noci? Hladovať je nežiaduce, radšej si doprajte poriadne, ale vyvážené jedlo.

Zmena jedálnička, pokiaľ vám ide o redukciu váhy, vyžaduje dávku premýšľania, kombinovania a celkom trochu viac snaženia. Čo ak vám do toho ale pribúda jedna neznáma v podobe jedla na nočných smenách? Máte jesť v noci, ako by bol deň? Dodržiavanie spánkovej hygieny je v rámci chudnutia (aj celkového zdravia) nevyhnutné. Čo ale robiť, keď pracujete na smeny a v hodinách, keď ostatní spia, vy musíte podávať výkony? Z mojich skúseností viem, že ľudia, ktorí takto pracujú, väčšinou nejedia správne. Často v noci nejedia vôbec alebo siahajú po sladkom, ktoré slúžia ako rýchly zdroj energie, alebo si niečo dajú až po príchode domov, tesne pred tým, než idú spať.

Aj v noci sa ale môžete najesť – hlavne, ak ju strávite v pracovnom nasadení. Stratégia hladovania, aby ste nenarušili svoje chudnúce snaženie, nie je správna.

Čítajte tiež: 10 dôvodov, prečo nechudnete, aj keď sa o to snažíte: Zmeňte tieto návyky a dosiahnite ideálnu hmotnosť

Jedno veľké jedlo aj v noci

Než vyrazíte na nočnú smenu, doprajte si plnohodnotnú večeru, čo môže byť napríklad okolo 18. hodiny. Ak ste zvyknutí desiatovať, okolo deviatej večer si môžete dať ďalšie jedlo v podobe menšej desiaty. O polnoci prichádza na rad väčšie, vyvážené jedlo. Nemám na mysli guláš so šiestimi knedľami alebo vyprážaný rezeň so zemiakovým šalátom. Voľte ľahšie jedlá, ktoré ale budú zahŕňať všetky makroživiny - to znamená bielkoviny, tuky i sacharidy. Ideálne je napríklad rizoto s mäsom a zeleninou, výdatnejšia polievka, cestovinový šalát s tuniakom, obložený sendvič alebo napríklad plnená tortilla s kuracím mäsom. Potom sa riaďte svojim aktuálnym hladom. Pokiaľ vás netrápi hladný žalúdok, desiatu pokojne vynechajte, pokiaľ hlad máte, môžete zaradiť napríklad nejaký mliečny výrobok – jogurt alebo kefír. Celkovo si v noci vyberajte ľahšie jedlá, ktoré toľko nezaťažia trávenie, a jedzte najneskôr 3 hodiny pred ranným spaním.

Buďte pripravení a pozor na kofeín

Jedálniček majte premyslený a zabaľte si jedlo so sebou. Čo budete v noci zháňať, keď vás prepadne hlad? Buď budete hladovať, alebo sa spoľahnete na ponuku automatov, ktoré na pracoviskách bývajú k dispozícii. Ani jeden variant nie je správny.

  • Skvelým pokrmom, ktorý vás zahreje a bude sa vám dobre tráviť, je zeleninová polievka doplnená zdrojom bielkovín - kúpte si prenosnú nádobu, ktorá ju udrží horúcu. 
  • Rýchlou desiatou môžu byť aj kvalitné proteínové tyčinky, ktoré vás zasýtia lepšie ako presladené sušienky, alebo mliečne výrobky spoločne s ovocím a orieškami či ovsenými vločkami.

Keď dochádza v noci energia, prichádzajú myšlienky na kávu. Tú si pokojne doprajte, ale radšej len v prvej polovici pracovného času. Pozor na kofein tesne pred koncom nočnej, zbytočne by ste si skomplikovali ranné zaspanie. S kofeínom to všeobecne nepreháňajte (ani cez deň) a radšej doplňte energiu práve kvalitnou stravou.

A čo po prebudení? Zohľadnite jedálniček podľa toho, koľko je hodín. Ak sa zobudíte okolo obeda, raňajky ignorujte a rovno sa naobedujte.

Neprehliadnite: Tajomstvo štíhlych nôh a sexi brucha Francúzok: Všetky generácie sa držia tejto jednej veci a funguje to skvele