Čo sa deje v našej hlave, keď sa vzdáme sladkého? Bod 1 môže úplne zmeniť váš doterajší život

Väčšina z nás je naprogramovaná tak, že počas dňa, s najväčšou pravdepodobnosťou po obede, si doprajeme sladkú odmenu. Čo sa však začne diať v našej hlave, keď sa rozhodneme prestať odmeňovať takouto formou?

Čo sa začne diať v našej hlave, keď sa rozhodneme prestať sa odmeňovať sladkosťami?

Čo sa začne diať v našej hlave, keď sa rozhodneme prestať sa odmeňovať sladkosťami?

Zdroj: Profimedia.sk

Závislosť na cukre je reálna

Istá vedecká štúdia, o ktorej informoval denník Dailymail, dokázala, že človek sa nielenže môže stať závislým na cukre, ale aj to, že abstinenčné príznaky z cukru sú veľmi podobné tým, ktoré majú narkomani závislí na droge. Existuje dokonca celá rada hormónov, ktoré v momente, ako zbadajú nejakú sladkosť, dajú mozgu povel, že toto je to, čo momentálne potrebujeme. Ak sa teda rozhodneme, že sa dobrovoľne, napríklad kvôli očiste tela, vzdáme na čas jedenia sladkého, začnú sa diať aj takéto zaujímavé veci v našej hlave...

Mohlo by vás zaujímať: Potraviny, o ktorých ste si doteraz mysleli, že sú diétne: Tieto vám ukladajú tuk na bruchu a bokoch!

1. Pocity úzkosti a depresie

Pri jedení cukru sa v mozgu okamžite uvoľňuje hormón dopamín, ktorý je zodpovedný, podobne ako pri spomínanej droge, za pocity slasti, uspokojenia, šťastia. Čím častejšie si cukor doprajeme, tým viac sa náš mozog bude spomínaného hormónu dožadovať. Takže ak s tým zrazu prestaneme, pocit slasti vystrieda napríklad aj úzkosť a depresia.

2. Prijateľná kompenzácia

Bez toho, aby sme si to uvedomili, ak prestaneme jesť sladkosti, po pár dňoch nám začnú chýbať natoľko, že si ich musíme nejakou prijateľnou náhradou vykompenzovať. Tak začneme jesť viac potravín bohatých na sacharidy, ako napríklad potraviny s kukuričnou, či pšeničnou múkou ako kukuričné lupienky, ryžové vločky, pšeničnú krupicu, ovsenú kašu, želé, prírodný včelí med a ďalšie.

Čítajte tiež: Sladkosti, čokolády a iné kalorické bomby: Čím ich nahradiť a vyhnúť sa tak tukom v oblasti pásu?

3. Radikálna zmena chutí

Ak bez cukru vydržíte dostatočne dlhú dobu, napríklad pár mesiacov, zrazu váš mozog vyšle signál aj jednotlivým chuťovým bunkám. To, čo sa vám kedysi zdalo byť kyslé, alebo nie až tak príliš sladké, je zrazu tá najsladšia pochúťka na svete. Ale zmenia sa vám celkovo chute, aj čo sa týka napríklad slaných jedál. Je dosť možné, že zrazu prestanete jesť, čo ste doposiaľ mali radi, a naopak, zamilujete si potraviny, ktorým ste pred „odvykacou cukrovou kúrou“ nemohli prísť na chuť.

Neprehliadnite: V tele máme taký druh tuku, ktorý nám pomáha spaľovať faldíky. Takýmto spôsobom budete chudnúť ľahšie

Foto:
Profimedia
Zdroj:
MG, dailymail.com

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba